Vlada v Zagrebu je v četrtek oblikovala tudi svoj del mešane skupine mednarodnopravnih strokovnjakov, ki bodo pripravili pravni okvir za reševanje vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaški del komisij bosta vodila Željko Bačić in Davorin Rudolf, so sporočili iz Zagreba. Slovenska vlada je slovenski del obeh komisij pod vodstvom Dušana Faturja in Mihe Pogačnika oblikovala septembra.
V hrvaškem delu meddržavne komisijo za mejo, ki jo bo vodil direktor hrvaške geodetske uprave Bačić, bodo še Franjo Varga iz geodetske uprave, Branko Bolanča in Vjekoslav Majić z notranjega ministrstva, Dragan Medvedović s Pravne fakultete v Zagrebu ter Andreja Metelko-Zgombić in Zoran Bradić z ministrstva za zunanje zadeve in evropske integracije, je hrvaška vlada objavila na svoji spletni strani.
V hrvaškem delu mešane komisije, ki bo pripravila okvir za prenos spora o razmejitvi pred mednarodno telo, pa bodo poleg sopredsedujočega, svetovalca ministrice za zunanje zadeve in evropske integracije Rudolfa, še akademik Vladimir Ibler, Davorin Lapaš in Maja Seršić s Pravne fakultete v Zagrebu ter Andreja Metelko-Zgombić, Irena Andrassy in Zoran Bradić z ministrstva za zunanje zadeve in evropske integracije.
Imena članov slovenskih komisij niso znana
Slovenska vlada je slovenska dela obeh komisij ustanovila na seji 20. septembra. Skupino slovenskih mednarodnopravnih strokovnjakov, ki bodo pripravili pravni okvir za reševanje vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, bo vodil Miha Pogačnik. V okviru komisije bo delovala tudi koordinacijska podskupina zgodovinarjev in drugih strokovnjakov, ki jo bo vodil Janko Prunk. Slovenski del mešane komisije za ugotavljanje stanja na meji med Slovenijo in Hrvaško pa bo vodil Dušan Fatur. Imen članov komisij slovenska vlada ni objavila.
Ustanovitev skupin je po srečanju s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem 26. avgusta na Bledu napovedal slovenski premier Janez Janša. Premierja sta takrat tudi dosegla neformalno načelno soglasje, da bo vprašanje meje med državama na morju in spornih točk na kopenski meji reševalo Meddržavno sodišče v Haagu. Medtem ko hrvaška stran sodišče v Haagu podpira, je slovenska stran zahtevala, da se pred sprejetjem odločitve počaka na strokovna mnenja obeh komisij.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.