Po tem, ko je vlada z dela projekta nakupa patrij umaknila oznako 'zaupno', so lahko prvič javno povedali, kakšna bo oborožitev patrij. Tako je nova ministrica za obrambo Ljubica Jelušič potrdila, da so patrie preslabo oborožene, da bi z njimi lahko formirali srednji bataljon. V vrhu slovenske vojske in na ministrstvu naj bi se tega zavedali, a so patrie kljub temu naročili. Da je bolje imeti slabše oborožene patrie, kot pa biti brez njih, pa meni Jelušičeva. To bo treba priznati tudi Natu že januarja, potem pa bodo prosili za odlog izpolnjevanja ciljev. Drugič se bodo z Natom sestali že februarja, ko bodo o tem razpravljali bolj podrobno, je še povedala Jelušičeva.
Brigadir Dragan Bavčar, vodja projekta nakupa patrij, je na današnji novinarski konferenci MORS povedal, da so na ministrstvu in v Slovenski vojski (SV) vedeli, da s takšno opremo oklepnikov 8 x 8, kot je bila zapisana v pogodbi, ne bodo mogli sestaviti srednjega bataljona v določenem roku, za katerega so se dogovorili z Natom. To so analizirali na več sestankih. Bavčar je to, kot je povedal, vedel in na to tudi opozoril na skupnih sestankih tako politični vrh kot vrh SV. Odločitev o nakupu pa so sprejeli v kabinetu ministra.
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič pa je dejala, da se pogosto dogaja, da politiki sprejemajo politične odločitve, ki omejijo strokovne – predvsem zaradi širšega javnega interesa. Kot je še povedala, pa so patrie, čeprav ne bodo ugodile zahtevam za vzpostavitev srednjega bataljona, bolj varne za vojake kot drugi oklepniki. In čeprav z njimi ne bomo dosegli polne zmogljivosti, so še vedno uporabne.
Da bi odpovedali pogodbo, Jelušičeva za zdaj še ne razmišlja, saj meni, da je boljše, da imamo takšno oborožitev kot pa sploh nobene. Če bi se po sojenju na Finskem izkazalo, da je bila pri poslu prisotna korupcija in bi zaradi protikorupcijske klavzule morali posel razveljaviti, pa bi bili pred Natom v resnih težavah, pravi Jelušičeva. V tem primeru ne bi izpolnili niti delne obveznosti do Nata. Z Natom pa bodo imeli seveda nova pogajanja, po katerih pa bi lahko tudi spremenili notranjo konfiguracijo pogodbe.
Na ministrstvu za okolje so za 24ur.com povedali, da minister Karl Erjavec na vprašanja, ki se nanašajo na delo, ko je bil še obrambni minister, ne bo odgovarjal, razen če bo prejel tožbo, ki se bo nanašala neposredno nanj. Kot so še povedali, ''tudi minister Podobnik ne odgovarja več na vprašanja v zvezi s svojim preteklim delom."
Prva vozila so bila nepopolna, zamudne obresti tečejo
Skoraj vsa vozila 8 x 8, ki jih je SV že prejela, so bila zaradi pomanjkljivosti in napak zavrnjena. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal direktor direktorata za logistiko na Morsu Igor Nered, je komisija za kakovostni prevzem 24. novembra izdala zapisnik o prevzemu za prvo vozilo, ki so ga v SV zaradi odstopanj od pogodbenih določil zavrnili. Zapisniki za naslednjih osem vozil pa so bili izdani 27. novembra. Tudi vseh naslednjih osem vozil je komisija zaradi podobnih razlogov zavrnila. Tako so v SV odpovedali vse nadaljnje postopke prevzemanja vozil, dokler proizvajalec ne odpravi napak. Ministrica Jelušičeva je ob tem povedala, da so napake nastale najverjetneje zato, ker se je dobavitelj trudil vozila dostaviti v določenih rokih in se mu je zato mudilo.
Tako je pri dostavljenih vozilih izvajalec dal nepopolno dokumentacijo – ni pravočasno dostavil vseh potrebnih certifikatov. Na samih vozilih pa so našli pomanjkljivosti, kot so slab nanos barve (predebeli nanosi, posledično pa se je barva luščila), slabo zapiranje zadnjih vrat vozila pod večjimi nakloni, tesnjenje, leto proizvodnje oborožitvene postaje in termokamer, nepopolnost opreme C4I in še nekatere druge stvari.
Za zamudo rokov se obračunavajo zamudne obresti, prvi račun pa so Rotisu poslali ravno danes, je povedal Bavčar.
Kot je povedala Jelušičeva, se sedaj lahko ustvari občutek, da je vse narobe, kar ni res. Ravno v začetni fazi prevzemov se namreč ugotovi največ napak, vendar bodo te pomanjkljivosti odpravljene. Na obrambnem ministrstvu pa natančno preverjajo izpolnjevanje pogodbenih obveznosti dobavitelja, je še dodala.
Mors je uvedel revizijo projekta nakupa patrij
Ugotavljanje zlorab pri poslu nakupa patrij je vprašanje, ki je povezano z notranjim delovanjem, je povedala nova ministrica za obrambo. Tako bodo na Morsu z notranjim nadzorom ugotavljali objektivno odgovornost, če so bili kateri procesi prekršeni. Revizija pa mora biti tudi zunanja, saj sami vsega ne znajo, je še povedala Jelušičeva. Tako bo del revizije opravilo tudi računsko sodišče.
Kot je za 24ur.com povedal Igor Šoltes, pa je računsko sodišče ravno danes sprejelo sklep o začetku revizije uspešnosti in gospodarnosti doseganja zastavljenih ciljev obrambnih programov 2005–2010 in 2007–2012 (opremljanje SV – primer oklepnikov 8 x 8). Cilj revizije bo ugotoviti, ali notranji predpisi za področje naročil zaupne narave upoštevajo načelo gospodarnosti kot eno od temeljnih načel javnih financ. Drugi cilj pa je ugotoviti uspešnost doseganja ciljev. Predvsem glede na resolucijo o splošnem dolgoročnem programu opremljanja SV, ki jo je državni zbor sprejel leta 2004 na podlagi dveh srednjeročnih obrambnih programov v obdobju od leta 2005 do 2010 in od leta 2007 do 2012.
Čas revizije je predvsem odvisen od obsega dokumentov, ki jih bodo poslali z Morsa. Računsko sodišče pa lahko pregleda vso dokumentacijo, tudi tisto, na kateri je oznaka zaupno, saj imajo nekateri revizorji opravljen izpit za tako preverjanje, je še povedal Šoltes. Po končanem postopku računsko sodišče izda mnenje, ki ga posreduje v državni zbor in o tem obvesti javnost. V državnem zboru pa poročilo obravnava komisija za nadzor proračuna in sprejme ustrezne sklepe.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.