
Vlada je odločila, da se lahko pripadnika Slovenske vojske, ki je ali bo razporejen na formacijsko dolžnost v Natovo mirnodobno poveljniško strukturo in v Nato strukturo sil, vključno z organizacijskimi enotami podrejenimi Natu, ki delujejo na podlagi mednarodnih pogodb, začasno premesti iz kraja opravljanja dolžnosti v katero koli območje delovanja mednarodnih sil Nato v skladu z Natovimi dokumenti.
Lani je vlada sprejela sklep, s katerim je določila, da se v skladu s postopkom preoblikovanja poveljstev Nata, popolni s pripadniki Slovenske vojske do 70 formacijskih dolžnosti v mirnodobni poveljniški strukturi Nato in v Natovi strukturi sil, vključno z organizacijskimi enotami, podrejenimi Natu. Zgoraj navedeni sklep o napotitvi v mirnodobna poveljstva in enote zveze Nato je sprejela na podlagi Zakona o obrambi, ki ji daje pristojnost odločanja o sodelovanju Slovenske vojske pri izvrševanju obveznosti prevzetih v mednarodnih organizacijah oziroma na podlagi mednarodnih pogodb.
Pripadniki Slovenske vojske bodo napoteni na opravljanje dolžnosti v mirnodobna poveljstva in enote zveze Nato za čas dveh let, z možnostjo podaljšanja. Na podlagi opisa dolžnosti je mogoče pripadnike Slovenske vojske, ko bodo razporejeni na formacijski dolžnosti v mirnodobnih poveljstvih in enotah Nata, začasno premestiti iz kraja opravljanja dolžnosti v katero koli območje delovanja mednarodnih sil. Iz opisov del in nalog izhaja, da bo v letu 2010 premestljivih vsaj 10 dolžnosti, na katere bodo razporejeni pripadniki Slovenske vojske.
Z obrambnega ministrstva so sporočili, da vladna odločitev ne zadeva slovenskih vojakov na misijah v tujini. Trenutno ima Slovenija v tujini okoli 500 vojakov: na Kosovu 386, v Afganistanu 69, v Libanonu 14, v Siriji dva, v Bosni in Hercegovini 31, v Srbiji tri, v Somaliji, kjer se borijo proti piratstvu, pa enega. Najbolj napeto je v Afganistanu, kjer so slovenski vojaki trenutno na razmeroma mirnem območju. Za zdaj Slovenija sicer povečanja števila slovenskih vojakov ne načrtuje, je za 24ur.com danes povedal predstavnik Slovenske vojske Simon Korez.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.