Dolgovi tujih veleposlaništev izhajajo iz neporavnanih pristojbin za t. i. congestion charge – sheme, ki so jo v Londonu uvedli leta 2003 in je namenjena zmanjšanju prometa v mestnem središču. Za vožnjo znotraj določene cone morajo vozniki plačati 15 funtov (17,56 evra) dnevno, velja pa med 7. in 18. uro ob delavnikih ter med 12. in 18. ob vikendih in praznikih.
Objavljeni dokumenti s konkretnimi zneski kažejo, da tuja veleposlaništva britanskemu javnemu podjetju Transport for London (TFL) skupno dolgujejo 143,5 milijona funtov oz. skoraj 168 milijonov evrov.
Največji kršitelji Američani, slovenski dolg skoraj pol milijona
Na vrhu seznama kršiteljev je ameriško veleposlaništvo s 17,13 milijona evrov dolga – pred Japonsko s skoraj 12, Indijo z 10 in Nigerijo z 9,83 milijona. Sledijo Kitajska z 9,28 milijona, Rusija s sedmimi milijoni, Poljska s 6,16 milijona, Gana s 5,85 milijona, Kazahstan s 5,44 milijona in Nemčija s 5,43 milijona evrov.
Dolg slovenskih diplomatov znaša 391.850 funtov oz. 458.653 evrov.
Najmanjši znesek, le 46 evrov, Britancem dolguje država Togo, sledita Dominika in Finska, obe s po 140 evri. Turkmenistan, Panama, Makedonija in Monako pa Britancem dolgujejo po 150 evrov. Dokaj zgledna je tudi Hrvaška, ki jim dolguje 700 evrov.
Natančne zneske si lahko pogledate v spodaj pripetem dokumentu.
TFL: Šli bomo na sodišče v Haagu
Tuji diplomati kot razlog za neplačilo obveznosti po poročanju Daily Maila navajajo, da gre za davek, ki jim ga po Dunajski konvenciji ni treba plačati. V podjetju TFL pa odgovarjajo, da to ne drži, saj taksa zajema storitev in ne davek.
"Tudi vlada Združenega kraljestva se strinja s tem, da je omenjena taksa pristojbina za storitev in ne davek. To pomeni, da tuji diplomati plačila niso oproščeni. Večina tujih veleposlaništev v Londonu sicer pristojbino redno plačuje, obstaja pa trmasta manjšina, ki tega ne želi storiti," so zapisali.
Napovedali so, da bodo neplačnike še naprej preganjali, prizadevajo pa si tudi, da bi se zadeva obravnavala na Meddržavnem sodišču v Haagu.
Slovensko ministrstvo: Gre za 20 let dolg spor
Na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve pravijo, da gre za več kot 20 let dolg spor med Londonom in diplomatsko-konzularnimi predstavništvi v Združenem kraljestvu in se v osnovi nanaša na različno razumevanje Dunajske konvencije o diplomatskih odnosih.
"Stališče Republike Slovenije (in veliko drugih držav, ki imajo svoja predstavništva v Združenem kraljestvu) je, da so diplomatsko-konzularna predstavništva v skladu z omenjeno konvencijo oproščena plačila tovrstne dajatve. Podobno stališče bi zavzelo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije v primeru tujih diplomatsko-konzularnih predstavništev v Ljubljani. Država sprejemnica namreč mora zagotoviti diplomatskim in konzularnim predstavništvom nujne pogoje za nemoteno opravljanje diplomatskega in konzularnega dela," so pojasnili.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.