Predsednik vlade je na seji poudaril, da proces vključevanja Slovenije v EU in zvezo Nato ne ogroža slovenske nacionalne identitete, temveč jo celo krepi.
Namen sestanka, ki je potekal od naslovom Iskanje identitete v globalizirani družbi, je bil po Drnovškovih besedah tik pred vstopom Slovenije v evroatlantske organizacije odpreti razpravo o tem, kako po vstopu v te povezave ohraniti slovensko nacionalno identiteto.
Po prepričanju predsednika vlade lahko majhne države v omenjenih integracijah igrajo pomembno, včasih tudi nesorazmerno veliko vlogo. Člani sveta tega posvetovalnega organa vlade so se strinjali, da Slovenija glede evroatlantskih procesov nima alternative, opozorili pa so nekatere dileme pri "spopadanju" z globalizacijskimi procesi.
Drnovšek je pojasnil, da lahko majhne države z ustrezno organiziranostjo in dobrimi idejami nastopajo kot posrednice med velikimi državami in usklajevalke med različnimi interesi ter lahko pomagajo pri konstruktivnem iskanju rešitev.
Zunanji minister Dimitrij Rupel je mnenil, da Evropska unija za kulturno identiteto narodov ne pomeni nevarnosti, saj so se nekatere kulture in etnične skupnosti znotraj unije celo utrdile.
Na seji sveta so sodelovali še nekdanji predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) France Bernik in njegov naslednik Boštjan Žekš, profesor na Fakulteti za družbene vede Bojko Bučar, direktor inštituta za narodnostna vprašanja Mitja Žagar ter nekdanji ustavni sodnik Tone Jerovšek.