Slovenija ima za namene zaščite slovenskega zračnega prostora, ki jo izvaja 152. letalska eskadrilja iz Cerkelj ob Krki, v pripravljenosti oborožene pilatuse PC-9 "Hudournike". Ti morajo biti pripravljeni poleteti v samo nekaj minutah, v kolikor pride zahteva od pristojnih organov, da je prestrezanje vojske obvezno. Kot so nam sporočili iz vojske, gre za "nacionalni sistem varovanja zračnega prostora, ki je komplementaren Natovemu sistemu varovanja zračnega prostora (Air Policing) in ima kot tak lastna sredstva, poveljniško strukturo in vladnega pooblaščenca."

Po naših informacijah so dve letali prestregli brez težav, tretje pa je zaradi dolgega postopka in stopnjevanja nevarnosti do danega ukaza že bilo blizu hrvaške meje, zato ga pilatus ni uspel dohiteti in so ga kasneje prestregla hrvaška letala. Iz vojske so nam sporočili: "V vseh treh primerih se je sistem odzval skladno z zakonodajo in predpisi, naloga je bila uspešno opravljena. Izraza "neuspešno" prestrezanje ne uporabljamo. Pri izvajanju nalog se lahko zgodi, da zaradi kratke razdalje med državnimi mejami letalo prej vstopi v zračni prostor druge države, kjer ga prevzamejo njihovi organi."

Pomembno je poudariti, da varovanje zračnega prostora v Sloveniji poteka tako, da se za vsako malenkost ali kršitev ne aktivira prestreznikov. V primerih, za katera so bila aktivirana prestrezanja, je po naših informacijah šlo za daljšo nekomunikacijo s kontrolo zračnega prometa, ki je nato predala zadeve vojaškim kolegom. V kategoriji splošnega letalstva se letala tudi niso vedno dolžna "prijaviti" kontrolorjem, saj do določene višine velja t. i. nekontroliran zračni prostor, zato kontrolorji ne aktivirajo prestrezanja za vsako napako ali nejavljanje. V kolikor pa gre za daljše nejavljanje in kršitev zračnega prostora, pa se, na podlagi stopnjevalnih ukrepov, to lahko ukaže.
Slovenija res ni največja država, tako da cessna, ki potuje z 250 kilometri na uro, s katero recimo nad Ljubljano izgubijo stik in je namenjena v Pulj, lahko preide v hrvaški zračni prostor, preden bi pilatusi uspeli prileteti na prestrezanje (najvišja hitrost pilatusa je približno 600 kilometrov na uro). Podobni primeri so pogosti v Evropski uniji, predvsem pri manjših državah članicah, kjer do prečkanja meje lahko pride tudi nehote. Po naših informacijah ima Slovenska vojska, v skladu z zakonodajo, v Cerkljah v pripravljenosti eno letalo, ki lahko, ko je dan ukaz, poleti v nekaj minutah.
Pred letom dni je Slovenska vojska izvedla vajo izvajanja zaščite zračnega prostora. Na tej vaji je "letalo Slovenske vojske Pilatus PC-9 M Hudournik simuliralo civilno letalo na letu z letališča Cerklje ob Krki na Dunaj. Takoj po vzletu je Služba območne kontrole zračnega prometa izgubila zvezo z letalom, ki je kmalu za tem brez odobritve spremenilo predvideno načrtovano pot in odletelo v smer proti Madžarski," so zapisali pri Slovenski vojski.

Ker je letalo večkrat kršilo predpise in pot, so aktivirali prestreznike, ki so v sodelovanju z Združenim zračnim operativnim centrom v španskem Torrejonu aktivirali potrebne službe. Kot so v vojski še sporočili, je vaja "potrdila visoko stopnjo strokovnosti in usposobljenost udeležencev ter visoko raven sodelovanja." Mi smo 152. eskadriljo večkrat obiskali in so nam vedno pokazali najvišjo stopnjo znanja in pripravljenosti, zato priporočamo reportažo "Vse se je začelo s slavno gazelo", ki smo jo naredili ob 100. obletnici slovenskega vojaškega letalstva.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.