Kranjskogorski občinski svetniki so na sredini seji zavrnili predlog občine Jesenice in komunalnega podjetja Jeko-in, da bi v tem letu omogočili Komunali Kranj dovoz odpadkov na deponijo Mala Mežakla. Bojijo se, da bi bil v tem primeru prostor prehitro zapolnjen, zato so sklenili, da lahko kranjske odpadke na Jesenice vozijo le še do konca marca.
Čeprav sta jeseniška in žirovniška občina pripravljeni pomagati kranjski mestni občini, da odpadke vozi na Malo Mežaklo, dokler letos ne uredi težav s svojo deponijo v Tenetišah, pa kranjskogorska občina kot solastnica jeseniške deponije tega ne podpira. Župan Jure Žerjav je prepričan, da bo omejitev dovoza kranjskih odpadkov s 16.000 na 4000 ton in z 12 na 3 mesece, pospešila reševanje problematike regijskega centra za ravnanje z odpadki in hkrati zagotovila občinam Zgornje Gorenjske deponijski prostor še za naslednjih 14 let. S povečanjem letnih količin odloženih odpadkov pa bi se predvidena doba obratovanja deponije skrajšala na osem let.
Z županom so se strinjali tudi kranjskogorski svetniki, ki so tako sklenili dati soglasje le za odvoz in odlaganje odpadkov na odlagališče Mala Mežakla iz kranjskih občin po ceni 85 evrov na tono do skupne količine 4000 ton in do 31. marca letos. Ob tem so predlagali tudi, da se v roku enega meseca sestane konzorcij Regijskega centra za ravnanje z odpadki (Cero) Gorenjske in sprejme operativni program ravnanja z odpadki.
Svetnikov tako ni prepričal niti direktor podjetja Jeko-in, ki je upravljalec deponije, Aleksander Kupljenik, ki je poudaril, da bi povečanje sprejemanja odpadkov z drugih občin veljalo le za letošnje leto, ne pa tudi za prihodnje in da ni bojazni, da bi deponijo kmalu zapolnili, saj se bo z biološko predelavo odpadkov njihova količina močno zmanjšala. "Glavni problem je, da se nikjer na Gorenjskem ne najde borih 5000 kvadratnih metrov za postavitev tovarne za predelavo odpadkov," je pojasnil in dodal, da je interes upravljalca, da bi do odločitve vendarle prišli čim prej, saj bi obrat zmanjšal količino odloženih odpadkov in bi povečal življenjsko dobo deponij. Zato po eni strani podpira časovno omejitev, ki so jo podali Kranjskogorci, da občine in država čim prej najdejo rešitev.
Svetnik liste Glas občanov Jože Zupančič je poudaril, da bi Kranjska Gora sicer lahko pustila, da se deponijo zapolni, a bi potem morala sama drugam in po višji ceni voziti svoje smeti. Tako v Kranjski Gori tega ne podpirajo in kot 20-odstotni lastniki deponije imajo po Zupančičevem mnenju enako pravico in glas kot Jeseničani in Žirovničani, ki so predlog za dovoz kranjskih smeti podprli že decembra lani. "Odločitve se morajo sprejemati soglasno, ne pa da je bila ta odločitev sprejeta brez mnenja kranjskogorske občine," je opozoril.
Ob tem je Zupančič spomnil na spor, ki je izbruhnil z jeseniškim županom Tomažem Tomom Mencingerjem, ki je dejal, da bo ne glede na kranjskogorske sklepe izpeljal sklep o odlaganju kranjskih odpadkov. Svetnik NSi Janez Mlinar je pri tem opozoril na problematično komunikacijo z občino Jesenice. Žerjav pa je ob tem pojasnil, da je oba župana povabil na sestanek, vendar se nista odzvala. Kmalu bo druga priložnost, da se na sestanku o čistilni napravi Jesenice, pogovorijo tudi o tej tematiki, o kateri bo potrebno doseči soglasje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.