Slovenija

Slovenska bela, hrvaška modra

Ljubljana/Zagreb, 19. 06. 2006 11.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V beli knjigi je predstavljena meja med Slovenijo in Hrvaško po slovensko. Hrvaška bo objavila modro različico.

Pogajanja so primernejša od arbitraže, je poudaril Rupel
Pogajanja so primernejša od arbitraže, je poudaril Rupel FOTO: STA

Zunanje ministrstvo je objavilo belo knjigo o meji med Slovenijo in Hrvaško. Gre za zbirko že objavljenih dokumentov, ki podpirajo slovenska stališča v zvezi z nerešenim vprašanjem meje med državama.

Kot je ob predstavitvi poudaril zunanji minister Dimitrij Rupel, gre za "neke vrste priročnik" glede meje med državama, ki naj bi "razčistil pojme". Bela knjiga je po njegovih besedah namenjena boljši informiranosti, z njo pa želi Slovenija spodbuditi nasprotno stran k dialogu. "Niti Hrvati niti mi nismo krivi, da moramo med sabo zarisati mejo," je dodal. Kot je še dejal, si želi več razumevanja v javnosti pri nadaljnjih korakih s Hrvaško. Pri tem je izrazil upanje na pogajanja, ki so po mnenju Slovenije primernejša od arbitraže.

To ni obtoževanje Hrvaške ali napad nanjo, ampak del dialoga. Dimitrij Rupel

Hkrati je izrazil tudi upanje, da zaradi izdaje bele knjige ne bo prišlo do zaostrovanja odnosov z Zagrebom. "To tudi ni namen te knjige," je še ponovil. Ob tem je pojasnil, da so trenutno stiki med Ljubljano in Zagrebom kontinuirani, zagotovil pa je, da pogajanj za zdaj ni. O tem je potrebno prej doseči še dogovor, je še dodal.

Opozicijske LDS, SD in SNS so po srečanju z Ruplom podprle belo knjigo o meji med Slovenijo in Hrvaško, ki jo je danes objavilo zunanje ministrstvo. Ob tem so prvaki omenjenih strank poudarili, da je v prvi vrsti za strategijo odnosov s Hrvaško odgovorna vlada, hkrati pa so opozorili, da bi bilo potrebno na tem področju več storiti na ravni Evropske unije.

Kot je pojasnil zunanji minister, bela knjiga ni namenjena polemiziranju, ampak gre za faktografijo. V njej so zbrani dokumenti, kot so sodne odločbe, policijski zapisniki, sklepi o dedovanju in raziskovalne naloge oziroma večina dokumentov, ki so jih imeli na ministrstvu. Rupel je ob tem poudaril, da vseh argumentov vendarle niso razkrili in da še ohranjajo adute v rokavu.

Sanader za objavo modre knjige

Med drugim se v beli knjigi pojavlja stališče, da mora imeti Slovenija izhod na odprto morje in da ji Piranski zaliv pripada v celoti.

Hrvaški premier Ivo Sanader je v odzivu na slovensko belo knjigo napovedal, da bo hrvaška vlada knjigo temeljito preučila in oblikovala stališče glede nje. Kot je še poudaril, bo na sestanku s hrvaškimi strokovnjaki predlagal, da Hrvaška objavi modro knjigo, v kateri bo predstavila svoje argumente in stališča glede tem, ki so obravnavane v slovenski beli knjigi.

Sanader je Ljubljano še enkrat pozval, naj državi spor glede meje rešita pred mednarodnim pravosodnim telesom: "Ljubljano še enkrat pozivam, da gremo skupaj pred mednarodno pravosodno telo in rešimo ta problem, kajti če bo vsaka stran s tem zavlačevala, problem ne bo rešen."

"Hrvaška vlada je uradno že predstavila svoje stališče in predlog slovenski vladi, da skupaj stopimo pred mednarodno pravosodno telo, vsak s svojimi argumenti. Hrvaški sabor in slovenski državni zbor pa naj se pred tem odločita, da bosta sprejela rezultate arbitraže," je še dejal Sanader ter ponovil svoje prepričanje, da bi bila to najboljša rešitev. Premier je sicer poudaril, da sta Slovenija in Hrvaška vedno bili in sta prijateljski državi ter da je treba to prijateljstvo kljub odprtim vprašanjem negovati.

Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije pa je sporočilo, da bo preučilo belo knjigo, ko jo bo uradno prejelo.

Mesić: Odhod pred mednarodno telo ni potreben

Ni razloga, da bi šli pred mednarodna telesa. Hrvaški predsednik Stipe Mesić

Hrvaški predsednik Stipe Mesić pa je v zvezi z reševanjem spora glede meje med Slovenijo in Hrvaško zatrdil, da so nekdanje jugoslovanske republike imele svoje meje, ki jih je ob razpadu SFRJ tudi potrdila Badinterjeva komisija. "Če vsak meter meje ni ugotovljen, ga pojdimo ugotoviti," je dejal Mesić, obenem pa je poudaril, da za odhod pred mednarodno pravosodno telo ni potrebe. Obenem je dodal, da je reševanje spora glede meje pred mednarodnim pravosodnim telesom, če se bosta s tem strinjala Ljubljana in Zagreb, vendarle ena od možnosti.

Slovenija vztraja pri stanju leta 1991

Slovenija glede meje s Hrvaško vztraja pri stališču, da je treba spoštovati stanje, kot je bilo na dan 25. junija 1991. Bela knjiga ne zajema celotne državne meje, ampak se osredotoča na teritorialni izhod na odprto morje, Piranski zaliv ter območja južno od reke Dragonje, reke Mure, vzhodno od Snežnika in katastrske občine Sekuliči na vzhodu Bele krajine.

V beli knjigi so zbrani dokumenti, ki podpirajo slovenska stališča v zvezi z nerešenimi vprašanji o meji
V beli knjigi so zbrani dokumenti, ki podpirajo slovenska stališča v zvezi z nerešenimi vprašanji o meji FOTO: POP TV

Zajema dokumente, ki govorijo v prid slovenskim argumentom, da je Slovenija na omenjenih območjih izvajala jurisdikcijo pred in po dnevu osamosvojitve.

Izhod na morje

Slovenija tako vztraja, da je po razpadu nekdanje SFRJ ohranila teritorialni izhod na odprto morje. Država je namreč naslednica Osimskega sporazuma, ki določa mejo med Slovenijo in Italijo; ta na jugu sega do točke T5, ki je točka teritorialnega izhoda Slovenije na odprto morje. Država je tudi naslednica sporazuma med SFRJ in Italijo o razmejitvi epikontinentalnega pasu; ker ima Slovenija epikontinentalni pas, ima tudi teritorialni izhod na odprto morje, je pojasnjeno v knjigi.

Sporazum Drnovšek Račan
Sporazum Drnovšek Račan FOTO: POP TV

Slovenija tudi vztraja, da ji pripada Piranski zaliv v celoti, meja pa poteka po črti, ki povezuje Rt Madona in Rt Savudrija ter po savudrijski obali. Slovenija je pred in po 25. juniju 1991 izvajala jurisdikcijo v celotnem Piranskem zalivu, Piranski zaliv pa ima status notranjih morskih voda, je še zapisano v beli knjigi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

esfflight
20. 06. 2006 22.00
Dokler bo Rupelj v temu stvari ne bodo resene. Dajte no ze enkrat najti nekoga drugega, sicer bomo ob vse. Na zalost cloveka poznam in vem da ni kos hrvaskim volkovom>...........vremena Kranjcem bodo se zjasnila.....
darja.trontelj@belinka.si
20. 06. 2006 07.20
Se lahko podkupi mednarodno telo? Zakaj si nebi skupnega nekdaj Jugoslovanskega morja enakomerno razdelili Srbija, ČG, Cro, Slo?
sracko@mail386.com
19. 06. 2006 14.26
Ja, vztrajajo pri stanju 25. junija 1991. Takratno stanje je bilo pa takšno, da meja med republikama ni bila točno določena. Ko so začeli graditi mejne prehode, so bile to samo kontrolne točke. Problem je v južni meji občine Piran in sicer v STARI meji, ki ŠE VEDNO OBSTAJA, nihče je ni razveljavil. In ta meja sega do savudrijskega svetilnika.