Ponekod po Sloveniji še lahko sneži. Na cestah so plužne in posipne skupine, promet poteka počasneje, opozarjajo na Prometno-informacijskem centru. Zaradi zimskih razmer je zaprta cesta čez prelaz Vršič. Na prelazu Ljubelj je obvezna uporaba verig na avstrijski strani.
Za priklopnike in polpriklopnike je promet prepovedan na cesti Razdrto–Manče in na hrvaški strani mejnih prehodov Petrina in Babno Polje.
Na Prometno-informacijskem centru voznike opozarjajo, da je treba voziti strpno, s primerno varnostno razdaljo in prilagojeno hitrostjo. Pred vožnjo morajo vozniki z vozil očistiti sneg in morebitni led.
V zgodnjih jutranjih urah se je na Pohorju prevrnil snežni plug. K na bok prevrnjenemu vozilu so bili takoj poklicani gasilci gasilske brigade Maribor, ki so preverili, ali je prišlo do izteka nevarnih snovi. Do njihovega prihoda je voznik nepoškodovan že sam splezal iz vozila. Ker je vozilo izredno težko, ga gasilcem ni uspelo pobrati z boka, zato je na kraju posredovala druga ustrezna služba.
Na Pohorju je bila zaradi zdrsa avtobusa zaprta tudi cesta Hoče–Pohorska vzpenjača pri Slivniškem Pohorju. Kot so sporočili s Prometno-informacijskega centra, je cesta znova prevozna.
Nekaj po 16. uri pa se je v naselju Stanovsko v občini Poljčane sprožil zemeljski plaz. Gasilci PGD Poljčane so s folijo prekrili plazišče in s tem preprečili zamakanje in plazenje zemljine. O dogodku so bile obveščene pristojne službe.
Arso zaradi kopičenja snežne odeje opozarja tudi na nevarnost snežnih plazov. Nevarnost snežnih plazov nad nadmorsko višino okoli 1600 metrov je znatna (3. stopnje), pod višino 1600 metrov pa je zmerna (2. stopnje). Zmerna nevarnost je tudi na območju Idrijsko-Cerkljanskega, Škofjeloškega, Polhograjskega in v višjih predelih Zasavskega hribovja.
Razmere v visokogorju so zelo zahtevne in nevarnost je težko prepoznati, zato se je pri izbiri pobočja treba vesti zelo zadržano. Pod nadmorsko višino okoli 1600 m pa so nevarna predvsem strma travnata pobočja, je še zapisano na spletnih straneh agencije za okolje.
Snežilo do nižin, centimetri se hitro nabirajo
V večjem delu Slovenije se je meja sneženja dopoldan spustila do nižin. Predvsem na Notranjskem, Kočevskem in v višjeležečih alpskih dolinah, kjer je bilo sneženje najmočnejše, temperature pa so padle pod ničlo, so se centimetri hitro nabirali.
Na območju Rateč in Kranjske Gore so zjutraj izmerili okoli 30 centimetrov novega snega na 50 centimetrov podlage. Sneg je bil v primerjavi s preteklimi dnevi bistveno bolj suh, zato so se centimetri kljub manjši količini padavin hitro nabirali. Čez dan je sneženje v teh krajih slabelo in naposled pa tudi ponehalo. Na vzhodu in jugu Slovenije pa bi lahko do petka zjutraj v višjih legah lokalno zapadlo več kot 20 centimetrov snega. Sneg bo verjetno zvečer in ponoči pobelil tudi Belo krajino in Posavje, kjer trenutno še ne beležijo snežne odeje.
V preostalem delu Slovenije sneženje ne bo tako izrazito. Po nižinah bo predvidoma zapadlo le nekaj centimetrov snega, ponekod pa še to ne. Novo snežno pošiljko nam bosta prinesla ponedeljek in torek.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.