"Slovenija je po številu okužb z MRSA v zgornji tretjini držav v Evropi," je izpostavil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Darko Žiberna in opozoril, da se okužb ne da popolnoma odpraviti in nobena država na svetu ni popolnoma brez, lahko pa jih dobro obvladajo.
"Pojav okužb z MRSA je v Sloveniji zelo dobro obvladan, V vseh bolnišnicah delež okuženih vsako leto pada. Tak rezultat ne pride čez noč, ampak je učinek večletnega dela," je poudaril Žiberna.
Presečna študija, opravljena leta 2001, je pokazala, da se je le okoli štiri odstotke bolnikov v bolnišnici okužilo z eno od bolnišničnih okužb. Na dan raziskave je bilo v slovenskih bolnišnicah 311 bolnikov oz. 4,6 odstotka vseh hospitaliziranih bolnikov, ki so kazali znake bolnišnične okužbe. Hospitalizirali so vsega skupaj 6695 bolnikov.
"16,6 odstotka vseh bolnikov z bolnišničnimi okužbami je imelo okužbo z MRSA. Ugotovljeni podatki so že takrat uvrstili Slovenijo v zgornjo tretjino dobrih rezultatov," je izpostavil Žiberna.
V ponedeljek je o problematiki bolnišničnih okužb razpravljal tudi odbor za zdravstvo. Na nujni seji, sklicani na pobudo poslanca SNS Srečka Prijatelja, je le-ta opozoril, da je problematika bolnišničnih okužb povezana s finančno podhranjenostjo bolnišnic na področju investicij in tekočega vzdrževanja, neupoštevanje tehničnih normativov pri novogradnjah pa s pojavi legionele. Prepričan je, da le preventiva ne bo dovolj in bo treba nameniti sredstva tudi za izboljšanje stanja v bolnišnicah.
Žiberna je poslancem pojasnil, da težave bolnišničnih okužb obstajajo, odkar so začeli zdraviti bolnike v bolnišnicah, samo z denarjem pa se tega ne da rešiti. Bolnišnične okužbe so prisotne v vseh bolnišnicah po svetu, s pojavi legionele pa se srečujejo v stavbah z velikimi vodovodnimi sistemi, je poudaril.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.