Iz leta v leto je čutiti, da mednarodni dan žensk, ki ga predstavnice nežnejšega spola praznujejo danes, izgublja na pomenu. Videti je namreč, da je enakopravnost dosežena, a podatki kažejo drugačno sliko. Na Uradu za enake možnosti so opozorili, da so sicer Slovenke v primerjavi z moškimi na večini področij še vedno v neenakem, slabšem položaju.
Slovenkam boljše kot drugim Evropejkam, a slabše kot Slovencem
V primerjavi z Evropejkami je v Sloveniji več žensk med delovno aktivnim prebivalstvom in več jih je zaposlenih, prav tako je delež brezposelnih žensk pri nas nižji od povprečja EU, so sporočili z Urada za enake možnosti. Pri nas je v primerjavi z EU večji delež žensk z diplomo terciarnega izobraževanja, enako velja za doktorat znanosti. Po zadnjih državnozborskih volitvah pa smo tudi presegli povprečni EU delež žensk v državnem parlamentu.
Vse drugače pa je pri primerjavi s slovenskimi moškimi. Situacija je na vseh omenjenih področjih, razen na področju izobraževanja, obratna. Ženske v Sloveniji so v primerjavi z moškimi v slabšem položaju. Ženske v Sloveniji v povprečju zaslužijo 4,4 odstotka manj kakor moški. Gre sicer za eno najnižjih razlik na ravni EU. Poleg tega so bolj izpostavljene različnim oblikam nasilja – od spolnega nadlegovanja do nasilja v partnerskih odnosih, bolj so izpostavljene tveganju za nastanek revščine, še zlasti so mu izpostavljene starejše ženske, so še poudarili na uradu. Položaj je slab tudi na mestih ekonomskega odločanja, kjer bomo s takšno stopnjo napredka potrebovali še več desetletij, da bomo dosegli pravično porazdelitev ekonomske moči in odgovornosti med ženske in moške, so zapisali.
ZN: Moč podeželskim ženskam – konec lakote
Združeni narodi ob letošnjem 8. marcu izpostavljajo podeželske ženske. Podatki kažejo, da v nekaterih predelih sveta kar 70 odstotkov delovne sile v kmetijstvu predstavljajo ženske, na celem svetu pa je ta delež 43-odstoten. S temo ''Dajte moč podeželskim ženskam – konec lakote in revščine'' ZN opozarja, da če bi imele ženske enak dostop do proizvodnih virov kot moški, bi se lahko donosnost na kmetijah povečala od 20 do 30 odstotkov, kar bi za približno 100 do 150 milijonov ljudi pomenilo konec lakote. Ženske na podeželju so namreč še vedno v bistveno slabšem položaju od moških. Okoli 60 odstotkov kronično lačnih so ženske in deklice.
8. marec kot opomin
Pobudo za praznovanje dneva žena je leta 1910 na drugi mednarodni konferenci socialističnih žensk dala nemška feministka in socialistka Clara Zetkin, ki je svoj boj za enakopravnost žensk začela že leta 1889. Prvič so ga nato praznovali leto kasneje v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem, takrat še na 19. marec. Mednarodni dan žensk se 8. marca praznuje od leta 1917, saj so se na na ta dan začeli protesti v Rusiji.
8. marec je priložnost, da spomnimo, da nekatere pravice – do izobraževanja, odločanja o rojstvu otrok, volilna pravica, pa odstranitev storilca nasilja v družini, pravica do usklajevanja družinskega in poklicnega življenja, pravica do polno plačanega porodniškega dopusta – še pred sto leti, nekatere pa še nekaj desetletij nazaj, niso bile samoumevne, so poudarili na Uradu za enake možnosti. Prav tako je mednarodni dan žena priložnost, da opomnimo, da na nekaterih področjih – enakost spolov na trgu dela, enako plačilo za enako delo, enakost spolov na vodstvenih položajih – bitka za enakopravnost še vedno ni končana. Je pa današnji dan lahko tudi lepa priložnost za drobno pozornost namenjeno nežnejšemu spolu.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.