Slovenija

SLS za interpelacijo

Ljubljana, 27. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Tudi po današnjem sestanku predsednikov koalicijskih strank stališče SLS, da njeni poslanci podprejo interpelaciji zoper ministra Bohinca in Kebra, ostaja nespremenjeno.

Koalicijski sestanek ni bil uspešen, saj jim ni uspelo prepričati SLS, naj odstopi od interpelacij
Koalicijski sestanek ni bil uspešen, saj jim ni uspelo prepričati SLS, naj odstopi od interpelacij FOTO: Dare Čekeliš

Pri premieru in predsedniku LDS Antonu Ropu so se danes sestali predsedniki strank vladne koalicije, ki so se pogovarjali o napovedanih interpelacijah zoper ministra Rada Bohinca in Dušana Kebra.

Kot so po sestanku povedali predsedniki vseh štirih vladnih strank, je stališče SLS, ki je napovedala podporo interpelaciji proti Bohincu, še vedno enako. So se pa uspeli dogovoriti, da se bo do začetka tedna SLS skušala sestati z obema ministroma, ki naj bi članom poslanske skupine predstavila svoje argumente, na podlagi česar bi lahko v stranki še spremenili stališče do interpelacij.

Janez Podobnik meni, da glasovanje za interpelacijo ne pomeni konca sodelovanja SLS v koaliciji
Janez Podobnik meni, da glasovanje za interpelacijo ne pomeni konca sodelovanja SLS v koaliciji FOTO: POP TV

Tako ostale koalicijske stranke SLS za zdaj niso uspele prepričati, naj pri glasovanju v državnem zboru ne podpre interpelacij. Predsednik SLS Janez Podobnik je ob tem izpostavil, da se želijo še pred sejo državnega zbora srečati z obema ministroma in se potem tudi na podlagi tega dokončno odločiti, kako ravnati na sami seji. Glede napovedane podpore interpelaciji zoper ministra Bohinca je poudaril, da gre pri tem za njihovo politično stališče in izrazil upanje, da bodo politični partnerji spoštovali njihovo odločitev. "Pri Bohincu gre namreč za ključno vprašanje politične verodostojnosti in za naše znano stališče do ministrove odločitve za izdajanje dopolnilnih odločb izbrisanim, preden je stopil v veljavo kateri od obeh zakonov, pripravljenih za ureditev tega področja," je povedal Podobnik.

Sestanka sta se udeležila tudi oba ministra, ki pa sta bila ob koncu bolj redkobesedna. Keber je pojasnil le, da je dobil podporo strank, od katerih je to pričakoval, od SLS pa je danes ni dobil. Bohinc pa je zadovoljen, da bo lahko SLS pred sejo državnega zbora z argumenti skušal prepričati, naj ga podpre. Rezultata glasovanja ni želel napovedovati, dodal pa je, da v evropski državi ne morejo biti podlaga interpelacije neustavne zahteve po nespoštovanju odločbe ustavnega sodišča.

Glede interpelacije proti Kebru v stranki še niso sprejeli dokončne odločitve, kot je danes pojasnil Podobnik, pa bo zelo pomemben ministrov nastop na seji državnega zbora. "V ponedeljek ga čaka zelo naporen dan," je napovedal prvak SLS in dodal, da je bil v nekaterih segmentih Kebrov odgovor na interpelacijo pomanjkljiv in neprepričljiv.

SLS si sicer želi še naprej delati v koaliciji, ocenjujejo pa, da se daje glasovanju o interpelaciji prevelika teža. Tudi v preteklosti so namreč nekateri poslanski kolegi iz koalicije kar nekajkrat glasovali v nasprotju z odločitvami vlade oz. koalicijsko pogodbo, pa ni bilotakšnega viharja. Zato Podobnik še pričakuje, da bodo v koalicijskih strankah njihovo odločitev spoštovali in dodaja, naj SLS sprejmejo takšno, kot je.

SLS bi utegnila plačati visoko ceno

Rop je v svojih izjavah precej kritičen do SLS
Rop je v svojih izjavah precej kritičen do SLS FOTO: POP TV

Premier Rop pa je ponovil stališče, da bo SLS z odločitvijo za podporo kateri od interpelacij sama odstopila od koalicijske pogodbe. "Takšna odločitev bi namreč predstavljala resno kršitev koalicijske pogodbe, v kateri je jasno določeno, kako se ravna v primeru interpelacije posameznih ministrov."

Glede ravnanja LDS ob interpelaciji je Rop ponovil, da gre pri interpelacijah za politična konstrukta, za tipično predvolilno potezo, zato sta obe neutemeljeni. "Tako bo LDS seveda glasovala proti," je še zatrdil Rop.

Vseeno se mu zdi pomembno, da se bo SLS še pogovorila z obema ministroma. Če bi kljub vsemu prišlo do prekinitve koalicijske pogodbe, pa bi bili ministri iz vrst SLS v skladu s predpisi dolžni svojo funkcijo opravljati še naprej, pravi premier in dodaja, da glede na čas pred volitvami sicer ne vidi razloga za histerijo in v tem kontekstu odstavljanje ministrov. Vsekakor pa bi se v takšnem primeru skušali dogovoriti za nadaljnje sodelovanje.

Predsednik vlade si sicer želi, da bi SLS ostala v koaliciji, vendar je zanj pomembno predvsem, da vlada ohrani zadostno večino v državnem zboru in opravi še vse naloge, ki jo čakajo pred parlamentarnimi volitvami. "Za svoje odločitve pa bo SLS nosila posledice pred svojimi volivci in javnostjo," je povedal Rop.

Odzivi tudi s strani ZLSD in DeSUS

O interpelaciji bodo poslanci v državnem zboru razpravljali že v začetku prihodnjega tedna, v ponedeljek in torek.

Posebno stališče do ravnanja SLS ob interpelaciji je imel predsednik ZLSD Borut Pahor, ki je Podobniku danes predlagal, naj se SLS pri glasovanju v državnem zboru vzdrži, kar bi sam razumel kot neko partnersko ravnanje. Kot je pojasnil po sestanku, ima SLS neko svoje stališče, ki ga je treba spoštovati, vseeno pa njihovi poslanci ne bi smeli podpreti razrešitve ministrov. "To namreč ne bi dobro vplivalo na medsebojno zaupanje," je izjavil Pahor. Pomembno pa se mu zdi tudi, da do jesenskih volitev koalicija opravi vse naloge, za katere jim je javnost zaupala mandat.

Rous je ogorčen nad ravnanjem SLS
Rous je ogorčen nad ravnanjem SLS FOTO: POP TV

Po prepričanju predsednika DeSUS Antona Rousa imata Keber in Bohinc strokovne kvalifikacije in delovno pripravljenost, kakršne so bile redke v zadnjih 20 letih. "In namesto da bi ju za njuno delo nagradili, se proti njima nastopa z interpelacijo, ki glede obeh temelji na izmišljotinah in nedokazljivih zadevah," je bil ogorčen Rous, zato je SLS predlagal, naj pred glasovanjem v parlamentu še premisli, ker bi bilo nekaj mesecev pred volitvami škoda, če bi koalicija razpadla.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10