Slovenija

Slovenska Istra: za izboljšave in odpravo ozkih grl 4,5 milijona evrov

Koper, 23. 01. 2024 20.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Jaka Vran
Komentarji
0

Leto in pol je minilo od hude poletne suše, proti kateri so se v slovenski Istri borili tudi s pomočjo vojske, gasilcev in zasebnikov, ki so neposredno v vodarno vozili vodo. Po usklajevanjih med občinami, vodovodi in ministrstvom za okolje bodo kmalu objavili razpis za interventne ukrepe. 4,5 milijona evrov naj bi bilo dovolj za nekaj izboljšav in odpravo ozkih grl, s katerimi bi lahko s Krasa v Istro pripeljali dodatne količine vode.

Problematika je znana že dolga leta. V poletnih mesecih, ko je izvir Rižane najbolj skop, marsikdaj pa tudi presahne, je poraba vode na Obali, tudi na račun turizma, največja.  

Leta 2022 so bili potrebni izjemni napori in posebni načini varčevanja, da ni bilo redukcij. Tedaj je država obljubila interventne rešitve, ki pa prihajajo šele po letu in pol. "Vsi bi želeli, da bi se to lahko rešilo čez noč, žal je tu zakonodaja, ki je zapletena," je pojasnil Martin Pregelj iz Rižanskega vodovoda Koper. 

Ne le zapletena zakonodaja, ne pripomore niti dejstvo, da so v dveh letih položaj zasedali trije ministri za okolje. A kot kaže, se stvari vendarle premikajo, v prihodnjih mesecih bo izšel razpis za prva dogovorjena dela. Gre za štiri milijone in pol, od tega dva državna, ostalo pa bodo prispevale lokalne skupnosti. 

V Kopru bodo o tem odločali v četrtek. "Pričakujem, da bo občinski svet to potrdil," je povedal Aleš Bržan, župan Mestne občine Koper, ki dodaja, da je to sicer stvar več občin in da je koprska občina le nosilec projekta. 

Koper
Koper FOTO: Shutterstock

In kaj predvidevajo nove rešitve? 

Prvi korak je izboljšanje povezave s Tržaškim vodovodom, ki bi poleg Hrvaškega in kraškega postal lahko tretji dodatni vir za Istro. "Drugi tak ukrep je pa odprava ozkih grl na povezavi med Rodikom in našo vodarno v Cepkih, da ko bodo iz katere koli strani v Rodik prišle večje količine vode, da bomo mi pripravljeni jih prevzeti," je dodal Pregelj. 

Večje količine naj bi prišle prav iz Krasa, kjer bo investicija namenjena povečanju zmožnosti črpanja pitne vode. "Da usposobijo to četrto vrtino v Klaričih in jo priklopijo na omrežje," pravi Pregelj.

Realizacija tako imenovanih interventnih ukrepov bo zahtevala vsaj leto dni. Tudi letošnje poletje bo tako še vedno v največji meri odvisno od vremena. Na državni ravni se vse odvija zelo počasi. "Korake se dela počasi in postopoma, mislim, da že drugo leto, tako da pričakujem, da do nekega rezultata bomo le prišli. Res pa je, da so ta pričakovanja zelo, zelo dolga," pravi Bržan.

Tako kot so zelo dolga tudi pričakovanja o tem, kdaj se bo za Istro enkrat za vselej poiskalo dolgoročno rešitev za stabilno oskrbo z vodo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.