Velik temni madež na zahodu Istre, ki je dobro viden na satelitski sliki, bi lahko onesnažil tudi slovensko obalo. V hrvaško morje je namreč prejšnjo sredo prineslo naftni madež, ki pa je bil, po besedah poveljnika Civilne zaščite Obalne regije Zvezdana Božiča, že takrat star. Hrvaški mediji so poročali, da Istro ogroža več kot 32 ton mazuta, vendar je številka po mnenju Božiča pretirana.
Hrvaški kolegi so jih sicer takoj obvestili, zato so v pripravljenosti, vendar naj pretirane nevarnosti za slovensko obalo ne bi bilo. Madež je namreč že pod vodo, nekaj ga bo ostalo na morskem dnu, nekaj pa ga bo in ga je že naneslo na obalo. Civilna zaščita podatkov o onesnaženosti slovenske obale zaenkrat nima.
Veter je medtem s tramontane, ki piha s severa, obrnil na lebič, torej jugozahodni veter. Gre za nevihtni veter, ki ga spremljajo močne padavine in ustvarja velike valove. Matej David s fakultete za pomorstvo je za 24ur.com pojasnil, da na nošenje madeža lahko poleg vetra vplivajo tudi tokovi in valovi.
Izlitje zaradi malomarnosti?
Mazut naj bi iztekel iz nekega plovila v bližini Limskega kanala. Predvidevajo, da je do izlitja prišlo zaradi malomarnosti med čiščenjem rezervoarjev. Časnik Glas Istre, ki se sklicuje na neimenovane vire, je objavil satelitsko sliko, ki naj bi bila posneta dan pred izdajo opozorila o onesnaženju istrskega morja. Na fotografiji je temni madež zahodno od Limskega zaliva. Po izlitju so se na zahodni obali Istre pojavili manjši madeži mazuta, ki naj bi iztekel iz ladje, ki je plula iz Reke proti eni od italijanskih luk na severu.
Onesnaženje so prejšnjo sredo prvi opazili ribiči, ki so ribarili tri navtične milje od Novigrada. Uslužbenci novigrajske luške kapitanije, ki so se po prijavi odpravili na teren, so ugotovili, da gre za razpršen madež, dolg dve in širok pol milje. Strokovnjak je za Glas Istre izrazil začudenje, ker madeža niso opazili v Nacionalnem centru za reševanje na morju v Reki. Meni, da si tovrstne napake ne bi smeli privoščiti, ''ker ima lahko neslutene posledice''.
Madež se je med vikendom zaradi močne tramontane razširil oziroma razpršil vse do obale Savudrije in Novigrada. V Savudriji so se mastni madeži pojavili na kilometrskem pasu, v Novigradu pa so se v soboto nabrali za vrečo katrana. Umaški župan Vlado Kraljević je pojasnil, da so savudrijsko obalo čistili v nedeljo.
Nevarnost za morski živež
Območje severnega Jadrana je zelo specifično. Gre namreč za plitek bazen, v katerem onesnaženje vpliva na vse, ki živijo na obali in v morju. Znano je tudi, da izlitje nafte v morje povzroči pomanjkanje kisika, zato lahko pride do pogina ribjih mladic. Odrasle morske živali poginejo kasneje, ker jim mazut zamaši škrge, tako da ostanejo brez kisika. Naftni madež prav tako ovira proces fotosinteze, kar pomeni tudi pogin organizmov, ki živijo na morskem dnu in takoj pod gladino.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.