V Sloveniji ima težave z odzivnostjo javne uprave 46 odstotkov malih in srednje velikih podjetij, medtem ko se s to težavo v EU srečuje 31 odstotkov teh podjetij. Slovenska podjetja za izpolnjevanje administrativnih zahtev porabijo 20 odstotkov delovnega časa, kar je precej več kot v EU, kjer je ta delež sedemodstoten.
Tako izpostavlja letno poročilo evropske mreže za družbene in gospodarska raziskovanja o evropskih malih in srednje velikih podjetij, pri kateri je iz Slovenije sodeloval Inštitut za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti Maribor. Poročilo ugotavlja še, da se Slovenija na področju odzivnosti javne uprave uvršča pod povprečje EU.
Pohvalna E-uprava, počasna registracija lastnine
Čeravno je večina indikatorjev na tem področju primerljiva s povprečjem EU, pa jih je nekaj, ki Sloveniji pomembno znižajo uvrstitev, ugotavlja mariborski inštitut. Med njimi je tudi potreben čas za registracijo lastnine; proces tako v povprečju traja več kot leto dni, v EU pa le okoli dva meseca. Podobno negativen učinek ima tudi delovna zakonodaja, ki ne podpira fleksibilnosti delovne sile.
Izjemno dobro pa se je Slovenija po navedbah mariborskega inštituta odrezala v zagotavljanju dostopnosti e-uprave, saj je po rezultatih te raziskave 90 odstotkov temeljnih storitev dosegljivih na spletu.
Delež državnih pomoči za mala in srednje velika podjetja je v Sloveniji dvoodstoten, medtem ko je v EU za delež 10,6-odstoten. Je pa Slovenija pomemben delež strukturnih in kmetijskih skladov namenila pospeševanju podjetništva in malega gospodarstva, in sicer 4,6 odstotka evropskega kmetijskega sklada in 18 odstotkov regionalnih razvojnih skladov, medtem ko je ta delež v EU 2,9- oz. 9,5-odstoten.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.