Na tradicionalnem spominskem srečanju v Dobrniču pri Trebnjem, kjer je 16. in 17. oktobra 1943 potekal 1. kongres Slovenske protifašistične ženske zveze, se je zbralo približno 3000 ljudi, ki jih je nagovoril predsednik Združenj zveze borcev Slovenije za vrednote NOB Janez Stanovnik.
Kot je dejal, je slovenska mati simbol in vir vseh slovenskih vrednot. Mati je nosilka vrednote nad vrednotami, ljubezni, ljubezen pa vsebuje vrednoto svobode, enakosti in bratstva, je pojasnil.
To so bile tudi vrednote, na katerih se je vodila slovenska narodnoosvobodilna borba, slovenske matere pa so dale, da so se Slovenci osvobodili in kot narod postali država, svoje može, sinove in hčere. Slovenske matere so se odločile za pot časti, ker so vedele, kam pelje pot sramote, je Stanovnik povzel po Josipu Vidmarju.
Slavnostna govornica srečanja, poslanka Majda Potrata (SD), je povedala, da je prizorišče 1. kongresa Slovenske protifašistične ženske zveze prostor srečevanje preteklega s sedanjim, z jasnim sporočilom za prihodnost. Geslo prvega kongresa je bilo "Vse za partizane – do končne zmage", kar ni bila politična parola, temveč vrednostna opredelitev za svobodo, boj za svobodo pa je bil boj za pravico, je dejala.
Narodnoosvobodilni boj je nosil v sebi tudi boj za pravičnejši svet, ker pa sedanjost vedno preteklost prilagaja lastnim potrebam, jo je treba vedno znova obujati, je opozorila. Zgodovina slovenskih ženskih gibanj je po Potrati zgodovina boja proti vojni, proti fašizmu in nacizmu, hkrati pa je zgodovina boja za človeka vredno življenje.
Če bi ženske med vojno samo čakale in če ni bi bilo ljudi, ki so se za ceno lastnega življenja uprli, v kakšnem svetu bi živeli danes, se je vprašala. Najpomembnejši nauk zgodovine je, da je mogoče še tako veliko silo in zlo premagati, če so ljudje, ki se jima uprejo, uporništvo pa je integralni del evropske zavesti, v katero je slovenski narod veliko vložil, je dodala.
Predsednica Društva Dobrnič Danica Simšič pa je poudarila, da je treba vedno znova poudariti, da brez upora proti okupatorju Slovenci danes ne bi govorili slovensko. Geslo Smrt fašizmu, svoboda narodu ostaja, vsi pa bi se morali zavzemati, da bi vse nestrpnosti in vsi fašizmi nekoč izginili s sveta in da bi ljudi povezovalo tovarištvo, solidarnost, prijateljstvo ter spoštovanje soljudi, je dejala.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.