Do njihove pomoči so upravičene družine, ki prejemajo socialno pomoč, imajo nizek dohodek, prejemajo minimalno plačo in upokojenci z minimalnimi pokojninami. Cenzus je višji kot ga priznava center za socialno delo (212 evrov) in znaša 300 evrov.
Sicer pa, kot pravijo na Karitasu, vsako prošnjo obravnavajo individualno. Z donacijami Slovencev so zadovoljni. Po besedah socialne delavke Alenke Petek najpogosteje darujejo ljudje, ki so že sami izkusili stisko in takšni, ki sočustvujejo s sočlovekom.
Kaj pa brezdomci?
Poleg socialno ogroženih družin, starejših ljudi in žensk v stiski se po pomoč k podobnim organizacijam zatekajo tudi brezdomci. Samo v Ljubljani se njihovo število giblje med 400 in 700. Dnevno jih od tega pomoč, po podatkih distribucijskega centra Kralji ulice, poišče približno 10 do 20 odstotkov.
Glavna dejavnost centra Kralji ulice je prevzem in nakup istoimenskega časopisa. Nudijo pa tudi denarno pomoč pri urejanju osebnih dokumentov, frizerske storitve, prehrano ter individualno svetovanje in druženje. Tu lahko brezdomci shranjujejo osebne stvari, imajo dostop do računalnikov, na katere tudi pišejo prispevke.
Naš sogovornik brezdomec Mare ni zadovoljen s prispevki mimoidočih, medtem ko nam je „kralj ulice“ Janez povedal, da na dan prejme 8 do 10 evrov. Obema pa že veliko pomeni lepa beseda.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.