Po oceni Slovenske ljudske stranke lahko sedanje ravnanje hrvaških oblasti in neustrezno odzivanje slovenske vlade privede do usodnih in nepopravljivih posledic. V stranki poudarjajo, da ne razumejo neodločnosti slovenske vlade in neupoštevanja dejstva, da "je Slovenija in ne Hrvaška članica Evropske unije in zveze Nato."
Vlada škodi Sloveniji
SLS meni, da Slovenija z neodločnim reagiranjem v primeru incidentov na morju z vsakim dnem bolj izgublja Piranski zaliv in si poslabšuje pogajalske pozicije v primeru mednarodne arbitraže. V stranki so razočarani in ogorčeni nad aroganco poslancev vladne koalicije do predloga, da se zaščiti slovensko ozemlje in tam živeče ljudi z doslednim vztrajanjem na stanju z dne 25. junija 1991.
SLS: Bohinc se spreneveda
Izjava notranjega ministra Rada Bohinca, ki je na sredini nujni seji odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) dejal, da Slovenija nadzira celotni Piranski zaliv, pa je po oceni SLS navadno sprenevedanje, saj hrvaški ribiči skoraj vsakodnevno ob zaščiti hrvaške policije ribarijo sredi Piranskega zaliva. Poleg tega minister Bohinc ni odgovoril na vprašanje stranke, ali slovenska policija nadzira točko T5.
Sredina nujna seja OZP je bila sklicana na zahtevo poslanske skupine SLS.Ta je ocenila, da izvajanje ukrepov za umiritev razmer v Piranskem zalivu, ki jih je 4. avgusta sprejel generalni direktor policije Darko Anželj, pomeni odpoved jurisdikcije slovenske države nad Piranskim zalivom, pa tudi, da so ti ukrepi brez pravno-formalne podlage.