Slovenija

Slovo LDS od dirigiranega gospodarstva?

Ljubljana, 06. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Minister Lahovnik je gospodarski program za volitve označil kot "vizijo", v kateri bi podjetja nastajala "od spodaj" in ne "od zgoraj navzdol."

Gospodarski minister Matej Lahovnik: 'Čudežni dečko' LDS piše gospodarski program za 2004-2008
Gospodarski minister Matej Lahovnik: 'Čudežni dečko' LDS piše gospodarski program za 2004-2008 FOTO: Dare Čekeliš

Gospodarski program LDS za naslednji mandat temelji na omogočanju konkurenčnejšega poslovnega okolja ter vlaganju v ljudi in tehnološki razvoj, je na današnji novinarski konferenci poudaril minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. LDS pri tem izhaja "iz vizije Slovenije kot odprte in liberalne družbe, v kateri bodo lahko 'nacionalni šampioni' nastajali od spodaj navzgor in ne po nareku države tudi na področjih kulture, zdravstva, šolstva in znanosti".

Lahovnik je tako omenil odpravo administrativnih ovir, kar naj bi "spodbudilo predvsem razvoj malih in srednjih podjetij". LDS obljublja tudi davčno razbremenitev dela in večjo obdavčitev premoženja. Minister za evropske zadeve Milan M. Cvikl je omenil uvedbo davka na nepremičnine, v LDS pa se tudi "zavezujejo, da se prispevki za socialno in zdravstveno zavarovanje ne bodo povečevali, razen če ne bodo hkrati v enaki meri zmanjšali obremenitve dela z drugimi dajatvami".

Tehnološki razvoj naj bi spodbudili z večjo povezanostjo gospodarstva in izobraževalnih ustanov. "Prednost pri financiranju iz javnih sredstev bodo imele raziskave, ki bodo spodbujale gospodarski razvoj, zasebno financiranje raziskav pa bo spodbujeno z davčnimi olajšavami," je dejal Lahovnik.

Lahovnik je posebej izpostavil cilje na področju turizma, tako da bi do leta 2008 povečali letni turistični promet na 1,6 milijarde evrov, število nočitev na devet milijonov, število postelj v hotelski ponudbi pa naj bi povečali za vsaj 4000. V programu LDS je zapisano še spodbujanje razvoja turističnih kmetij.

"Ofenzivno" nad tuje naložbe

V največji vladni stranki napovedujejo še "bolj ofenzivno" politiko spodbujanja neposrednih tujih naložb. Delež države v gospodarskih družbah naj bi se postopoma zmanjševal, umik države iz bank pa bo tudi potekal postopno ter z upoštevanjem pozitivnih in negativnih izkušenj držav v tranziciji.

Lahovnik je kot cilje LDS do leta 2008 omenil še povečanje konkurence v javnem sektorju in zmanjševanje strukturnih neskladij na trgu dela z rednim izobraževanjem in ciljno usmerjenostjo socialnih prejemkov.

Delna privatizacija države

Na področju odhodkov LDS obljublja, da se bodo javnofinančni izdatki v naslednjih letih zmanjšali za približno 2,5 odstotka, ta sredstva pa bodo namenili za financiranje razvojnih prioritet. Slednje bo mogoče "ob racionalizaciji stroškov delovanja države", vključno z omejevanjem rasti zaposlovanja in ustrezno plačno politiko v javnem sektorju, z racionalizacijo in "večjo ciljno usmerjenostjo socialnih transferjev" in z "delnim prenašanjem izvajanja in financiranja javnih služb v zasebni sektor".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10