Po besedah generalnega sekretarja filipinskega ministrstva za delo in zaposlovanje Silvestra Bella je interes za uvoz delavcev izrazila slovenska stran. Iščejo se predvsem delavci v zdravstvu, inženirji, avtoprevozniki, delavci v strežbi, upravljavci strojev in opreme ter delavci v drugih proizvodnjah. Bello je slovenski delegaciji, ki se je pred dnevi mudila na Filipinih, povedal, da morajo najprej s Filipini skleniti dvostranski dogovor, kot sta to na primer storili Rusija in Kanada.
Bello je povedal, da se jim slovenska ponudba sicer zdi zanimiva, saj v nasprotju z Bližnjim vzhodom tukaj delavci lahko pričakujejo višje dohodke. "Plače so večje kot na Bližnjem vzhodu. V Savdski Arabiji so na primer okrog 360 evrov, v Sloveniji pa lahko pričakujejo okrog 900 evrov, če nam uspe doseči sporazum in strinjanje z določbami in predlogi pogodbe."
Po besedah sekretarja s filipinskega ministrstva za delo bo oblikovana delovna skupina, ki se bo pogajala o pravicah in dolžnostih delavcev. To je proces, ki naj bi trajal okrog tri mesece. Znanje angleščine bo eden od osnovnih predpogojev za pristop k prijavi.
"Do tega trenutka sicer še nismo prejeli naročil na delo. Javnosti svetujemo, naj počakajo na uradno objavo. Šele potem bomo začeli sprejemati prijave," je dejal Bello.
Častni konzul Filipinov: Gre za njihov politični marketing
Na našem ministrstvu za delo pravijo, da o tem ne vedo nič in da niso imeli nikakršnih stikov s filipinsko stranjo. Pobuda za sklenitev sporazuma s strani Slovenije od njih ni bila poslana, niti je niso prejeli od Filipinov, pravijo. So bili pa danes obveščeni, da je bila na Filipinih pred dnevi delegacija, v kateri so bili tudi predstavniki Ministrstva za gospodarstvo.
Tam so za oddajo SVET potrdili, da je državni sekretar Aleš Cantarutti res obiskal Filipine, a na sestanku o zaposlitvah Filipincev ni bil prisoten, saj je bil ta sklican šele za ponedeljek, ko se je on že vračal v domovino. So bili pa na njem predstavniki slovenskih podjetij in Gospodarska zbornica Slovenije (GZS).
Kot je za oddajo SVET pojasnil pobudnik delegacije in častni konzul Filipinov Srečko Debelak, je izvoz delovne sile za Filipine ena ključnih dejavnosti. "Več kot 10 milijonov Filipincev dela po svetu, kar pomeni ogromne prihodke za Filipine skozi denar, ki ga pošiljajo nazaj. Računica je preprosta – pri tisoč evrih na leto je to 10 milijard."
Kot pravi Debelak, gre pri teh 5000 Filipincih za njihov politični marketing. "To, kar je govoril državni sekretar, je samo njegov PR. Mi vemo, da je Filipincev v Sloveniji približno 300, pa vsi od njih niti ne delajo."
Filipinski delavci po njegovih besedah slovijo po tem, da so lojalni, spretni, imajo zelo podobno kulturo evropski, govorijo angleško ... "Vse to jih dela zelo prikladne za veliko privatnih podjetij, ki v Sloveniji neuspešno iščejo kader!"
A bojazen, da bi jih k nam res prišlo 5000, je odveč, še dodaja. "Ena težava je jezična bariera, druga pa pridobitev potrebne dokumentacije, predvsem vize. Slovenija namreč trenutno nima diplomatskega predstavništva na Filipinih. Filipinec, ki bi želel priti v Slovenijo na delo in ima vse ostale papirje, mora zaradi pridobitve vize vsaj enkrat oditi na Japonsko, Kitajsko ali v Indijo, kar je povezano s časom in stroški, ki nastanejo. Pa tudi čas pridobitve vize je kar precejšnji," je še dejal Debelak.
KOMENTARJI (748)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.