Slovenija

Slovenske vlade v senci

Ljubljana, 12. 12. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V slovenski politiki se je znova začelo govoriti o obuditvi tako imenovane vlade v senci. Napovedal jo je predsednik ZLSD Borut Pahor, nekateri pa pričakujejo, da bo vlado v senci v pravem pomenu besede sestavila LDS. Za slovensko politiko je namreč značilno, da je v štirinajstih letih imela le eno pravo senčno vlado.

Avtorica prispevka: Polona Movrin

Bo imela osma slovenska vlada tudi svojo senčno vlado? (foto: POP TV)
Bo imela osma slovenska vlada tudi svojo senčno vlado? (foto: POP TV) FOTO: POP TV

Vlado v senci sestavljalo opozicijske stranke, ki tudi določijo ministre za posamezna področja. Prvo in edino pravo vlado v senci smo Slovenci dobili takoj po volitvah leta 1990.

Emil Milan Pintar
Emil Milan Pintar FOTO: POP TV

Predsednik prve vlade v senci Emil Milan Pintar je pojasnil, da so prvo vlado v senci ustanovili v zelo kritičnih trenutkih, ko je Demos prišel na oblast, ko je Lojze Peterle oblikoval novo vlado. "Jaz sem z njim sklenil dogovor in naša naloga oziroma želja je bila, da pomagamo pri strokovni obdelavi dokumentov in trajala je do tistega usodnega jutra, ko je jugoslovanska armada zapustila vojašnice v Sloveniji in takrat sem sporočil Peterletu, da vlado v senci ukinjamo, ker je pomembnejši nacionalni element," je dejal Pintar.

Tudi kasneje so opozicijske stranke napovedovale vlade v senci, a je večina ostala le pri oblikovanju alternativnih vladnih programov. Janša je tako marca letos oblikoval strokovni svet. Vendar nobena od teh formacij ni bila vlada v senci, saj se ni sestajala in ni dobivala gradiv, ki jih je obravnavala prava vlada.

Dr. Milan Balažic, FDV
Dr. Milan Balažic, FDV FOTO: POP TV

Po mnenju doktorja Milana Balažica z ljubljanske fakultete za družbene vede je pri nas vlada v senci redek pojav tudi zaradi proprocionalnega volilnega sistema, ki omogoča, da imamo v parlamentu veliko strank. "Nobena stranka ne more računati, da bo v celoti zamenjala vlado, da bo vlada v senci prišla na sonce, zato se naše stranke bolj zatekajo k ustanavljanju klubov, svetov, strokovnjakov in podobno kot nek nadomestek za pravo vlado v senci," pojasnjuje Balažic.

Tradicija vlade v senci je razvita predvsem v državah z večinskim sistemom, zaradi katerega se vedno oblikujeta dva pola. Tipičen primer je Velika Britanija, kjer je senčna vlada pravilo. Vendar, kot pravi Balažic, sta se tudi v Sloveniji začela oblikovat dva pola. Sam je prepričan, da bi bilo za razvoj slovenske demokratične kulture zelo dobro, če bi prišlo do oblikovanja neke resne vlade v senci. "V tem trenutku, ko je LDS v opoziciji, lahko LDS kot ključna stranka morda v dogovoru še s kakšno drugo, oblikuje močno vlado v senci," meni Balažic.

Združena lista sama lahko sestavi le približek vlade v senci, pravi Balažic, ker ima premalo poslancev, vendar tudi nadomestki vlad v senci lahko opravljajo nadzor nad pravo vlado.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10