Slovenija

Slovenska komisija še brez imen

Zagreb/Ljubljana, 05. 10. 2007 11.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Hrvaška vlada je oblikovala hrvaški del mešane slovensko-hrvaške komisije, ki bo določila seznam spornih točk na meji.

Na zunanjem ministrstvu so zavrnili očitke predsednika SNS Zmaga Jelinčiča o "dodeljevanju ozemlja Slovenije" Hrvaški, za kar naj bi bil odgovoren zunanji minister Dimitrij Rupel. Kot so ponovili na ministrstvu, meja med Hrvaško in Slovenijo na kopnem in na morju še ni dokončno določena, po več let trajajočih pogovorih pa je prišlo v zadnjem času do načelnega sporazuma, da se to odločitev prepusti "tretjemu", torej arbitraži ali sodišču.

Jelinčič je v pisni poslanski pobudi vlado pozval, naj čim prej odstavi oziroma zamenja "za Slovenijo škodljivega zunanjega ministra", na njegovo mesto pa postavi človeka, ki bo dejansko delal v dobro Slovenije, kajti minister Rupel "slovenski javnosti govori eno, v uradnih notah pa Hrvaški dodeljuje ozemlje Slovenije".

Vlada v Zagrebu je v četrtek oblikovala tudi svoj del mešane skupine mednarodnopravnih strokovnjakov, ki bodo pripravili pravni okvir za reševanje vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaški del komisij bosta vodila Željko Bačić in Davorin Rudolf, so sporočili iz Zagreba. Slovenska vlada je slovenski del obeh komisij pod vodstvom Dušana Faturja in Mihe Pogačnika oblikovala septembra.

V hrvaškem delu meddržavne komisijo za mejo, ki jo bo vodil direktor hrvaške geodetske uprave Bačić, bodo še Franjo Varga iz geodetske uprave, Branko Bolanča in Vjekoslav Majić z notranjega ministrstva, Dragan Medvedović s Pravne fakultete v Zagrebu ter Andreja Metelko-Zgombić in Zoran Bradić z ministrstva za zunanje zadeve in evropske integracije, je hrvaška vlada objavila na svoji spletni strani.

V hrvaškem delu mešane komisije, ki bo pripravila okvir za prenos spora o razmejitvi pred mednarodno telo, pa bodo poleg sopredsedujočega, svetovalca ministrice za zunanje zadeve in evropske integracije Rudolfa, še akademik Vladimir Ibler, Davorin Lapaš in Maja Seršić s Pravne fakultete v Zagrebu ter Andreja Metelko-Zgombić, Irena Andrassy in Zoran Bradić z ministrstva za zunanje zadeve in evropske integracije.

Imena članov slovenskih komisij niso znana

Bosta vsaj seznama spornih točk na meji enaka?
Bosta vsaj seznama spornih točk na meji enaka? FOTO: Jani Dolinšek

Slovenska vlada je slovenska dela obeh komisij ustanovila na seji 20. septembra. Skupino slovenskih mednarodnopravnih strokovnjakov, ki bodo pripravili pravni okvir za reševanje vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, bo vodil Miha Pogačnik. V okviru komisije bo delovala tudi koordinacijska podskupina zgodovinarjev in drugih strokovnjakov, ki jo bo vodil Janko Prunk. Slovenski del mešane komisije za ugotavljanje stanja na meji med Slovenijo in Hrvaško pa bo vodil Dušan Fatur. Imen članov komisij slovenska vlada ni objavila.

Ustanovitev skupin je po srečanju s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem 26. avgusta na Bledu napovedal slovenski premier Janez Janša. Premierja sta takrat tudi dosegla neformalno načelno soglasje, da bo vprašanje meje med državama na morju in spornih točk na kopenski meji reševalo Meddržavno sodišče v Haagu. Medtem ko hrvaška stran sodišče v Haagu podpira, je slovenska stran zahtevala, da se pred sprejetjem odločitve počaka na strokovna mnenja obeh komisij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

max99
05. 10. 2007 15.10
primorci niso slabi gospodarji! točno vedo ,da se zemlja pred lastnim prago močno brani in se tudi ne prodaja.!le te ljubljanske srajce&CO delajo kot prasica z mehom.! komisija pa kot komisija....brez ciganke se nič ne ve...????
Prvo Bore
05. 10. 2007 14.35
Dimsi je .......? Da ne boš brisal admon LOL Ima svoj blog v katerega piše svoje neumnosti in floskule. Ko pa ga kakšen napade, pa zabre blog. Rvež na duhu !!!!
bonsai9@email.si
05. 10. 2007 13.32
HOS za dom spremni Imam občutek, da v kolikor bomo še nekaj časa imeli tele cincarje v pogajanjih s Hrvati, bo najbolje, da pripravimo še zastave s šahovnico, da jih bomo razobesil. Jaz že ponavljam ustaške pesmi.
doki007@email.si
05. 10. 2007 13.10
še zdej ne vemo kje je meja ,.....med hrvatarji in nami ,.....po tolkih letih ,------zdej nas pa oni izsiljujejo ,... pa dejmo naša politika mal se postavte na svojo stran ,.... NI TREBA ZA VSAKO BEDARIJO REČI NI PROBLEM !!!!!!!!!! govorim o meji na morju ,....ki je zlo pomembna !!! ne prodajat na račun svojih grehov ,........
vinadap
05. 10. 2007 12.54
Predlagam,da Hrvatje pripravijo topografske karte ( mejne zemljevide Dragonja in katasterske dokumente za sledeča obdobja oziroma leta - 1945,1955.1965,1975,1985 in 1991, potem bomo pa videli kdo je komu vsa ta leta hodil v zelnik,mi Hrvatom ali oni nam.V ostalem se pa z Maxom 99 apsolutno strinjam!
Torpedo
05. 10. 2007 12.54
ne da je premlad..rupelj ni slovenc
max99
05. 10. 2007 12.29
po katastru (od časa) , ko je bila ukinjna cona B. od tam naprej se naj začne pogovor...!!! slovensko ozemlje je še globoko v istro! kdor je hodu leta 1970 in naprej na hrvaško točno ve ,da je tabla z napisom RS SLOVENIJA stala na hribu pred peskokopom... a je RUPELJ premlad ,da bi se spomnil..
bavsej@gmail.com
05. 10. 2007 12.01
Dejmo Zmageca v našo komisijo. On bo reku SLOVENIJA DO BEOGRADA, pa bomo spet tam kjer ni muh:)