Ker Državni svet ni sam odpravil plače predsednika Državnega sveta, je minister za javno upravo Gregor Virant uresničil grožnjo in v koalicijsko usklajevanje vložil zakon, ki plačo ukinja. Predsednik Državnega sveta Janez Sušnik bo tako brez 700 tisoč tolarjev visoke plače ostal predvidoma že julija. Temu pa nasprotuje koalicijska Slovenska ljudska stranka, katere član je predsednik Sušnik: "To se nam zdi prva stopnica k zmanjševanju vpliva, pomembnosti ter potrebnosti Državnega sveta," pravi Jakob Presečnik.
SLS od vlade pred sprejemom tega zakona zahteva temeljit pogovor, Virant pa trdi, da se o takšnem zakonu, kot ga predlaga, ni treba pogovarjati. "Ni mi jasno, kako se bomo lahko usklajevali o tem, ali je trava zelena ali vijoličasta. Zakon o Državnem svetu namreč zelo jasno določa že danes, da je funkcija člana Državnega sveta častna in da član Državnega sveta za svojo funkcijo prejema nadomestilo, ne pa plače," pravi Virant.
Po pričakovanjih bodo ostale koalicijske stranke zakon podprle. Po besedah Mojce Kucler Dolinar v NSi menijo, da zakon rešuje sedanjo situacijo, ko opredeljuje, da je funkcija svetnikov častna, vključno tudi s predsednikom. "Mislim, da je to nadgradnja člena, ki že določa častno opravljanje funkcije," dodaja Kucler Dolinarjeva.
Tudi v DeSUSu so prepričani, da je ukrep smiseln. Franc Žnidaršič pravi, da nagrajevanje predsednika Državnega sveta ni v skladu z zakonom o Državnem svetu.
S tem ukrepom bo sicer vlada privarčevala vsaj 18 milijonov tolarjev davkoplačevalskega denarja.