Slovenija

SNS bi Hrvaški onemogočila vstop v EU

Ljubljana/Pulj, 13. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
S.Š./STA
Komentarji
0

V zvezi z zadnjimi hrvaškimi "agresivnimi političnimi potezami" glede razglasitve izključne ekonomske cone (EEZ) v Jadranskem morju SNS poziva vlado in od nje tudi pričakuje, da ne bo ratificirala pristopne listine za vstop Hrvaške v Evropsko unijo. Istrska Liberalna stranka pa je obsodila zahteve slovenske diplomacije za vključitev v pogovore, kot grobo vmešavanje v hrvaške notranje zadeve.

Zmago Jelinčič se zavzema za uvedbo ekološke takse za tranzitni promet
Zmago Jelinčič se zavzema za uvedbo ekološke takse za tranzitni promet FOTO: POP TV

In če Hrvaška ne bo za dogovarjanje o vseh mejnih vprašanjih s Slovenijo, bo SNS predlagala tudi referendum o tem, da se vladi ne dovoli ratifikacija omenjene pristopne listine oziroma da se Hrvaški onemogoči tudi pozicija kandidatke za vstop v EU, je na današnji novinarski konferenci napovedal predsednik stranke Zmago Jelinčič.

"V kolikor Hrvatje ne bodo pametno reagirali, namerava SNS v jeseni sprožiti referendumsko vprašanje, po katerem bomo Hrvatom onemogočili vstop v Evropsko unijo, s tem, da bomo od vlade Republike Slovenije zahtevali, da ne ratificira pristopne pogodbe hrvaške k Evropski uniji," je za 24ur povedal Zmago Jelinčič.

Po besedah prvaka SNS se sicer Hrvaška na razglasitev EEZ v Jadranskem morju pripravlja že od prve polovice 90. let, mnoge aktivnosti v zadnjem času - tudi tajni pogovori hrvaških in italijanskih predstavnikov oblasti - pa kažejo, da je stvar resna. In da obe državi pri tem gledata le na svoje koristi, je poudaril Jelinčič. Hrvaška po njegovem mnenju pri vsem skupaj za zdaj nima večjega uspeha, svoji javnosti pa glede tega tudi ne posreduje resničnih informacij.

Jelinčič je omenil tudi hrvaškega pomočnika ministra za kmetijstvo, ki naj bi pred kratkim med drugim izjavil, da države, kot je Slovenija, zaradi neugodne geografske lege nimajo pristopa v mednarodne vode. "Ob tem pa je pozabil, da je Slovenija od nekdaj pomorska država in da je bilo Jadransko morje vedno v okviru Jugoslavije in nikoli ni bilo hrvaško," je izjavo komentiral predsednik SNS.

Gospodarski pas na Jadranu
Gospodarski pas na Jadranu FOTO: POP TV

V zvezi s problematiko EEZ v Jadranskem morju in hrvaško vlogo pri tem pa je nacionalna stranka danes na predsednika državnega zbora Boruta Pahorja naslovila tudi poslansko pobudo za uvedbo t.i. ekološke takse za tranzitni promet. Slovenija namreč po Jelinčičevih besedah pri vsakodnevnem tranzitu prek Slovenije na Hrvaško izgublja ogromna finančna sredstva, tranzitni promet pa močno vpliva tudi na onesnaženje naravnega okolja. Tudi izkušnje drugih evropskih držav na tem področju kažejo, da je okolje potrebno čimbolj zaščititi, zato SNS tudi predlaga uvedbo ekološke takse za tranzitni promet, ki bi jo pobirali na mejnih prehodih med Slovenijo in Hrvaško. Ob tem pa Jelinčič še predlaga, da bi vsem tujim vozilom brez katalizatorja prepovedali vstop oziroma vožnjo po ozemlju Slovenije.

Istrski liberalci obsojajo vmešavanje Slovenije

Predsednik istrske Liberalne stranke Mauro Ivančič je dejal, da Liberalna stranka Istrske županije podpira razglasitev EEZ v Jadranu na podlagi dogovora z Italijo. Kot je dodal, je to predpogoj za učinkovit nadzor ekološkega varstva Jadrana. Obenem je Ivančič obsodil zahteve slovenske diplomacije za vključitev v pogovore o EEZ in jih ocenil kot grobo vmešavanje v hrvaške notranje zadeve.

Ivančič je še poudaril, da je Liberalna stranka ostro nasprotovala "škandaloznemu podarjanju hrvaškega oziroma istrskega akvatorija Sloveniji preko t.i. sporazuma o razmejitvi v Piranskem zalivu. "Slovenski politični karneval na temo Jadrana se nadaljuje v Beogradu, kjer bo predsednik SNS Zmago Jelinčič poskušal pridobiti naklonjenost državne skupnosti Srbija in Črna gora v poskusih osvajanja hrvaškega Jadrana," je še dejal Ivančič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10