Slovenija

'Zaradi preobremenjenosti zdravstvenega sistema v času epidemije številna neskladja'

Ljubljana, 31. 05. 2021 14.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Slovensko zdravniško društvo poziva ministrstvo za zdravje, da ustavno zajamčeno enako dostopnost in kakovost urgentne oskrbe zagotovi vsem bolnikom. Zavzeli so se za takojšnje ukrepanje. Ugotavljajo namreč, da so se zaradi preobremenjenosti zdravstvenega sistema in težav iz preteklih let v času epidemije pojavila številna neskladja.

Po navedbah društva regijski urgentni centri predstavljajo organizacijski stik med primarno in sekundarno ravnjo, med službo nujne medicinske pomoči, ki jo zagotavljajo zdravniki na primarni ravni, urgentnimi medicinci v enotah za bolezni urgentnih centrov in bolnišničnimi specialisti, ki zagotavljajo urgentno pomoč bolnikom na področju svoje specialnosti.

Trenutna zakonska določila niso vsebinsko dopolnjena s podzakonskimi predpisi, zaradi česar morajo zdravniki v različnih regijah delati pri vsaj dveh delodajalcih z neenako organizacijo, prav tako pa različna delovišča niso izenačena po zahtevnosti.

Urgentna vozila.
Urgentna vozila. FOTO: Damjan Žibert

Organizacija dela je že od leta 2016 odvisna od večje ali manjše spretnosti lokalnih organizatorjev in zato različna. Razpisovanje zdravnikov na različna delovišča v času epidemije je opravičljivo, nikakor pa ne sme predstavljati trajne sistemske rešitve in občutno posegati v izobraževalni proces specializantov, menijo v društvu.

Glede na to izpostavljajo, da so se možnosti za strokovno varnostna tveganja zaradi organizacijskih neskladij različnih centrov povečale. Ministrstvo zato pozivajo, da prednostno dopolni podzakonske predpise z organizacijo urgentne službe in tako uporabnikom zagotovi ustavno zajamčeno enako dostopnost in kakovost urgentne oskrbe.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
05. 06. 2021 13.22
+1
Tega članka pa avtor ni prebral za seboj. Aja, STA.
Dado57
31. 05. 2021 21.16
+1
Tole je napisano tako ,kot dohtrska diagnoza v latinščini. Veliko besednega opletanja ,povedanega praktično NIČ. To ni članek ,ampak kr neki.
Rene Jelinčič
31. 05. 2021 20.51
+2
Ja,ja se lepo vidi a preobremenjenost po praznih hodnikih v ambulantah pre bo preobremenjenost zaradi prekomernega kofetkanja in dolgega časa.
Ivan zDoba
31. 05. 2021 17.52
+4
Korona je prišla kot medeni obliž navzapufano zdravstvo. Zdrav.organizacije so se izkopale iz rdečih številk, osebje pa dobiva astronomske dodatke za nedelo! Zakaj dobi kanclajfuks v kliničnem centru covid dodatek? Ker hodi spat v službo?! Da o osebju na oddelkih, ki sploh niso delovali ne govorimo! Problem zdravstva je v slabi organizaciji dela in sistematski kraji našega denarja iz zdravstvene blagajne! Zato je manj storitev in so dolge čakalne dobe. Konec koncev je število zdravnikov v Sloveniji vsaj isto kot je bilo v Jugi, število prebivalstva se pa ni toliko povečalo, da so čakalne dobe na določene posege tudi več let! V Jugi tega ni bilo! Očitno vsem (zdravnikom!) diši privatizacija naših ustanov. Večina je bila zgrajena iz samoprispevka!
komarec
31. 05. 2021 16.34
+5
Komu vi to, da je zdravstveni sistem preobremenjen? A je sistem za to preobremenjen ker nekateri zdravniki brez problema delajo v bolnici istočasno pa še v 4, 5, ambulantah pri zasebnikih? Ne poznam delavca, ki bi delal v 4. 5. podjetjih.
flojdi
31. 05. 2021 17.19
+0
.sj . se spominjam časa s še zobkami ( vsi v nesreči pač razbiti ) . moj zobar me je naročal hudo na dolgo. pol pa grem na privat … ej točno k njemu. da vidš. trikat na teden , nkol čakanja v čakalnici več ko minutko , ipd. ( sam nkol ne pozabm , da mi je na privat hotel spulit en zob , in ker mi je uspelo izreči NE , so mi ga kasneje Normalni brez besed popravili tako lepo , da mi je služil še kakih 15let . cvetke cvetijo
flojdi
31. 05. 2021 18.57
+1
. hecno. ampak spominjam se imena in priimka zobozdravnika , ki je delal dopoldne v ZD , popoldne pa v isti ordinaciji Privat
Periot222
31. 05. 2021 15.38
+4
Preobremenjenost za meglo mesat v praznih bolnisnicah in zdravstvenih domovih se na tel se ne oglasajo!
flojdi
31. 05. 2021 15.26
+3
.čudno . neskladja so bila že prej vsepovsod
relos
31. 05. 2021 14.38
+6
Korona je naredila zdravstno veliko bolj na komot. Zdravstveni domovi trdijo, da obravnavajo prav vsakega, ki pride k njim na obravnavo, a ne povejo, da praktično ne dvigujejo telefonov za naročila, zelo redko (ob izbranih urah ali minutah) sprejemajo elektronsko pošto pomoči potrebnih, vhode ZD-jev pa jim stražijo tarzanski varnostniki. Čakalnice so torej razumljivo prazne ... tako da oni res obdelajo 'vsakega', ki se mu prebiti pred vrata zdravnika.
kol5
31. 05. 2021 14.53
+6
točno tak je ---sem bil pred dnevi pri kardiologu v MS bolnišnici, še dobro da sem koliko toliko dobro, na kontroli naročen pred cca 2leti, nobene gužve o super to bo pa hitro a sem se zmotil 2,5 ure sem čakal dr. je šel trikrat ven iz ordinacije v tem času je pregledal enega pacienta pred mano, ob 13 uri sem zapusti ordinacijo, za mano ni bilo nikogar, pa se vprašam kje za boga so pa tako obremenjeni v treh urah dva pregleda, plače pa njihove da te kap
FolkloraS
31. 05. 2021 14.30
+6
Zdravstvo gor ali dol, pri visokih plačah, 60% neupravičeno visoke, tu neskladja ni! Vse ostalo je p.m.