Slovenija

Slovenska vojska letos trikrat prestrezala letala, eno 'ušlo' na Hrvaško

Cerklje ob Krki, 12. 07. 2019 14.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Daniel Fazlić
Komentarji
179

Veliko ljudi ne ve, da ima tudi Slovenija nacionalni sistem varovanja zračnega prostora, ki ga vojska izvaja s pomočjo Pilatusov PC-9M "Hudornikom". Letos so posredovali že kar trikrat, medtem ko lani niso. V vseh primerih je šlo za manjša letala, ki niso upoštevala pravil ali pa ustrezno komunicirala preko radijske povezave, kar je v določenih primerih obvezno.

Slovenija ima za namene zaščite slovenskega zračnega prostora, ki jo izvaja 152. letalska eskadrilja iz Cerkelj ob Krki, v pripravljenosti oborožene pilatuse PC-9 "Hudournike". Ti morajo biti pripravljeni poleteti v samo nekaj minutah, v kolikor pride zahteva od pristojnih organov, da je prestrezanje vojske obvezno. Kot so nam sporočili iz vojske, gre za "nacionalni sistem varovanja zračnega prostora, ki je komplementaren Natovemu sistemu varovanja zračnega prostora (Air Policing) in ima kot tak lastna sredstva, poveljniško strukturo in vladnega pooblaščenca."

Pilatusi v pripravljenosti.
Pilatusi v pripravljenosti. FOTO: Daniel Fazlić
Slovenija je tudi zadnja schengenska država pred Jadranskim morjem za potnike, ki bi prihajali iz Srednje ali vzhodne Evrope, zato se pogosto ustavijo v Portorožu ali Mariboru, kjer opravijo formalni postopek za prehod meje in odidejo proti jugu. Lahko se zgodi, da kakšno letalo krši slovenski zračni prostor ali leti v območju, kjer je to začasno prepovedano: omejitve so recimo v bližini mednarodnih letališč, jedrske elektrarne Krško ali vadbenega območja v občini Postojna. Kot so nam potrdili v Slovenski vojski, so letos morali posredovati trikrat, leta 2018 pa niti enkrat. Potrdili so nam, da je v vseh treh primerih šlo za letala splošnega letalstva, torej razne cessne, piperje ali kaj podobnega, ki jih najbolj pogosto upravljajo t. i. "vikend piloti".

Po naših informacijah so dve letali prestregli brez težav, tretje pa je zaradi dolgega postopka in stopnjevanja nevarnosti do danega ukaza že bilo blizu hrvaške meje, zato ga pilatus ni uspel dohiteti in so ga kasneje prestregla hrvaška letala. Iz vojske so nam sporočili: "V vseh treh primerih se je sistem odzval skladno z zakonodajo in predpisi, naloga je bila uspešno opravljena. Izraza "neuspešno" prestrezanje ne uporabljamo. Pri izvajanju nalog se lahko zgodi, da zaradi kratke razdalje med državnimi mejami letalo prej vstopi v zračni prostor druge države, kjer ga prevzamejo njihovi organi."

Pilatus PC-9M Hudournik
Pilatus PC-9M Hudournik FOTO: Miro Majcen

Pomembno je poudariti, da varovanje zračnega prostora v Sloveniji poteka tako, da se za vsako malenkost ali kršitev ne aktivira prestreznikov. V primerih, za katera so bila aktivirana prestrezanja, je po naših informacijah šlo za daljšo nekomunikacijo s kontrolo zračnega prometa, ki je nato predala zadeve vojaškim kolegom. V kategoriji splošnega letalstva se letala tudi niso vedno dolžna "prijaviti" kontrolorjem, saj do določene višine velja t. i. nekontroliran zračni prostor, zato kontrolorji ne aktivirajo prestrezanja za vsako napako ali nejavljanje. V kolikor pa gre za daljše nejavljanje in kršitev zračnega prostora, pa se, na podlagi stopnjevalnih ukrepov, to lahko ukaže.  

Slovenija res ni največja država, tako da cessna, ki potuje z 250 kilometri na uro, s katero recimo nad Ljubljano izgubijo stik in je namenjena v Pulj, lahko preide v hrvaški zračni prostor, preden bi pilatusi uspeli prileteti na prestrezanje (najvišja hitrost pilatusa je približno 600 kilometrov na uro). Podobni primeri so pogosti v Evropski uniji, predvsem pri manjših državah članicah, kjer do prečkanja meje lahko pride tudi nehote. Po naših informacijah ima Slovenska vojska, v skladu z zakonodajo, v Cerkljah v pripravljenosti eno letalo, ki lahko, ko je dan ukaz, poleti v nekaj minutah.

Pred letom dni je Slovenska vojska izvedla vajo izvajanja zaščite zračnega prostora. Na tej vaji je "letalo Slovenske vojske Pilatus PC-9 M Hudournik simuliralo civilno letalo na letu z letališča Cerklje ob Krki na Dunaj. Takoj po vzletu je Služba območne kontrole zračnega prometa izgubila zvezo z letalom, ki je kmalu za tem brez odobritve spremenilo predvideno načrtovano pot in odletelo v smer proti Madžarski," so zapisali pri Slovenski vojski.

Prestrežen pilatus, ki je leta 2018 predstavljal civilno letalo.
Prestrežen pilatus, ki je leta 2018 predstavljal civilno letalo. FOTO: Slovenska vojska

Ker je letalo večkrat kršilo predpise in pot, so aktivirali prestreznike, ki so v sodelovanju z Združenim zračnim operativnim centrom v španskem Torrejonu aktivirali potrebne službe. Kot so v vojski še sporočili, je vaja "potrdila visoko stopnjo strokovnosti in usposobljenost udeležencev ter visoko raven sodelovanja." Mi smo 152. eskadriljo večkrat obiskali in so nam vedno pokazali najvišjo stopnjo znanja in pripravljenosti, zato priporočamo reportažo "Vse se je začelo s slavno gazelo", ki smo jo naredili ob 100. obletnici slovenskega vojaškega letalstva.

 

 

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (179)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Covid 19
04. 09. 2019 19.09
+2
Res bom jezen,če kdo našo najmodernejšo zračno obrambo sklati z metlo..
Covid 19
04. 09. 2019 19.16
Upam,da bo država prepovedala pometanje na prostem..vsaj v bližini letališča,kjer stojita v pripravljenosti.Vi,ki bolj poznate,a to še vžge?Mogoče na start spraj.
Anonym0use
13. 07. 2019 14.54
+4
Ahahahah kerga oni prestrežejo z pilatusi, kak balon.... Drugega ne, kero nesposobno vodstvo vojske in cele države sramota, samo kradejo nas na veliko, drugega učinka ni
elrocco77
04. 09. 2019 12.46
+2
Mogoče kakšno Cessno... ostalo je prehitro :))
gasper111
13. 07. 2019 14.40
+5
Vsi tisti, ki se posmehujete tem letalom s tem samo kažete kako nevedni ste. Pilatus tega tipa je vrhunsko letalo med turboplopelerskimi in glede na geografske značilnosti naše države idealno za naše potrebe. Poleg Slovenije ga uporablja še mnogo drugih držav med njimi tudi Avstralija, Savska Arabija, Iran in navsezadnje tudi ZDA. V ZDA ga ravno zaradi svojih izrednih lastnosti uporabljajo kot šolsko letalo kjer si piloti na tem letalu nabirajo izkušnje preden presedejo v reaktivno letalo. Skratka gre za top letalo v tem segmentu.
Smolapataaka
13. 07. 2019 14.52
+4
tole si dobr povedal .... preden presedejo v reaktivno letalo. Naši piloti žal nimajo kam presesti. O tehle "prestreznikih" pa tole: tale klump ne more prestreči niti navadnega potniškega letala, ker je prepočasen.
Matjaž ?renc
13. 07. 2019 16.36
+0
Eno je turbo prop letalo, drugo je reaktivno oz. turbo rekacijsko letalo. Slednji se uporabljajo za vmesni člen med šolskimi in bojnimi letali za šolanje pilotov. Se pravi da nam le teh manjka, ne glede na to kakšno imamo konfiguracijo terena, nam bi taka letala prav prišla, so nekoliko večja od turbo prop in hkrati dovolj zmogljiva za preganjanje kakšnega vsiljivca v našem zračnem prostoru.
Matjaž ?renc
13. 07. 2019 16.36
+0
Eno je turbo prop letalo, drugo je reaktivno oz. turbo rekacijsko letalo. Slednji se uporabljajo za vmesni člen med šolskimi in bojnimi letali za šolanje pilotov. Se pravi da nam le teh manjka, ne glede na to kakšno imamo konfiguracijo terena, nam bi taka letala prav prišla, so nekoliko večja od turbo prop in hkrati dovolj zmogljiva za preganjanje kakšnega vsiljivca v našem zračnem prostoru.
Matiias
13. 07. 2019 11.19
+8
S temi letali maltretirajo sportno aviacijo in zapravljajo denar, naj bi raje kupili par dobrih hitrih helikopterjev ki bi bilo vec koristi od njih.
brezveze13
13. 07. 2019 11.10
+5
ja s takšnimi pošastmi se lahko kosamo celo z f 35
Mateja1234
13. 07. 2019 09.59
+5
Vsi ste glasni glede "nesposobnosti" pilatusov, sej ne veste kok so naši piloti usposobljeni, natrenirani in sposobni :) ko bo pa kakšna vojna boste pa vsi jokali naj nas rešijo in pomagajo :) kaj pa v Braziliji, Čilah, Kolumbiji in Ekvadorju, kjer majo super tucanote, pa so enako turbopropelerski, in so čist isto sposobni kot pilatusi, pa kdo kej reče da niso? So vsi zadovoljni z njimi... Ne govorite, če ne veste. :) Turbopropelerski avijoni so zakon!
Matjaž ?renc
13. 07. 2019 12.19
+2
Jap eni že vete :)!! Navajaš Južno Ameriške države katere imajo v svojem vojaškem avio sklopu SuperTucane pa najverjetneje tudi Pilatuse, ne poveš pa da so to samo za šolanje pilotov kadetov v osnovni avioniki in za nalet ur pri njih. Ne zavajaj če ne veš oz. si nepopolno informiran/a. Med drugim Čile uporablja tudi Suhojeva letala, pa to Američanov ne moti, pa čeprav so na njihovem teritoriju. No saj jih med drugim tudi Američani sami tudi, mislim na uporabo Ruskih lovcev, dobili so jih iz Ukrajine za šolanje oz. spoznavanje Ruske letalske tehnike. Kot pa sem že rekel bi bilo za nas primerno tudi kako turboreakcisko letalo za šolanje in redno uporabo kot je naprimer Aero L 159 Kormoran oz. dvosedežna izvedba L 139 delfin, katera se lahko uporablja tudi kot lovsko bombniško letalo, če je potrebno.
LazniviZares
13. 07. 2019 09.29
+0
Hahaha in mi se se hvalimo s tem. Ma dej no saj ni res..
JanezNovakJohn
13. 07. 2019 09.26
+9
Pilatuse je potrebno predelati v letala za boj proti toči !!!!!!!
brezveze13
13. 07. 2019 11.12
+2
zajlo za njega obesit da bo odšlepal točni oblak
Matjaž ?renc
13. 07. 2019 09.22
+13
Misl eni mate tako bolne glede vojaških letal, da me skor pobralo od smeha. Ja se strinjam da so Pilatusi odlična šolska in trenažna letalain to je to in nič več, za podporo so komaj da zadovoljiva, za Airpilicing pa mislim da ne. Pre počasna , premalo doleta, in še bi se lahko kaj spomnil. Ne vem v čem je pri vseh vas, ki ste proti vojski in letalom, strah, da bodo sam tako reaktivna letala preletela Slo zračni prostor oz. ne morejo obrniti. Poslušam raznorazne nebuloze od tega da bo reaktivno letalo, ko bo hotelo obrnit , obračalo v Avstriskem, Hrvaškem ipd. zračnem prostoru, ne kvasite neumnosti, če niste vsaj malo v tehniki. Za to bi si lahko naša frčoplan enota omislila komot Aerotove L 159 Kormorane ali pa Mige AT, reaktivna šolskotrenažna letala, katera pa imajo zmožnost tudi uporabe bojnega tovora kot ga nosi konvencionalni lovec. Sam potem dnarja zmanka za Rjavca in lopove v SLO povelsjtvu in parlamentu tu je problem
MicMicMic
13. 07. 2019 10.34
-1
Mig AT? se hecaš, ne? dvomim, da ti bo muzej odstopil oba prototipa :) :) :)
Matjaž ?renc
13. 07. 2019 13.32
No ja, maš prav, ne bodo :), bi pa lahko komot kakega Jaka 130, zelo podoben koncept isti namen kot Mig AT. No saj mamo pa še druge reitve kot so Aremacchi-Embraria AMX, FA 50 ipd, katera sodijo v isti sklop letal.
Kukulkan
13. 07. 2019 08.32
+14
Dejte no, ko se Pilatosi zdignejo letala so že daleč stran od našega zračnega prostora, in če bi kakšnega prestregli pilot bi se smejal ko bi videl kdo ga opozarja
jesenvoyo
13. 07. 2019 08.28
+6
Pa še o tem poročajo, namesto da bi raje bili tiho kot miške.
FaTa Albanka
13. 07. 2019 08.24
+18
Ne vem kak butec mors bit da se delas norca iz teh letal a je kdo pripravljen delat pa placevat davke za lovska nadzvocna letala !!! Jaz ze ne !! Naslednjih 20 let so pilatusi se cist uredu sam olje naj menjavajo pa bo
Kliko7
13. 07. 2019 08.07
+5
vi se mal norce delate, a ne de?
94001
13. 07. 2019 07.52
+14
Vsi, ki blatite Pilatuse naj Vam povem, da je Pilatus ne dobro, ampak odlično turbopropelersko letalo, ki ga uporabljajo za prešolanje pilotov iz propelerskih na reaktivna letala. Ima sisteme, ki so natanko podobni reaktivnemu letalu, odlične letalne sposobnosti, zanesljivost, agilnost. Ko je oborožen se z njim ni za hecat in je popolnoma dovolj za obrambo našega zračnega prostora. Za kaj več pa imamo tako ali tako sklenjeno sodelovanje z Italijo in Madžarsko. Za prestrezanje vseh propelerskih letal je popolnoma dovolj. Za potniška letala kot se je to že zgodilo letos pa so poskrbeli Italijani.
Kliko7
13. 07. 2019 08.09
-5
tako kot si rekel....za presolanje......no presolanje na kaj???? Na Patrije???
hotchilipoper
13. 07. 2019 07.39
+34
Hec je v tem,da imamo več oficirjev kot vojakov
baldahin
13. 07. 2019 07.29
+7
Veliko ljudi ne ve...kao.....hahahahahahaha...patjapadeš!
Killer999
13. 07. 2019 07.25
+9
Kaj to jadralna letala so prestrezal
Exiip
13. 07. 2019 07.21
+0
Komarci v zraku ne pa letala...
Sputnik
12. 07. 2019 21.49
+22
ta še štorklje ne more ujet kaj šele opravljat kake vojaške operacije. juga je za šolski avion imela galebe ki so od tega pileta 3x boljši avioni. za borbeni avion so bili migi 21. in kako smo lahko po 30 letih šli s kvaliteto opreme tako zelo nazaj?? a na to naj bomo ponosni a??
divus
12. 07. 2019 21.33
+9
...zadnjič sem videl,da je pilatus prestregel drona...mislim,da je šlo za DJI Phantom 3 standard....