Rezultati raziskave, ki jo je predstavila Bojana Pinter z Ginekološke klinike UKC Ljubljana, kažejo, da je spolno vedenje slovenskih mladostnikov odgovorno, saj 86 odstotkov spolno aktivnih mladostnikov uporablja zanesljivo obliko kontracepcije.
Malo več kot polovica jih uporablja kondom, 32 odstotkov kontracepcijske tablete in štirje odstotki oboje, medtem ko se sedem odstotkov najstnikov med spolnim odnosom ne zaščiti pred neželeno nosečnostjo, je navedla Pinterjeva.
V Sloveniji je med vsemi porodnicami 1,5 odstotka najstnic, s čimer se uvrščamo na rep lestvice najstniških porodov v Evropi. V Rusiji je na primer med vsemi porodnicami 14 odstotkov najstnic.
Kot je še povedala, število umetnih prekinitev nosečnosti med najstniki v zadnjih dveh desetletjih upada, vendar na račun upadanja umetnih prekinitev nosečnosti pri najstnikih med 17. in 19. letom starosti, ne pa pri mlajših. Zato je kot problem izpostavila zgodnje spolne odnose mladostnikov, torej tiste, ki so spolno aktivni že pred 16. letom. Skoraj četrtina (23 odstotkov), vključenih v raziskavo, je spolno aktivnih že pred to starostjo.
Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič meni, da je treba vsebine o spolnosti prinesti v šolo v večjem obsegu. In ne kot vprašanje zdravja oz. kot šolski predmet, pa tudi ne tako, da bo otroke prestrašilo pred spolnostjo, je poudaril. Dejal je tudi, da se zavzema za osnovanje spolne politike v Sloveniji oz. politike do spolnosti, ki je po njegovi oceni pomembna za državo in za otroke. Po njegovem mnenju je za spolno vzgojo otrok zelo pomembna tudi vloga družine – medtem ko se je po navadi ta vzgoja prenašala predvsem preko žensk, se sam zavzema, da bi glede informiranja o kontracepciji večjo odgovornost prenesli tudi na fante in moške.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.