Slovenska vojska je letos v Afganistan že poslala pošiljko orožja in streliva za usposabljanje afganistanske vojske, lani pa humanitarno pomoč. Vodja Urada za obrambno politiko na Ministrstvu za obrambo Uroš Krek je povedal, da je ministrstvo prejelo uradno povabilo k sodelovanju slovenskih vojaških enot pri mednarodnih silah za vzdrževanje miru v Afganistanu (ISAF) ter da še proučujejo možnosti za sodelovanje z majhnimi vojaškimi zmogljivostmi.
Namen operacije je vzdrževanje varnosti v Kabulu in okolici, pomoč začasni afganistanski vladi pri vzpostavitvi nacionalno-varnostnih struktur, obnovi države in vzpostavljanju in usposabljanju afganistanskih varnostnih sil.
Slovenija naj bi v Afganistan poslala približno 20 vojakov, o tem katere enote bi lahko ponudili, pa je prejšnji mesec v Pragi govoril brigadir Ladislav Lipič, načelnik generalštaba SV. Lipič meni, da lahko Slovenija v tovrstnih operacijah lahko sodeluje predvsem s planinskimi enotami, enotami za specialno delovanje ter z vojaško policijo. Največje sodelovanje pa bi bilo možno na področju logistike, je prepričan Lipič.
O napotitvi slovenskih vojakov v Afganistan bo odločala vlada. Glede na novembrsko povabilo v zvezo Nato pa je zelo verjetno, da se bo za sodelovanje tudi odločila, saj povabilo v zavezništvo še ne pomeni tudi vstopa vanj.
Zakaj naj bi slovenski šli v Afganistan?
Po pisanju sobotne izdaje Dela sta dva razloga, zaradi katerih bomo v Afganistan napotili le manjšo skupino vojakov. Prvič, Slovenska vojska še nima dovolj poklicnih vojakov, da bi lahko poleg dokaj številne misije v BiH poslali večjo enoto še v Afganistanu. In drugič, miren Balkan je za Slovenijo strateško veliko pomembnejši kakor miren Afganistan. A slovenske oblasti želijo v Afganistanu imeti vsaj minimalen vojaški kontingent in tako dokazati svojo odločenost, da prispevajo k svetovnemu miru.