To se po besedah predsednika Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmaga Jelinčiča dogaja po "eni strani s strani agresivne Hrvaške, po drugi strani pa malo bolj subtilnega poseganja italijanske strani po slovenskem ozemlju, kakor tudi vprašanj s strani Avstrije".

SNS je minuli teden začela zbirati podpise poslancev DZ za sklic izredne seje. Rok za zbiranje podpisov se je iztekel v torek. Pod pobudo so se do tega dne podpisali le trije poslanci SNS. V skladu s poslovnikom DZ je za sklic izredne seje potrebno zbrati podpise najmanj četrtine poslank in poslancev.
"Ker nismo dobili teh podpisov, smo danes poslali poziv predsedniku države Danilu Türku" s prošnjo, da bi v skladu z 58. členom DZ zahteval izredno sejo, na kateri bi "na odprti seji razpravljali o vseh teh žgočih problemih".
Poslanec SNS Bogdan Barovič je na današnji novinarski konferenci poudaril, da je "sramota, da poslanke in poslanci nimajo volje vsaj govoriti o tem, kar je dokazano, da nam sosedje posegajo po našem ozemlju... Res me srce boli, da vsi politiki, ki zastopajo ljudi v DZ, niso toliko, da bi podpisali zahtevo za sklic izredne seje." Jelinčič pa je menil, da je razlog, da stranka ni zbrala zadostnega števila podpisov poslancev za sklic izredne seje DZ v tem, "ker je slovenske poslance strah, ker si ne upajo zoperstaviti Hrvatom".
Boj s SLS za zasluge
Jelinčič se je obregnil tudi ob Slovensko ljudsko stranko, ki ji prvak SNS očita, da se baha, kako varujejo slovenske nacionalne interese, ko pa bi moralo priti do konkretnih dejanj, ni od njih nič. “Ni se jim zdelo vredno, verjetno so volitve še malo predaleč, voda v Dragonji pa prenizka, da bi se zdaj metali noter,” meni Jelinčič. V SLS odgovarjajo, da je bila prav njihova stranka tista, ki je predlagala sklic zunanjepolitičnega odbora in že pred dvema letoma vložila resolucijo o odnosih s Hrvaško.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.