Akademija pravnih znanosti Hrvaške je zavrnila slovensko stališče, da gre pri podaljšanju koncesije družbi INA za raziskovanje naftnih in plinskih nahajališč v severnem Jadranu za poskus Hrvaške, da z notranjepravnimi akti prejudicira razmejitev na morju, razmejitev morskih pasov, morskega dna in podzemlja med državama. Kot je ocenila akademija, je to stališče v nasprotju z "nedvomnimi zgodovinskimi dejstvi" o obstoječih mejah med Slovenijo in Hrvaško, ki temeljijo na mednarodnem pravu.
Akademija je v sporočilu za javnost, kot pravno utemeljen označila odziv hrvaškega zunanjega ministrstva "na interpretacijo Slovenije o t.i. naknadni sukcesiji Jadranskega morja, saj ne upošteva konvencije Združenih narodov o pomorskem pravu".
Izjava Mesića utemeljena
Akademija je kot pravno utemeljeno označila tudi izjavo hrvaškega predsednika Stipeta Mesića, da je meja med Slovenijo in Hrvaško znana, saj izhod kopenske meje na morje določa tudi mejo na morju med državama.
Na akademiji so prepričani, da bo hrvaška stran v odzivih na stališča Slovenije ločila vsebine, ki temeljijo na hrvaškem ustavnem pravu in pravicah Hrvaške v skladu z mednarodnim pravom, od pragmatičnih političnih in diplomatskih dejavnosti, ki "bodo morda potrebne v odnosih do držav, predvsem sosednjih".
Akademija, ki deluje pri zagrebški pravni fakulteti, je še napovedala, da bo oblikovala znanstvena stališča na "osnovi multidisciplinarnih in interdisciplinarnih ocen vseh pravno relevantnih vsebin" o mejah med Hrvaško in Slovenijo.
To ne bo le odgovor na slovenska stališča o mejah v Jadranskem morju, ampak ga bodo po potrebi dali v vpogled tudi pristojnim organom mednarodnih organizacij, so poudarili v sporočilu, ki sta ga podpisala predsednik akademije Željko Horvatić in predsednik znanstvenega sveta pri akademiji Vladimir Ljubanović.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.