Slovenija

FOTO: Na Bajukovem pogrebu težave zaradi vročine

Ljubljana, 21. 08. 2011 13.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Od nekdanjega premierja, ministra in poslanca Andreja Bajuka so se svojci, prijatelji in politiki poslovili na ljubljanskih Žalah. Nekaterim udeležencem pogreba so težave povzročale visoke temperature.

Na ljubljanskih Žalah se je potekal pogreb nekdanjega premierja, ministra in poslanca Andreja Bajuka, ki je v 68. letu starosti umrl v noči na torek. Bajuka je na zadnjo pot pospremila dolga kolona ljudi, pokopali pa so ga z vojaškimi častmi.

Pogrebu je poleg ožjih družinskih članov in pokojnikovih prijateljev prisostvovalo še okrog 1000 ljudi. Pogreba so se med drugim udeležili vsi trije predsedniki – premier Borut Pahor, predsednik republike Danilo Türk in predsednik DZ Pavel Gantar.Tam so bili tudi Bajukovi strankarski kolegi pa tudi Janez Janša, Radovan Žerjav in Lovro Šturm.

Mašo je vodil ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres, ki je med drugim dejal, da je bilo v minulih dneh o Bajuku "upravičeno povedano veliko častnega in lepega". V vseh menjavah svojega prebivališča je Bajuk po nadškofovih besedah ostajal zvest svojim koreninam, "čeprav je najbolj dinamična in ustvarjalna leta preživel v okolju, ki ga imenujemo novi svet, se v njem ni izneveril temeljnim vrednotam".

Pred žalnim sprevodom je nekaj besed v spomin Bajuku spregovoril premier Pahor. Kot je dejal, je "v sodobni Sloveniji Andrej Bajuk opravljal pomembne politične dolžnosti" in dodal, da bi "svoj vpliv in moč lahko koristil za izravnavo osebnih krivic", a je namesto tega "svoje dostojanstvo zastavil za vzpostavitev javnih koristi". Po Pahorjevih besedah je bila v tem smislu njegova značajska lastnost izjemnega političnega pomena.

Član izvršilnega odbora NSi Alojz Sok pa je v svojem govoru predvsem poudaril, da so se "kmalu po žalostni novici" o Bajuku, sicer ustanovitelju NSi, pričele slišati same lepe besede. "Celotna Slovenija je kar naenkrat priznala, da se je za vedno poslovil izreden človek. To so priznali tudi tisti, ki prej, čeprav bi lahko, tega nikoli niso rekli," je dejal. Bajuk je po njegovem predstavljal lik sodobnega politika, ki je pri svojem delu in tudi zasebnem življenju udejanjil načela krščansko socialnega nauka in krščanskih vrednot.

Nekdanji veleposlanik Slovenije pri EU in Bajukov zet Igor Senčar pa je v svojem govoru povedal, da je Bajuk "vedno znal diskutirati z dobro utemeljenimi argumenti, za svoja stališča se je vselej trudil pošteno." Poudaril je, da je bil njegov tast časten človek, njegov temeljni pristop pa je bila "skrb za tisto, kar mu je bilo zaupanega, skrb za to, ali pravilno razume najpomembnejše izzive, ki mu jih je zastavljala stvarnost, in skrb za odgovorno ravnanje".

Težave zaradi vročine

Sicer je na pogrebu težave povzročalo vroče vreme. Kot je na Twitterju zapisal Leo Oblak, prvi mož Infonet media, so se zaradi vročine trije onesvestili, med njimi tudi en vojak. V oddaji 24UR so poročali, da so neznosno vročino najbolj čutili prav vojaki, ki so bili v uniformah. Po njihovih informacijah so vsaj tri osebe odstranili s prizorišča, vsaj eno osebo pa je odpeljalo reševalno vozilo. Po neuradnih informacijah nobena od teh oseb ni v smrtni nevarnosti.

Pogreb Andreja Bajuka na ljubljanskih Žalah.
Pogreb Andreja Bajuka na ljubljanskih Žalah. FOTO: POP TV

Na Bajuka so se spomnili že na žalni seji

Žalna seja je potekala v petek.
Žalna seja je potekala v petek. FOTO: Damjan Žibert

Že v petek so se Bajuka na žalni seji državnega zbora spomnili najvišji predstavniki vseh treh vej oblasti, spomin nanj pa so na žalni seji počastili tudi njegovi sodelavci iz obeh vlad, v katerih je sodeloval.

Podpredsednik DZ France Cukjati je na žalni seji DZ spomnil, da je bil Bajuk odličen finančnik in dober človek, ki je svoji domovini dal veliko. Predsednik SDS Janez Janša pa je na žalni seji predstavnikov vlad dejal, da bo v spominu tistih, ki so imeli priložnost in čast delati z njim, ostal kot pošten, srčen in ognjevit zagovornik vsega, kar narekuje zdrava človeška pamet.

Od srede naprej pa vse do pogreba so bile na vladi, v DZ in na stranki NSi, ki jo je ustanovil, odprte tudi žalne knjige, v katere so se lahko vpisali vsi, ki so to želeli.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1