
Pahor je poudaril, da je bila ta odločitev sprejeta brez predhodnih pogovorov s sosednjimi državami in Evropsko unijo. Ocenil je še, da se bo Slovenija po diplomatski poti, v skladu z mednarodnim pravom ter na "primeren, preudaren način" odzvala na potezo sosednje države.
"Seveda je imela Hrvaška pravico do te poteze, vendar to svojo pravico uveljavlja na način, da posega tudi v naše pravice," je dejal Pahor. Poudaril je, da lahko ta enostranski korak vpliva na morebitno prejudiciranje meje na morju. "Gre pa tudi za vprašanje morebitnega oviranja naše pravice do prostega izhoda na odprto morje, torej do teritorialnega stika slovenskih voda z mednarodnimi."
ZLSD: Odločitev hrvaškega sabora ni dokončna
ZLSD meni, da odločitev hrvaškega sabora ne bo dokončna, saj jo bo moral uskladiti z Evropsko unijo. Predsednik ZLSD Miran Potrč je povedal, da je stranka zadovoljna, da je stališče Slovenije enako stališču EU in da "bomo lahko skupaj zagotovili sporazumne rešitve, ne pa enostranske, kakršna je bila sprejeta v saboru".
SNS: Razglasitev smo pričakovali
Prvak SNS Zmago Jelinčič je dejal, da je stranka opozarjala, da bodo Hrvati naredili, kar bodo hoteli, ne da bi se zmenili za Evropo, še manj pa za Slovenijo. "Rezultat je pričakovan. Upam samo, da bo slovenska vladajoča politika vendarle spregledala hrvaške namere in njihove načine delovanja," je povedal Jelinčič.
V LDS so upali, da do razglasitve ne bo prišlo
Vodja poslanske skupine največje vladne stranke LDS Tone Anderlič je dejal, da se je očitno zgodilo to, kar so nekateri z gotovostjo napovedovali, v njegovi stranki pa so upali, da do tega ne bo prišlo. "Slovenija mora stanje preučiti, svoje mnenje pa mora povedati v umirjeni reakciji. Računam, da bo stališče do tega vprašanja v ponedeljek zelo jasno," je dejal.
SLS: Hrvaška odločitev je napačna
Vodja poslanske skupine SLS Janez Podobnik je poudaril, da je hrvaška odločitev napačna in da v tem trenutku še niso znane vse posledice. Po njegovem mnenju mora Slovenija odgovoriti z jezikom EU, jasno pa mora povedati, da je odločitev nesprejemljiva. Podobnik je opozoril še na možno prejudiciranje morske meje med državama. "Ker bi lahko imela enostranska odločitev hrvaškega sabora tudi posledico na prejudic morske meje med državama, mora Slovenija odreagirati tako, da bo z drugimi instrumenti, ki jih ima na voljo po načelih mednarodnega prava, svoje interese zaščitila."
SDS: Slovenija naj zaščiti lastne nacionalne interese
Predsednik SDS Janez Janša je dejal, da v stranki obžalujejo "enostranski ukrep, ki ga je sprejela Hrvaška neokomunistična oblast" in da mora sedaj predsednik slovenske vlade Anton Rop za pomoč prositi italijanskega kolega Silvija Berlusconija. Janša je med drugim še dejal, da Slovenija sedaj nima druge izbire kot da tudi sama z lastno zakonodajo zaščiti lastne nacionalne interese in določi suverenost nad našim delom Jadranskega morja.
Kot je dejal Janša, "glede na prve reakcije ne kaže, da bi slovenska vlada pripravila kakšne take ukrepe." Zato bo SDS po njegovih napovedih v nekaj dneh vložila ustrezno zakonsko pobudo. Konkretno bodo pobudo sicer predstavili v ponedeljek na novinarski konferenci, je še napovedal Janša.
NSi za obrambo nacionalnih interesov
Predsednik Nove Slovenije Andrej Bajuk je poudaril, da je skrajni čas, da slovenska vlada nastopi in z vso odločnostjo brani nacionalne interese, v katere enostranska hrvaška odločitev močno posega.