Slovenija

Slovensko kmetijstvo vse bliže uniji

Ljubljana, 12. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenija je pri prevzemanju evropskega pravnega reda za področje kmetijstva opravila znaten napredek. Večjih težav ni, ostajajo pa še nekatera odprta vprašanja, ki se "skrivajo v podrobnostih". To sta glavni sporočili zasedanja pododbora Slovenije in Evropske unije za kmetijstvo.

Pododbor Slovenije in EU za kmetijstvo je skupno telo, ki nadzoruje izvrševanje določil evropskega sporazuma na kmetijskem področju in slovenske področne priprave na vstop v unijo.

Slovenija je pri prevzemanju evropskega pravnega reda za področje kmetijstva letos opravila znaten napredek, saj sta bila sprejeta dva ključna zakona s področja veterine in fitosanitarnih zadev. Potrebno bo zagotoviti še ustrezen veterinarski in fitosanitarni nadzor na meji s Hrvaško, ki bo potem, ko bo Slovenija postala članica EU, postala tudi zunanja meja povezave, je ob zasedanju pododbora Slovenije in Evropske unije za kmetijstvo v Ljubljani dejal pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero.

Ta je srečanju predsedoval skupaj z državnim sekretarjem v ministrstvu za kmetijstvo Iztokom Jarcem. Oba sta sicer poudarila, da večjih težav ni, ostajajo pa še nekatera odprta vprašanja, ki pa se po Jarčevih besedah "skrivajo v podrobnostih". Na zasedanju so med drugim govorili tudi o podelitvi akreditacije kmetijske plačilne agencije s strani Bruslja, kar bi odprlo pot za prejemanje predpristopne kmetijske pomoči. Evropska komisija naj bi akreditacijo po Lombarderovih besedah odobrila predvidoma sredi novembra.

Jaime Garcia Lombardero, pogajalec Evropske komisije za Slovenijo
Jaime Garcia Lombardero, pogajalec Evropske komisije za Slovenijo FOTO: 24ur.com

Kar zadeva vzpostavljanje ustreznega mejnega nadzora, se Evropska komisija zaveda, da gre za vprašanje, ki terja več časa, zahteva pa tudi določena finančna sredstva. Evropski pogajalec drugih večjih težav v sprejemanju in implementaciji evropske kmetijske zakonodaje ne vidi, obenem pa je dodal, da Bruselj budno spremlja implementacijo zakonodaje, zlasti tiste, povezane z nadzorom na meji, ki pa ni povezan le s poglavjem kmetijstva, temveč tudi z nekaterimi drugimi, na primer s pravosodjem in notranjimi zadevami, carinsko unijo, itd.

Glede določitve kvot in denarja oziroma začetka pogajanj o finančnih vidikih skupne kmetijske politike pa je Lombardero poudaril, da mora svoje pogajalsko izhodišče EU najprej sprejeti, šele potem bo znano, kdaj bodo stekla pogajanja. Predvidoma naj bi se to sicer zgodilo v prvi polovici prihodnjega leta, ko bo petnajsterici predsedovala Španija, saj, kot je poudaril Lombardero, to nalaga tudi t.i. Road Map širitve, ki so ga sprejeli na lanskem decembrskem vrhu povezave v Nici.

Lombardero je napovedal, da naj bi agencija za kmetijske trge za izvajanje programa SAPARD prejela akreditacijo Evropske komisije že sredi novembra, potem ko so njeni inšpektorji podali ugodno mnenje, medtem ko naj bi akreditacijo za izvajanje celotne skupne kmetijske politike agencija dobila prihodnje leto, pod pogojem, da bo slovenska stran uspešno uresničila zahteve, povezane z njenim delovanjem. Evropski pogajalec je tudi izrazil prepričanje, da bo poročilo Evropske komisije o pripravljenosti kandidatk na članstvo v EU ugodno ocenilo napredek Slovenije na področju kmetijstva, zlasti v luči dejstva, da država acquis s tega področja v določenem obsegu že izvaja.

Vodja slovenskega dela pododbora Jarc pa je povedal, da sta strani na zasedanju podrobneje pregledali splošno stanje v slovenskem kmetijstvu, ocenili napredovanje pri usklajevanju nacionalne kmetijske zakonodaje z evropsko ter pogledali administrativno usposobljenost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10