Junija je slovenske turistične kraje in znamenitosti obiskalo 243.000 turistov, kar je 11 odstotkov manj kot junija lani. V prvih šestih mesecih je bilo po prvih podatkih državnega urada za statistiko v Sloveniji več kot 1,12 milijona turistov, ki so ustvarili skoraj 3,36 milijona nočitev, kar je pet odstotkov manj kot lani.
Turisti so opravili 759.000 nočitev, kar je štiri odstotke manj kot junija lani. Tuji turisti so ustvarili 425.998 nočitev, kar je osem odstotkov manj, domači pa 333.399, kar je tri odstotke več kot lani.
Število nočitev domačih turistov se je povečalo za dva odstotka, na 1,58 milijona, število nočitev tujih turistov pa zmanjšalo za 11 odstotkov, na 1,78 milijona.
56 odstotkov nočitev so junija ustvarili tuji turisti. Od tega so največ nočitev prispevali turisti iz Nemčije (16 odstotkov), sledili so turisti iz Italije (14 odstotkov), Avstrije (13 odstotkov), Velike Britanije (sedem odstotkov) in Rusije (pet odstotkov). Število nočitev turistov iz Avstrije se je v primerjavi z junijem lani povečalo za 10 odstotkov, iz Nemčije za sedem odstotkov, iz Italije pa za dva odstotka.
Junija je v zdraviliških krajih letovalo za devet odstotkov več turistov, v obmorskih krajih pa za štiri odstotke več kot junija lani. V isti primerjavi se je v Ljubljani število nočitev turistov zmanjšalo za 13 odstotkov, v gorskih krajih pa za 17 odstotkov.
Glede na statistične podatke je bilo junija v hotelih za pet odstotkov manj nočitev turistov kot junija lani. Število nočitev turistov se je zmanjšalo tudi v penzionih, in sicer za dva odstotka, v gostiščih za devet odstotkov, v motelih za 28 odstotkov in v prenočiščih za 32 odstotkov.
V Slovenski turistični organizaciji (STO) ob tem opažajo rast nočitev tudi z nekaterih perspektivnih trgov slovenskega turizma. V primerjavi z lanskim prvim polletjem je Slovenijo v prvih šestih mesecih letos obiskalo devet odstotkov več turistov iz Srbije in sedem odstotkov več z Japonske, so sporočili iz STO.
Dobre rezultate za preostanek turistične sezone po podatkih STO napoveduje statistika nočitev na slovenski obali, saj v namestitvenih zmogljivostih v občini Piran v juliju opažajo velik porast domačih gostov. Glede na isto obdobje lani jih je namreč 21 odstotkov več, sedem odstotkov pa je manj tujih gostov.
V slovenskih naravnih zdraviliščih je bilo v prvih šestih mesecih en odstotek več prihodov gostov in dva odstotka več prenočitev.
Izboljšanje v drugi polovici leta
Na STO po besedah direktorja organizacije Dimitrija Picige pričakujejo, da se bo stanje v slovenskem turizmu v drugi polovici leta izboljšalo. "Pričakujemo, da bomo imeli ob koncu leta manj kot petodstoten upad nočitev, ki ga beležimo v prvi polovici leta, in tako turistično sezono 2009 končali z boljšimi rezultati kot države v regiji," je dodal.
Upad mednarodnega turizma
Glede na spremenjena pričakovanja je tudi Svetovna turistična organizacija (UNWTO) revidirala svoje napovedi za leto 2009. Ob upoštevanju rezultatov prvih štirih mesecev in trenutnih tržnih pogojev naj bi po spremenjenih napovedih mednarodni turizem letos upadel za od štiri do šest odstotkov, evropski pa za od šest do osem odstotkov. Hitrost upadanja pa naj bi se po pričakovanjih v preostalih mesecih nekoliko upočasnila.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.