Slovenija

Sloveniji kaže dobro

Ljubljana, 26. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Izgledi glede poteka pristopnih pogajanj z EU na področju kmetijstva so več kot dobri, zato bi lahko pred iztekom leta zaključili pogajanja o lažjih vprašanjih, kasneje pa bi se lahko posvetili samo še vprašanjema o neposrednih plačilih za pridelovalce in proizvodnih kvotah.

Kot je na seji odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano državnega zbora poslancem povedal državni sekretar v kmetijskem ministrstvu Iztok Jarc, Sloveniji dobro kaže, da bi pred iztekom leta z EU zaključila pogajanja o veterinarskih in fitosanitarnih vidikih evropske zakonodaje.

Slovenija je namreč na vpogled že dobila osnutek skupnega pogajalskega izhodišča o kmetijstvu, ki ga je članicam EU v potrditev predložila Evropska komisija. V dokumentu je Bruselj Sloveniji precej naklonjen. Če bo pravočasno odreagirala na še nekatera nerazčiščena vprašanja, bi bila lahko država po mnenju državnega sekretarja Jarca ena prvih kandidatk, ki bi z EU končala pogajanja o veterinarskih in fitosanitarnih standardih, s čimer bi bila potrjena visoka stopnja implementacije področnih evropskih pravil.

Dobro na pristopnih pogajanjih o kmetijstvu kaže tudi dolenjskemu cvičku, saj po besedah Jarca Bruselj v predlogu pogajalskega izhodišča nakazuje naklonjenost slovenski zahtevi po zaščiti vina, ki sicer odstopa od skupnih evropskih pravil, ki vina opredeljujejo. Ugodna rešitev bi se utegnila najti tudi za Kranjsko čebelo. Tu država od EU pričakuje, da ji bo na območju Slovenije dovolila omejevanje prometa z drugimi čebeljimi pasmami, saj trdi, da bo na ta način lahko ohranila biološko pestrost.

Glede priprav na najtežji del pogajanj o kmetijstvu, to je o neposrednih plačilih in proizvodnih kvotah, je Jarc povedal, da bo na bolj vsebinska stališča Bruslja treba še počakati. Sama Slovenija naj bi svoje zahteve po proizvodnih kvotah Evropski komisiji kot zadnja kandidatka za članstvo - vse ostale so to že storile - posredovala pred iztekom letošnjega leta. Stališče glede neposredne finančne pomoči za pridelovalce pa je znano - država vztraja, da mora biti od vstopa v EU obravnavana enakopravno in torej biti, tako kot stare članice, do teh finančnih ugodnosti upravičena.

Pšenično polje
Pšenično polje FOTO: Reuters

Slovenski minister za kmetijstvo Franc But pa se bo jutri v Bruslju sestal z evropskim komisarjem za zdravje in varstvo potrošnikov Davidom Byrnom. Sogovornika bosta govorila o uveljavljanju strategije za varno hrano v Sloveniji, glavnina pogovorov pa bo posvečena zaključnemu delu pristopnih pogajanj na fitosanitarnem in veterinarskem področju. Slovenija pričakuje, da bo pogajanja o fitosanitarnih in veterinarskih vidikih evropske kmetijske zakonodaje z Evropsko unijo zaključila še pred iztekom letošnjega leta. V tej smeri so v Ljubljani optimistični tudi zaradi osnutka skupnega pogajalskega izhodišča o kmetijstvu, ki ga je članicam EU v potrditev predložila Evropska komisija. V dokumentu je Bruselj Sloveniji precej naklonjen, pravijo slovenski pogajalci.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10