Slovenija

Slovenski poslanci v EU

Ljubljana, 22. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
T.S./T.B.
Komentarji
0

Naši poslanci se bodo v evropskem parlamentu morali izkazati s kakovostnimi nastopi, imeti bodo morali dobre deje, dobre projekte in dobre zaveznike, je povedal gost v oddaji 24 ur, Lojze Peterle.

Lojze Peterle, Nova Slovenija
Lojze Peterle, Nova Slovenija FOTO: POP TV

Zakaj se potegujete za poslanca v Evropskem parlamentu?

"Zato ker menim, da bi lahko s svojimi političnimi izkušnjami in s svojim znanjem izpolnjeval tisto kar od mene pričakujejo slovenske volilke, volilci in stranka Nova Slovenija."

Kakšno moč pa bo imelo sedem naših poslancev v primerjavi z več kot 700 drugimi?

"Precej bo odvisno od kakovosti nastopanja teh poslancev, potrebno se je potrudit, imeti dobre deje, dobre projekte, dobro znanje jezikov in dobre zaveznike."

Čigave interese pa bodo zastopali bodoči slovenski evroposlanci - slovenske ali strankarske? Kot vemo, je strankarski glasovalni stroj tam še bolj utečen kot recimo v slovenskem parlamentu?

"Evropski parlament deluje v skladu z načeli parlamentarne demokracije, ki deluje s strankami. Mislim, da bodo vsi pametni poslanci delovali preko strank, ki jim pripadajo za slovenske in tudi za evropske interese. Kdor ne bo delal tako, ne more računati, da bo še kdaj izvoljen."

Ali bi torej vi lahko glasovali proti interesom svoje politične skupine, če bi bili ogroženi interesi Slovenije?

"Skušal bom prepričati stranko, da bo glasovala za interes Slovenije."

Bodoči evroposlanci formalno ne bodo imeli nobenih stikov s slovenskim parlamentom. Bodo volilci ali domači poslanci sploh lahko vplivali na odločanje slovenskih predstavnikov v Bruslju?

"Mi se trudimo, da bi v slovenskem modelu odnosa med evropskimi poslanci in domačim parlamentom imeli vsaj to možnost, da bi se poslanci lahko udeleževali delovnih sestankov oziroma sej delovnih teles v domačem parlamentu, da bi imeli neko povezavo."

Veliko negodovanja v EU sproža tudi mesečno preseljevanje parlamenta iz Bruslja v Strasbourg in obratno, kar letno stane več milijonov evrov. Vi menda ideje, da bi parlament zasedal samo v Bruslju, niste podprli. Ali se vam zdi takšna potratnost smiselna?

"O tem po mojem še dolgo ne bo glasovanja."

Vpliv slovenskih evroposlancev je zelo vprašljiv

Za evropski parlament lahko kandidirajo tudi takoimenovani politični outsiderji, ki pa se bodo v Bruslju težko uveljavili, saj neodvisni nimajo nikakršnega vpliva. Odločanje je namreč tam še veliko bolj centralizirano kot v Sloveniji.

Vpliv slovenskih evroposlancev je zelo vprašljiv. Še največjo moč imajo poslanci desnice, saj je v evropskem parlamentu najmočnejša poslanska skupina Ljudske stranke, v katero se uvrščajo SDS, Nova Slovenija in SLS.

Kdo bo zastopal Slovenijo v evropskem parlamentu?

V SDS je že znano, da bo njihovo listo najverjetneje vodil Miha Brejc, Novo Slovenijo Lojze Peterle, neznanka ostaja SLS. Najresnejši kandidat za to je zaenkrat Franci But.

V Združeni listi, ki se uvršča v drugo najmočnejšo politično skupino v Evropskem parlamentu, se še niso dogovorili, kdo bo vodil listo - računajo pa na enega poslanca.

Največja gneča pa je v Liberalni demokraciji, kjer se - glede na izid zadnjih volitev - nadejajo treh izvoljenih poslancev. Kdo naj bi vodil listo, še ni določeno, omenjajo pa se različna imena - od Dimitrija Rupla, Jelka Kacina, celo Zorana Thalerja, ki mu podjetništvo ne gre tako dobro od rok kot politika.

Dimitrij Rupel, Liberalna demokracija
Dimitrij Rupel, Liberalna demokracija FOTO: POP TV

Veliko pa je kandidatov tudi za drugo in tretjo mesto na listi - govori se o Romanu Jakiču, Irmi Pavlinič Krebs, Jaši Zlobcu in Majdi Širca.

Plače slovenskih predstavnikov v evroparlamentu

Sedem slovenskih opazovalcev, ki zastopajo Slovenijo v Evropskem parlamentu do vstopa naše države v Evropsko unijo, imajo slovensko plačo - ki znaša okrog 500 tisoč tolarjev neto. Takšno plačo naj bi imeli tudi bodoči slovenski predstavniki v evroparlamentu, evropska - govori se o 8500 evrih mesečno, pa naj bi doletela šele evropske poslance v naslednjem mandatu, se pravi leta 2009.

Evropski parlament je objavil predvolilne preglede za države pristopnice

To bodo prve volitve kjer bo vsa država ena sama volilna enota.

Slovenija bo svojih sedem poslancev s petletnim mandatom volila 13. junija naslednje leto. Prvič jih bodo lahko volili tudi tuji državljani, tujci pa bodo v kampanjah lahko sodelovali kot organizatorji in finančni podporniki.

V primerjavi z državnozborskimi bodo volitve v Evropski parlament imele tako rekoč mednarodni značaj. Če se bodo volilci odpovedali volilni pravici v matični državi bo lahko slovenskega europoslanca volilo tudi nekaj manj kot 700 državljanov članic EU in pristopnic s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Enako se bodo lahko odločili Slovenci, ki živijo v 24 državah sedanjih in prihodnjih članic. Še večja posebnost pa je, da si bodo kandidati povsem uradno lahko pomagali z denarjem iz tujine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10