Delodajalci v Sloveniji so v napovedih glede zaposlovanja v zadnjem četrtletju precej manj optimistični, kot so bili v pričakovanjih za tretje četrtletje, kaže raziskava družbe Manpower. 10 odstotkov delodajalcev napoveduje povečanje, 12 odstotkov pa zmanjšanje števila zaposlenih.
Glede na raziskavo, v katero so tokrat vključili 622 delodajalcev iz 10 panog, je neto napoved zaposlovanja – razlika med deležem delodajalcev, ki načrtujejo povečanje, in delodajalcev, ki načrtujejo zmanjšanje števila zaposlenih – za zadnje četrtletje minus dva odstotka. "Delodajalci so za četrto četrtletje bolj negotovi o možnostih zaposlovanja na trgu dela. V primerjavi s tretjim četrtletjem bo trg precej manj aktiven," je dejala direktorica za iskanje in selekcijo kadra pri družbi Manpower Romana Šercelj. 76 odstotkov delodajalcev sicer ne napoveduje kadrovskih sprememb, kar še vedno kaže na določeno stabilnost, je dodala.
Kje bo rast zaposlovanja?

Rast zaposlovanja napovedujejo v treh od 10 panog. V proizvodnih dejavnostih je neto napoved pet odstotkov, kar je sicer precej manj kot v prejšnjem četrtletju, saj so zaposlitvene možnosti slabše za osem odstotnih točk. Podobne so tudi napovedi delodajalcev iz panoge transport, logistika in komunikacije (štiri odstotke), pozitivna so še pričakovanja v panogi kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova (odstotek).
Kje bo največji upad?
Največji upad zaposlovanja se obeta na področju rudarstva in kamnin, kjer napoved znaša -15 odstotkov, kar je 17 odstotnih točk manj kot v tretjem četrtletju. V panogi finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva in nepremičnin je neto napoved minus sedem odstotkov.
Letos se je neto napoved zaposlovanja gibala od dveh odstotkov v prvem, petih odstotkov v drugem, sedmih odstotkov v tretjem do minus dveh odstotkov v zadnjem četrtletju. Šerčljeva pravi, da rezultati raziskave niso povezani z morebitnim zmanjšanjem ali povečanjem števila brezposelnih, da pa so v preteklih obdobjih tudi sami opazili povečanje povpraševanja po delovni sili. Po ugotovitvah agencije je na trgu dela še vedno precejšen razkorak med iskanimi znanji in kvalifikacijami ter usposobljenostjo iskalcev zaposlitve.
Katera država bo imela največjo rast zaposlovanja?
Na svetovni ravni – v raziskavi je tokrat sodelovalo 65.500 delodajalcev v 41 državah – so pozitivni obeti v 36 državah, največjo rast zaposlovanja pa napovedujejo v Braziliji, na Tajvanu, v Indiji in Singapurju.
Najbolj negativna so pričakovanja v Grčiji (-13 odstotkov), Italiji (-10 odstotkov), Sloveniji (-2 odstotka) in Španiji (-1 odstotek).
V regiji Evropa, Bližnji vzhod in Afrika so pričakovanja raznolika; najobetavneje je v Turčiji, Izraelu, na Norveškem in v Bolgariji, najslabše je v Grčiji in Italiji. Čeprav so pričakovali, da se bo pozitivno zaposlovanje nadaljevalo, so možnosti za zaposlitev v proizvodni panogi upadle po skoraj vsej Evropi, razen v Nemčiji, kjer pričakujejo največje namere zaposlovanja v proizvodnji v zadnjih treh letih.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.