Predsednik stranke Franci But je o interpelaciji povedal, da v stranki pričakujejo takojšen resen pogovor znotraj koalicije in prvenstveno s strani LDS jasno besedo in stališče do vseh obtožb, ki so navedene. V stranki se prav tako zavedajo, da bo glasovanje o usodi ministra Kopača tudi glasovanje o usodi koalicije. Franci But zagotavlja enotno glasovanje.
Odločitve o morebitnih "tektonskih premikih" v slovenski politiki vsaj, ko gre za SLS+SKD, še ni. Okoljski minister Kopač pa bo, kot kaže, točka kjer se bodo ostala ali pa se zalomila koalicijska zavezništva.
Stranka podpira tisti del ustavnih sprememb, ki so vezane na vstopanje Slovenije v EU, v koalicijskih pogajanjih pa želijo uskladiti ostala področja, ki niso navedena v koalicijski pogodbi in pomenijo velike spremembe ustave. Ljudska stranka se sicer strinja z enofaznim postopkom pri imenovanju vlade, vendar predlagajo, da naj državni zbor hkrati imenuje premiera in ministre. But je še napovedal, da bodo do koalicijskega pogovora predstavili svoja dokončna stališča do sprememb ustave na področju referenduma in regionalizacije.
"Če hoče SLS+SKD dolgoročno delovati kot resna stranka, mora v ključnih zadevah glasovati enotno s koalicijo," je dejal But. Na vprašanje o enotnosti znotraj poslanske skupine je odgovoril, da bo kot predsednik SLS+SKD storil vse, da bo ta glasovala enotno. Če se bo izkazalo, da kateri od poslancev kljub dogovoru znotraj poslanske skupine glasuje drugače, je potrebno razčistiti, "ali je ali ni član stranke". Po Butovem mnenju so sicer izjemoma možna odstopanja od večinskega mnenja, vendar mora biti to dogovorjeno znotraj poslanske skupine.