Slovenija

SLS in NSi proti predstavitvi Vajgla

Ljubljana, 29. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V SLS in NSi zahtevajo, naj se predstavitev kandidata za zunanjega ministra še pred Ruplovo razrešitvijo umakne z dnevnega reda seje OZP.

Vodja poslanske skupine SLS Janez Podobnik je pri predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju izrazil protest zaradi predloga, da se na odboru za zunanjo politiko opravi zaslišanje za kandidata za novega zunanjega ministra, še preden DZ glasuje o razrešitvi sedanjega ministra.

Pahor je napačno interpretiral poslovnik in določil napačen vrstni red, je prepričan Podobnik (Foto: POPTV)
Pahor je napačno interpretiral poslovnik in določil napačen vrstni red, je prepričan Podobnik (Foto: POPTV) FOTO: POP TV
Najprej je treba razrešiti Rupla, šele potem iskati nadomestnega kandidata, menijo v SLS in NSi
Najprej je treba razrešiti Rupla, šele potem iskati nadomestnega kandidata, menijo v SLS in NSi FOTO: POP TV

Poslanska skupine omenjene stranke namreč meni, da je Pahor napačno interpretiral poslovnik, ko je odboru za zunanjo politiko odredil takšen vrstni red postopanja. Po njihovem mnenju mora DZ najprej glasovati o razrešitvi sedanjega ministra in šele v primeru izglasovanja te lahko odbor opravi zaslišanje novega kandidata in glasovanje o njegovi primernosti. Naslednji korak pa je glasovanje v DZ o predlogu za novega ministra. V nekdanji vladni stranki tudi ugotavljajo, da Pahor zopet zlorablja postopke odločanja v DZ v korist vladajoče večine, zato omenjenega predloga ne bodo podprli.

Nasprotujejo tudi v NSi

Predstavitev Vajgla še ni zrela za uvrstitev na dnevni red seje odbora za zunanjo politiko, menijo v NSi
Predstavitev Vajgla še ni zrela za uvrstitev na dnevni red seje odbora za zunanjo politiko, menijo v NSi FOTO: POP TV

Proti predlogu predsednika parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelka Kacina, da se na četrtkovo sejo odbora uvrsti tudi predstavitev kandidata za zunanjega ministra Iva Vajgla, je protestirala tudi poslanska skupina NSi. Ker zunanji minister Dimitrij Rupel še ni bil razrešen niti ni odstopil, postopka za imenovanje novega ministra še ni mogoče začeti, menijo v NSi. "Omenjeni predlog kaže na neznosno aroganco vlade, ki še pred glasovanjem o predlogu predsednika vlade za razrešitev sedanjega zunanjega ministra predpostavlja, da bo državni zbor sprejel ta njegov predlog." Po ustavi pa parlament kot najvišji predstavniški organ v državi ni zavezan ubogati predsednika vlade, temveč obratno, državni zbor imenuje in razrešuje vse ministre, vključno s predsednikom vlade, so še zapisali v NSi. V poslanski skupini zato zahtevajo, da se predlog za predstavitev kandidata umakne z dnevnega reda seje odbora za zunanjo politiko.