Slovenija

Slovenska desnica kritična, podpredsednik Parlamenta: Bravo, Pirc Musarjeva!

Bruselj, 21. 05. 2025 19.48 | Posodobljeno pred 8 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenska predsednica je postala prva voditeljica države EU, ki si je drznila v Evropskem parlamentu dogajanje v Gazi poimenovati genocid. S slednjim je med prisotnimi požela glasen aplavz in tudi stoječe ovacije, nekaj pa je bilo tudi neodobravanja. Da je Nataša Pirc Musar navdušila zgolj "evropsko skrajno levico", sta kritična slovenska evroposlanca Romana Tomc in Branko Grims. Matjaž Nemec in Irena Joveva sta medtem govor predsednice pozdravila. Jasno sporočilo pa je poslal tudi podpredsednik Evropskega parlamenta: "Bravo, Nataša Pirc Musar!"

Nataša Pirc Musar v Evropskem parlamentu
Nataša Pirc Musar v Evropskem parlamentu FOTO: AP

"Dajmo si naliti čistega vina - v Evropskem parlamentu si bom dovolila izreči, da v Gazi gledamo genocid. Gledamo ga in smo tiho." Besede slovenske predsednice Nataše Pirc Musar, ki so povečini navdušile prisotne v plenarni dvorani Evropskega parlamenta, prejela je glasen aplavz in celo stoječe ovacije.

Da je s svojim govorom postala prva voditeljica države EU, ki je te besede spregovorila pred celotnim Evropskim parlamentom, je na spletu poudaril tudi podpredsednik Evropskega parlamenta Younous Omarjee. "Bravo, Nataša Pirc Musar!" je zapisal ter v ločeni objavi dodal, da je bil njen govor zelo močan.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Stvari se premikajo: predsednica Slovenije je poboje v Gazi pravkar označila za genocid. To je prvič, da je evropski voditelj uporabil te izraze pred Evropskim parlamentom. Končno," je zapisala tudi francoska evroposlanka Manon Aubry. Francoskemu predsedniku Emmanuelu Macronu je ob tem poslala sporočilo: "Kaj še čakaš?"

'Predsednica je naš ugled v mednarodni skupnosti le še okrepila'

"Poklon predsednici," je zapisal tudi slovenski evropski poslanec Matjaž Nemec. "Kot prva voditeljica je v Evropskem parlamentu izrekla, da je to, kar se dogaja v Palestini, genocid. Sporočilo miru je bilo jasno in glasno," je dejal.

Tudi evroposlanka Irena Joveva (Renew Europe/Svoboda) je na plenarnem zasedanju ponovno ostro opozorila na nepredstavljivo trpljenje prebivalk in prebivalcev Gaze. Pozdravila je odločitev Evropske unije, da bo končno pregledala pridružitveni sporazum z Izraelom, ter v zaključku odločno pozvala k dejanskemu in ne le simbolnemu ukrepanju EU.

Njen govor je sledil nastopu Pirc Musarjeve, ki ga je Joveva razumela kot dejanje politične integritete, ki presega diplomatske floskule in govori v imenu človečnosti. "Predsednica je s svojo pokončno držo in načelnim govorom v to dvorano prinesla tisto, kar že dolgo pogrešam pri mnogih evropskih voditeljih – jasen moralni kompas," je dejala. 

Dodala je, da je Slovenija del prodorne skupine držav, ki je že lani pokazala načelnost s priznanjem Palestine. "Danes je predsednica republike naš ugled v mednarodni skupnosti le še okrepila in držo Slovenije samo še dodatno utrdila," meni.

Čestitke za njen govor ji je na družbenem omrežju irekel tudi podpredsednik stranke SD Luka Goršek, v Inštitutu 8. marec pa so izpostavili, da so besede predsednice v dvorani izzvale močan aplavz in stoječe ovacije evropskih poslancev in poslank. "To so izjave ljudi na položajih moči, ki jih nujno potrebujemo. Sledijo naj jim tudi dejanja."

Tomčeva in Grims kritični: Navdušena je bila le evropska skrajna levica

Vseeno pa vsi niso bili navdušeni nad njenim govorom. Kritike je bilo slišati tudi od nekaterih slovenskih evroposlancev iz vrst SDS. Romana Tomc je po nagovoru predsednice zapisala, da je bila "evropska skrajna levica" navdušena nad njenim nastopom ter da "ni običajno, da predsedniki držav, ki nastopajo v Evropskem parlamentu, s svojim govorom delijo". "Slovenski predsednici je to žal uspelo," je zapisala.

Branko Grims je zapisal, da je predsednica svoj nastop v Parlamentu sprevrgla v "skrajno levičarski propagandni nastop, zaradi katerega so ji ploskali na koncu samo še skrajni levičarji". "Zapravljena priložnost za pozitivno predstavitev Slovenije, namesto tega velik minus v mednarodni javnosti," je še dodal.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Evroposlanec iz iste politične stranke Milan Zver pa medtem trdi, da je po govoru Pirc Musarjeve do njega pristopil nemški evroposlanec David McAllister, ki naj bi mu dejal, da slednje "ni bila ravno reklama za Slovenijo". "Pričakoval sem več državniške drže od predsednice republike. Namesto tega pa obtožba Izraela za genocid in ovacije ekstremne levice. Škoda za Slovenijo," je še dejal Zver.

Da "nesprejemljivi izjavi" slovenske predsednice odločno nasprotuje, je na spletu sicer dejala tudi nemška evroposlanka iz vrst Evropske ljudske stranke Hildegard Bentele. "Za odločanje o tej zadevi je izključno pristojno Meddržavno sodišče – in nobena taka obtožba ni bila podana," je zapisala.

Nizozemski evroposlanec iz vrst EPP Sander Smit pa je njen govor označil za škandaloznega: "To je zloraba gostoljubja naše institucije. Kakšna absurna situacija."

Pirc Musarjeva je medtem po poročanju STA v odzivu na kritike dejala, da ji ni ploskala zgolj skrajna levica, ampak liberalni pol Evropskega parlamenta, kar je bistvena razlika. Dodala je, da je takšen odziv pričakovala, saj ima desni pol nekoliko drugačen pogled na dogajanje v Gazi. "Ne bi se rada postavila ne na stran Izraela ne na stran Palestine. Se bom pa vedno postavila na stran človečnosti," je dejala.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1