Slovenija

SLS računa na tri ministrske resorje

Ljubljana, 20. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po pričakovanju predsednika SLS Janeza Podobnika je glavni odbor Slovenske ljudske stranke podprl vstop stranke v vladno koalicijo.

Janez Podobnik - se bo stranka končno uradno izrekla o vstopu v koalicijo? (foto: D. Čakeliš)
Janez Podobnik - se bo stranka končno uradno izrekla o vstopu v koalicijo? (foto: D. Čakeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Glavni odbor SLS je v skladu s pričakovanji podprl vstop stranke v vladno koalicijo. Za vstop je glasovalo 84 članov odbora, proti pa jih je bilo le šest. Kot je po seji povedal predsednik stranke Janez Podobnik, je z odločitvijo glavnega odbora zadovoljen. O kadrovskih zadevah nocoj niso razpravljali, po njegovih besedah pa ljudska stranka pričakuje, da bo v novi vladi vodila tri ministrske resorje.

SLS bi želela ministrstvo za okolje in za promet ter ministrstvo brez listnice
SLS bi želela ministrstvo za okolje in za promet ter ministrstvo brez listnice FOTO: POP TV

Janez Podobnik je pred sejo odbora pojasnil, da je ena od možnih rešitev ta, da bo SLS v novi vladi vodila ministrstvi za okolje in za promet ter ministrstvo brez listnice za lokalno samoupravo in regionalni razvoj. "Dokončna odločitev bo, kot je napovedal tudi novi predsednik vlade Janez Janša, najverjetneje znana v ponedeljek," je še dodal Podobnik.

V zvezi s preložitvijo seje glavnega odbora s petka na soboto je Podobnik pojasnil, da ima SLS precej zapleten način odločanja. "Zelo pomembne so razprave na organih stranke, prav poglobljena razprava na izvršilnem odboru v petek pa je prispevala k temu, da bo danes razprava lahko vsebinska in da bo odločitev pozitivna," je pred zasedanjem povedal Podobnik. Predsednik SLS je še dodal, da je treba programske pomisleke, če jih imaš, izpostaviti preden podpišeš koalicijsko pogodbo, saj je to dobro tudi za trdnost koalicije.

Osem za, dva proti

Izvršilni odbor (IO) SLS je na petkovi seji z osmimi glasovi za in dvema proti sprejel sklep, da stranka vstopi v vladno koalicijo. Kot je v izjavi za javnost povedal predsednik stranke Janez Podobnik, so ugotovili, da so bile nekatere rešitve v predlogu koalicijske pogodbe dopolnjene, sam dokument pa odseva duh SLS.

Kljub temu pa s predsednikom vlade Janšo niso dosegli dogovora, da bi v dokument zapisali koncept glede lastninjenja bank, zavarovalnic in drugih podjetij, v katerih ima država lastninske deleže. Vendar pa bo SLS pri odločitvah z omenjenega področja lahko uveljavljala koncept soglasnega odločanja.

Prekinjanje in prelaganje

Koalicija bo sestavljena, delo v parlamentu se lahko začne - naj bo v tem mandatu konstruktivno tudi s strani opozicije
Koalicija bo sestavljena, delo v parlamentu se lahko začne - naj bo v tem mandatu konstruktivno tudi s strani opozicije FOTO: POP TV

SLS je sicer v četrtek prekinila sejo IO in jo nadaljevala v petek, za petek napovedano sejo glavnega odbora pa prestavila na današnji dan. Podobnik je povedal, da so bile glavni razlog za prekinitev seje nekatere pomanjkljivosti v koalicijski pogodbi.

Prav tako je SLS izpostavila dve področji, ki jih je v pogajalskem procesu zagovarjala. Ena je izboljšanje finančnega položaja občin, druga pa se nanaša na dejstvo, da bi morali lastninjenje izvesti tako, da bi glavni del strateško pomembnega državnega premoženja postal portfelj prvega pokojninskega stebra. Glede tega pa z Janšo niso dosegli soglasja.

Zastoj zaradi SLS

Janša zadnjih pomislekov SLS glede besedila pogodbe ne razume, saj so se štiri stranke prihodnje koalicije o koalicijski pogodbi uskladile že v četrtek. Janša bo zaradi odločitve SLS, da o vstopu v koalicijo dokončno odloča šele danes, kandidate za ministre v novi vladi v državni zbor poslal predvidoma sredi prihodnjega tedna in ne v ponedeljek. Prihodnje koalicijske partnerice v ponedeljek ne bodo podpisale niti koalicijske pogodbe, kot je sprva napovedal Janša.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1