Slovenija

Spomin na Auschwitz

Ljubljana, 30. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Ljubljani so slavnostno obeležili 60. obletnico osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz.

Slovesnosti ob 60. obletnici osvoboditve Auschwitza se je v Ljubljani udeležilo okoli 150 ljudi, med njimi večina nekdanjih taboriščnikov (Foto: POP TV)
Slovesnosti ob 60. obletnici osvoboditve Auschwitza se je v Ljubljani udeležilo okoli 150 ljudi, med njimi večina nekdanjih taboriščnikov (Foto: POP TV) FOTO: POP TV
Janez Stanovnik
Janez Stanovnik FOTO: POP TV

Okoli 150 zbranih ljudi sta nagovorila predsednik Zveze združenj borcev NOB Slovenije Janez Stanovnik in priznani akademik Matjaž Kmecl. "To, kar se je zgodilo pred 60 leti, nas spominja, da se kaj takega ne sme nikoli več ponoviti. Nikoli več, da bi kdo podpiral bratomorijo z besedami 'naj umre partizan v imenu Kristusovih ran," je v svojem govoru poudaril Stanovnik.

Kmecl je izrazil globoko začudenje ob prepirih in velikemu sovraštvu, ki ga je v Sloveniji sprožila t.i. sprava. "To danes ni več etično-moralno vprašanje, ampak je postalo politični projekt... Toda ta stvar ne potrebuje sprave, potrebno je obžalovanje," je prepričan Kmecl.

Osvoboditve Auschwitza so se spomnili tudi v Amsterdamu, kjer se je na slovesnosti zbralo okoli 2.000 oseb.

"To, kar smo doživeli pred 60 leti, mora ostati v trajnem slovenskem spominu. 89.000 slovenskih žrtev v drugi svetovni vojni, od tega jih je več kot 11.000 umrlo v taboriščih... Imena žrtev lahko ugotovimo in zapišemo, količine trpljenja ni mogoče," je svoj govor začel Stanovnik.

Zbrane je kot prva nagovorila predsednica odbora nekdanjega taborišča Auschwitz Sonja Vrščaj, medtem ko se ljubljanska županja Danica Simšič, ki naj bi prav tako imela govor na današnji slovesnosti, dogodka ni mogla udeležiti. Med udeleženci je bil tudi generalni sekretar LDS Roman Jakič. Govorom je sledil kulturni program, v okviru katerega so nastopili komorni pevski zbor iz Borovelj, trio Drava in recitatorka Marta Vulič.

Po nepopolnih podatkih je bilo v taborišče Auschwitz deportiranih tudi 2346 zapornikov iz Slovenije. Od tega jih je tam umrlo 1351.

Večina slovesnosti ob obletnici taborišča je potekala že v četrtek

Auschwitz na Poljskem je bilo največje nemško koncentracijsko taborišče med drugo svetovno vojno, v tamkajšnjih plinskih celicah pa je bilo ubitih več kot milijon ljudi. Poleg tega so številni taboriščniki umrli zaradi izčrpanosti, mučenja, lakote in posledic psevdomedicinskih poskusov.

Osrednja slovesnost je potekala na kraju, kjer je stalo taborišče, udeležili pa so se je predsedniki držav in vlad iz več kot 40 držav, nekdanji taboriščniki ter veterani Rdeče armade, ki so osvobodili Auschwitz.

Taborišče Auschwitz na Poljskem je bilo največje nemško koncentracijsko taborišče med drugo svetovno vojno, v tamkajšnjih plinskih celicah pa je bilo ubitih več kot milijon ljudi. Poleg tega so številni taboriščniki umrli zaradi izčrpanosti, mučenja, lakote in posledic psevdomedicinskih poskusov. Samo taborišče je bilo razdeljeno na tri glavna taborišča in mnoge podružnice: Auschwitz I. - koncentracijsko taborišče, Auschwitz II. - uničevalno taborišče, imenovano tudi Auschwitz-Birkenau, in Auschwitz III. - delovno taborišče, imenovano tudi Auschwitz-Monowitz.

'Znameniti' napis (Delo osvobaja) pred vhodom v taborišče (Foto: Reuters)
'Znameniti' napis (Delo osvobaja) pred vhodom v taborišče (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10