Slovenci premoremo veliko več sočutja kot se morda zdi na prvi pogled. Poročali smo o Juretu in Davidu, ki sta se odpravila na dopust na Lezbos, kjer sta se priključila peščici prostovoljcev, ki pomagajo tamkajšnjim beguncem. Še več. Z društvom Adra sta sprožila in izpeljala dobrodelno akcijo zbiranja pomoči za begunce v Sloveniji, s pomočjo Adrie Airways pa na Lezbos prepeljala kar 2,5 tone pomoči.
Tokrat nas je bralka opozorila še na enega slovenskega junaka, ki se je odpovedal svojemu dopustu in kot prostovoljec na lastne stroške odpotoval v Katmandu, ki ga je prizadel uničujoč potres. To je policist Policijske postaje Šiška Dušan Mali, njegovo zgodbo pa so predstavili v policijski reviji Varnost. Kot je dejala bralka Tatjana, "svet tone v novicah grozodejstev in prekomernega izkoriščanja, kjer vsak polni svoje žepe, k sreči pa se še najdejo male iskrice upanja v ljudeh, ki nesebično žrtvujejo svoj prosti čas in denar, da lahko pomagajo in delajo za soljudi."
'To je bila odločitev z danes na jutri'
Dušanovo življenje je prepleteno s pomočjo drugim, saj ni zgolj policist, pač pa tudi prostovoljni gasilec. Želel je pomagati žrtvam cunamija na Filipinih, a nobena od humanitarnih organizacij, s katerimi je stopil v stik, mu ni odgovorila. Ko je potres aprila letos opustošil Nepal, ni veliko okleval. Navezal je stike s Slovencema, ki sta bila takrat v Nepalu, in s tamkajšnjimi humanitarnimi organizacijami. Tam je pomagal pri razvažanju hrane, odej in šotorov na najbolj prizadeta območja ter nudenju pomoči, v Nepalu pa je ostal 12 dni. Zdaj, ko je že več mesecev mimo, pravi, da je bila to zelo naporna, a neverjetna izkušnja, ki je le potrdila, kar je vedel že od nekdaj - da je rojen zato, da pomaga drugim.
Zgodbe vseh ljudi, ki jim je pomagal, so pustile pečat za vselej, pravi Dušan Mali, ki mu priimek dela krivico, saj na njemu in njegovih dejanjih ni prav nič malega. Družina ga podpira, čeprav jim je zagotovo težko, saj je odšel v Nepal, ko so se tla še pošteno tresla. A pravi, da ni bilo nevarno. "Ljudje so zelo prijazni, odprti in bi s teboj delili še tisto malo, kar jim je ostalo," pravi Dušan, ki je doživel tudi močnejši popotresni sunek.
Ljudje odvisni le od pomoči prostovoljcev
Ponekod so bile vasi, v katerih so se porušile vse hiše. Ljudje so ostali brez vsega, le njihova izjemna prijaznost, jim je ostala. V vas Bhorle, ki je od prestolnice oddaljena zgolj 80 kilometrov, se je Dušan s svojo skupino prostovoljcev prebil več kot teden dni po potresu. Bili so prvi, ki so prišli na pomoč.
Dušan pripoveduje, da jim je časa hitro zmanjkovalo, saj se je območju približeval monsun. To pa pomeni, da so poti do nekaterih predelov postale neprevozne, ljudje pa prepuščeni samim sebi. Skupaj s prostovoljci z Mauritiusa so si postavili bazni tabor, kjer so razdeljevali hrano in odeje ter nudili prvo pomoč tistim, ki so bili poškodovani ali bolni.
Na pomoč je priskočil ženski, ki je imela zlomljeno medenico, prav tako je v devetem mesecu nosečnosti izgubila otročička, saj se je med potresom nanjo podrl tram. Ni preostalo drugega, kot da jo spravijo v Katmandu. Reševalnega helikopterja niso dobili, rešilca pa tudi ne, zato so jo fantje iz vasi na improviziranih nosilih nesli kar dve uri v hrib, nato pa so jo z vojaškim reševalnim vozilom odpeljali v bolnišnico. Ves trud se je zelo obrestoval, saj je Dušan izvedel, da je ženska povsem okrevala in sedaj spet hodi.
Dušan pripoveduje, da je razmišljal tudi o tem, da bi odpotoval v tujino in pomagal beguncem, a si finančno več kot eno takšno odpravo na leto ne more privoščiti. "Nepal je prinesel okoli 1000 evrov stroškov, jaz pa moram preživeti družino," pravi Dušan, ki je zase dejal, da je človek, ki rad pomaga, zato lahko pričakujemo, da se bo kmalu odpravil še na kakšno humanitarno odpravo, o kateri bomo zagotovo poročali.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.