Slovenija

Smučišča sama določila ceno vozovnice

Ljubljana, 25. 02. 2010 15.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Združenje žičničarjev in več smučišč zavračajo očitke o kartelnem dogovarjanju cene smučarske vozovnice. Cene naj bi se dvignile zaradi gospodarske krize.

Vsa smučišča v sezoni 2009/2010 beležijo nekoliko slabši obisk kot v lanski, kar je posledica poznega pričetka zimske sezone in toplega vremena v decembru 2009. Meseca januar in februar sta primerljiva s sezono 2008/2009.

Nesreča na Pohorju-6
Nesreča na Pohorju-6 FOTO: Jani Dolinšek

Smučarski centri, ki razpolagajo z namestitvenimi kapacitetami, pa beležijo dokaj dobro zasedenost v času božično-novoletnih praznikov in tudi sedaj v času zimskih počitnic.

Zavračajo očitke o kartelnem dogovarjanju

Zoper Združenje slovenskih žičničarjev in šest slovenskih smučišč je Urad za varstvo konkurence uvedel postopek ugotavljanja kršitve konkurenčne zakonodaje. Odločitev je sprejel še pred zaključkom dokaznega postopka in o tem obvestil javnost. Takšno ravnanje predstavlja kršitev vseh postopkovnih načel in garancij za pravilno in zakonito odločanje.

Največjim smučiščem očita kartelni dogovor o dnevnih cenah smučarskih vozovnic za odrasle v višini 28 evrov. Izpostavili so, da slovenska smučišča nikoli niso sklepala kartelnih dogovorov o prodajnih cenah vozovnic. Dejstvo je, da vsako smučišče vodi samostojno in neodvisno poslovno politiko za svoje obiskovalce. Cene za vozovnice določajo smučišča neodvisno, ob upoštevanju posebnih poslovnih okoliščin, kot so nove pridobitve, posodobitve naprav, investicije, gospodarske razmere na trgu. Uradu je bilo pojasnjeno, da se je pet smučišč odločilo za ceno v višini 28 evrov predvsem zaradi nespreminjanja cene glede na prejšnjo sezono, zaradi gospodarske krize in manjše kupne moči prebivalcev; ATC Kanin pa zaradi združitve s sosednjim italijanskim smučiščem, so poudarili v Združenju slovenskih žičničarjev.

Oblikovanje enotne smučarske vozovnice

Slovenska smučišča, ki se združujejo pod okriljem Združenja slovenskih žičničarjev, so se na pobudo Slovenske smučarske zveze že pred 15 leti odločila, da bodo podprla slovensko tekmovalno smučanje. Zato so se dogovorila za oblikovanje enotne vozovnice za tekmovalce in trenerje – slovensko smučarsko vozovnico (SSV). Gre za letno vozovnico, ki je namenjena aktivnim tekmovalcem in trenerjem smučarskih klubov. Glede na to, da je to ena, ki jo izdaja le Združenje, je povsem razumljivo, da ima zgolj eno ceno. V Sloveniji je danes v kategorijah cicibani, otroci, mladinci in odrasli (sem spadajo trenerji in njihovi pomočniki), 1.000 imetnikov te vozovnice.

Nesreča na smučišču
Nesreča na smučišču FOTO: Jani Dolinšek

Izpostavili so še dejstvo, da v tem trenutku postopek še ni končan, saj Urad odločbe še ni izdal. Urad pa naj bi še pred zaključkom dokaznega postopka in analizo vseh dejstev pred prejemom izjav vseh domnevnih kršiteljev sprejel odločitev in z njo seznanil širšo javnost.

Nesreče na smučiščih

Poudarili so še, da mora vsak smučar, ki se poda na smučišče, poskrbeti za lastno varnost, se odgovorno vesti do drugih smučarjev, svojo vožnjo prilagoditi svojim sposobnostim ob upoštevanju predpisov (10 FIS pravila) in upoštevati pogoje uporabe smučišče.

V zadnjem času se je izven urejenih smučišč zgodilo večje število tragičnih nesreč. Varnost na smučiščih in žičniških napravah je zagotovljena v skladu z obstoječo zakonodajo, ta prepoveduje smučanje izven urejenih prog. Slednje velja v svetu za vrhunec uživanja v snežnih radostih, zato je neodgovorno namigovati, da bi bilo treba zakonodajo spremeniti. Pomembna je predvsem samoodgovornost vsakega posameznika ter delo na preventivi in osveščanju smučarjev in ostalih obiskovalcev gorskih centrov, so še poudarili predstavniki smučišč in združenje žičničarjev.

Poudarjajo še, da mora vsako smučišče, ki izvaja dejavnost za javni namen rekreacijskega smučanja in deskanja, pridobiti uporabno dovoljenje za obratovanje, ki ga izda Ministrstvo za promet. Ob tem je dolžno predložiti tudi mnenje pooblaščene organizacije za varnost pred plazovi (Podjetje za urejanje hudournikov) o plazovitosti na območju smučišča. Nadzor nad izvajanjem reda na smučišču izvaja Inšpektorat Ministrstva za notranje zadeve. Upravljavci žičniških naprav morajo hkrati pridobiti tudi dovoljenje za obratovanje žičniških naprav, ki ga izdaja Ministrstvo za promet. Osnova za izdajo dovoljenja je uspešno opravljen strokovno tehnični pregled žičniške naprave, jih izvajata dve pooblaščeni strokovni organizaciji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sameh
25. 02. 2010 16.46
28 eu za pohorje. 15 km smučišč 30 eu italija dolomiti, 800 km smučišč lol ?
York
25. 02. 2010 16.29
Brez zamere, ponudba slovenskih smučišč je še daleč od ponudbe v tujini. To, da si bodo reševali sezono z višjo ceno karte, lahko, samo ne iz mojega žepa. Žalostno, a jaz denar nosim v tujino, rajši bi ga pustila doma in s tem krepila domače gospodarstvo, tako pa podpiram tuje.
strumfetka
25. 02. 2010 16.18
Kako lažejo. Na Pohorju so se v zadnjem desetletju, ko n i bilo ne duha ne sluha o krizi, cene dvigovale iz leta v leto. Lažnivci pokvarjeni!
mupet
25. 02. 2010 16.15
Cene naj bi se dvignile zaradi gospodarske krize!? ne razumem, a ne bi mogle biit zaradi tega cene manjše...
Spetsnaz
25. 02. 2010 15.51
Cene bodo previsoke takrat, ko bodo smucisca prazna ! SIMPL ! Pa naj potem upravljalci nehajo jokat in prosit drzavo (NAS) da naj da denar za njihove izgube.
b77
25. 02. 2010 15.49
muzejske naprave, balkansko delo in previsoke cene! slovenska smučišča me ne vidijo več! NISO VREDNA =======00000000000000