Slovenija

Zaposleni v Snagi opozarjajo na netransparentno pripojitev k Vo-Ki

Ljubljana, 11. 02. 2019 16.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
A.K. / STA
Komentarji
5

Zaposleni v ljubljanskem javnem podjetju Snaga opozarjajo, da nameravana pripojitev njihovega podjetja k javnemu podjetju Vodovod-Kanalizacija poteka netransparentno, neargumentirano in brez poglobljenih analiz. Zoran Janković pa zavrača navedbe sindikatov.

Gradivo za pripojitev s predlaganimi sklepi, ki ga je pripravil Javni holding Ljubljana, nosi datum 30. januar 2019, v gradivu pa je navedeno, da že 12. februarja zaseda nadzorni svet holdinga, dva dni pozneje pa skupščina družbe Javni holding Ljubljana, pri čemer naj bi po navedbah zaposlenih oba organa na sejah dala soglasje k pripojitvi Snage k Vo-Ki.

Med drugim se sprašujejo, s kakšnim namenom Snaga o poteku in obliki načrtovane spremembe ni bila niti obveščena, kaj šele vključena v proces.
Med drugim se sprašujejo, s kakšnim namenom Snaga o poteku in obliki načrtovane spremembe ni bila niti obveščena, kaj šele vključena v proces. FOTO: Damjan Žibert

Opozorili so tudi, da v gradivu o pripojitvi ni navedenih nobenih analiz in finančnih učinkov

Kot so v pismu, ki so ga naslovili na predsednika vlade Marjana Šarca, ministra za okolje in prostor Jureta Lebna in predsednika Boruta Pahorja, zapisali Svobodni sindikat Snaga, Sindikat KNSS Neodvisnost in svet delavcev, glede na potek dosedanjih aktivnosti in vsebino gradiva "zaznavajo zelo zaskrbljujoča dejstva, ki vzbujajo resne dvome o strokovnem pristopu in pomisleke glede gospodarnosti in učinkovitosti načrtovane pripojitve".

V Javnem holdingu Ljubljana so sicer doslej uspešno izvedli združitev podjetij Energetika Ljubljana in TE-TOL ter Parkirišč in Tržnic, učinki obeh združitev pa so pozitivni, so še izpostavili na Molu. Kot so dopisali, je razlog za združitev Snage in Vo-Ke v potrebni kapitalski ustreznosti, saj Snaga že dve leti zapored posluje z visoko izgubo, ob združevanju pa odpade tudi potreba po novi poslovni stavbi.

Med drugim se sprašujejo, s kakšnim namenom Snaga o poteku in obliki načrtovane spremembe ni bila niti obveščena, kaj šele vključena v proces. Opozorili so tudi, da v gradivu o pripojitvi niso navedene nobene analize in finančni učinki, ki bi bili podprti s konkretnimi številkami, finančnimi projekcijami, oprijemljivimi podatki ali primerjavami, ki bi utemeljevali nujnost in smotrnost pripojitve Snage k drugi družbi. Zaposleni se v pismu sprašujejo, ali so bile analize sploh narejene.

"Drži, da se je Snaga znašla v finančnih težavah, ki v nobenem pogledu niso posledica negospodarnega ali neučinkovitega upravljanj a podjetja," so zapisali predstavniki zaposlenih, pri čemer so izpostavili, da je izguba nastala zaradi dveh objektivnih razlogov, na katere pa Snaga nima vpliva. Prvi razlog so visoki stroški za oddajo goriva, ki nastaja v RCERO Ljubljana, drugi razlog pa so nizke položnice za ravnanje z odpadki, ki ne pokrijejo stroškov.

 

Ker določanje cene ni v pristojnosti Snage, bi odločitev o uravnoteženju stroškov in prihodkov moral sprejeti lastnik, so poudarili. "Če bi se pristojni organ odločil ceno povišati za samo l0 odstotkov, bi se povprečni strošek na gospodinjstvo zvišal za 82 centov, na letni ravni pa bi bil prihodek Snage višji za 1,55 milijona evrov," so dodali.

V pismu so navedli še, da je predvidena pripojitev naprednejšega in večjega podjetja, saj je v Snagi skupaj zaposlenih 582 ljudi, v Vo-Ki pa 346. Skrbi jih, da bo tisto, kar naj bi po pripojitvi od Snage še ostalo, pomenilo veliko in nepovratno nazadovanje.

"Opuščanje široko prepoznanih kvalitetnih pristopov in pripajanje k podjetju z bistveno manj referenčnimi procesno-organizacijskimi pristopi vsekakor to nakazuje. Nobenega dvoma ni, da na področjih, kjer Snaga ima vpliv na poslovanje, deluje učinkovito in zmanjšuje stroške," so dodali.

V pismu so pozvali naslovnike pozvali, naj uporabijo vpliv in moč, da se reorganizacija podjetja, če je že potrebna, izpelje drugače, bolj premišljeno in strokovno premišljeno in s pozitivnimi učinki za vse deležnike.

Snaga je sicer lani po prvi oceni poslovala z izgubo v višini 5,7 milijona evrov, medtem ko je Vo-Ka zabeležila 15.507 evrov dobička.

Ljubljanski župan Zoran Janković pa ne razume navedb sindikatov, ki so opozorili, da pripojitev ljubljanske Snage k Vo-Ki poteka netransparentno.
Ljubljanski župan Zoran Janković pa ne razume navedb sindikatov, ki so opozorili, da pripojitev ljubljanske Snage k Vo-Ki poteka netransparentno. FOTO: POP TV

Janković: Če se bodo plače usklajevale, bo to za zaposlene v Snagi samo boljše

Ljubljanski župan Zoran Janković pa ne razume navedb sindikatov, ki so opozorili, da pripojitev ljubljanske Snage k Vo-Ki poteka netransparentno. Kot je zapisal, o tem ni govora. Predlog o pripojitvi je bil po njegovih besedah večinoma sprejet z razumevanjem, pri tem pa je dodal, da se za zaposlene Snage po pripojitvi ne bo nič spremenilo.

Janković združevanje javnih ljubljanskih podjetij Snaga in Vodovod-Kanalizacija (Vo-Ka) podpira, kar je pojasnil tudi predstavnikom sveta delavcev in sindikatom Snage, so sporočili iz Mestne občine Ljubljana (Mol). Kot jim je zagotovil, se v novem skupnem podjetju za delavce Snage ne bo nič spremenilo, ob tem pa izpostavil, da v kolikor se bodo plače usklajevale, bo to za zaposlene v Snagi samo boljše.

Župan je pojasnil tudi, da bodo sedeži v novem podjetju Vo-Ka Snaga na štirih lokacijah, brez nove poslovne stavbe. Podjetje bo vodil direktor Vo-Ke Krištof Mlakar, direktor Snage Janko Kramžar pa bo do upokojitve svetovalec na Javnem holdingu Ljubljana.

Prav tako se Janković ne strinja s pisanjem sindikatov na državne institucije, saj, kot je pojasnil, o pripojitvi odločajo družbeniki Javnega holdinga Ljubljana oz. sedem občin.

"Ne razume tudi sklicevanja sindikatov na netransparentnost, kajti na skupnem sestanku 18. januarja je bil predlog sprejet z razumevanjem prisotnih, razen predsednice Svobodnih sindikatov Snage, ki je predlagala, da se združevanje podjetij izvede konec leta, ko Kramžarju poteče mandat," so dodali na občini.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JApajaDAja
11. 02. 2019 17.13
+33
holding je idealen poligon za zamegljevanje !