Slovenija

SNS: Ni bistvenih razlik

Ljubljana, 14. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V SNS po prvih sto dneh Janševe vlade ugotavljajo, da ni bistvenih razlik med sedanjo in prejšnjo vlado.

Poslanec SNS Sašo Peče je bil kritičen predvsem glede odnosa Slovenije do Hrvaške (Foto: Dare Čekeliš)
Poslanec SNS Sašo Peče je bil kritičen predvsem glede odnosa Slovenije do Hrvaške (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš


Sašo Peče je bil na današnji novinarski konferenci kritičen predvsem glede odnosa do Hrvaške, pa tudi Italije in Avstrije. Opozoril je tudi na nespremenjeno deficitarno področje javnih financ in odnos do zakonodajne veje oblasti. Po Pečetovih besedah se v stranki sicer zavedajo, da je sto dni za zaključek posameznih projektov premalo, dodajajo pa, da je vlada v tem času pripravila vse potrebno glede svoje organizacije in kadrovske zasedbe. Tako bomo, je poudaril Peče, imeli krivca, če pozitivnih učinkov dela vlade ne bo.

Kar zadeva odnose s Hrvaško, se je poglobilo negativno stanje, je menil Peče. Vsa odprta vprašanja namreč ostajajo nerešena in sedaj je odličen čas, da bi jih Slovenija zaprla v svojo korist. Tako je oznako "najbolj škodljivega ministrstva" pripisal ministrstvu za zunanje zadeve, ki se ni "odzvalo na provokacije s strani Italije in Avstrije ter celo spodbuja provokacije s strani Hrvaške".

Baroviča med drugim tudi moti, da vlada jasno ne pove števila t.i. evropskih regij, na katere naj bi se razdelila Slovenija
Baroviča med drugim tudi moti, da vlada jasno ne pove števila t.i. evropskih regij, na katere naj bi se razdelila Slovenija FOTO: POP TV


"Zadnji dogodki glede slovenskega brezpogojnega podpiranja Hrvaške za vstop v EU so le malo preveč," je menil Peče. Kot je dodal, so v nasprotju s podpisano koalicijsko pogodbo. Slednja namreč predvideva slovensko podporo Hrvaški, če bo ta dejansko izpolnila vse evropske standarde. Dejstvo pa je, da jih danes ne izpolnjuje, na kar jo opozarjajo institucije EU. Njegovemu poslanskemu kolegu Bogdanu Baroviču se zdi moteča trditev, da bo, če Slovenija ne bo podprla predpristopnih pogajanj, prišlo do destabilizacije Hrvaške in s tem do porušenih bilateralnih odnosov.

Nasprotno, opozarja Barovič, pa se bodo, če bo Slovenija podpirala Hrvaško, ne bodo pa je tudi vse ostale evropske države, destabilizirali odnosi Slovenije do teh ostalih evropskih držav. Baroviča moti tudi, da vlada jasno ne pove števila t.i. evropskih regij, na katere naj bi se razdelila Slovenija. Glede tega vlada ne more špekulirati, ampak mora jasno povedati, ali se bo odločila za eno ali tri regije, ne glede na to, kaj bo.

Negativna ocena za gospodarsko ministrstvo

Kritike SNS si je prislužil tudi normativni program dela vlade, iz katerega naj bi bile vidne prioritete, ki so vezane na delo zakonodajne veje oblasti. Peče je menil, da je premalo zaščitniški za slovensko gospodarstvo ter premalo spodbuden za delovanje gospodarskih subjektov. V SNS pogrešajo tudi ukrepe, ki bi krepili konkurenčnost slovenskih podjetij na novem evropskem trgu. Kot je spomnil Peče, so sami že predlagali nekatere rešitve, med njimi zakon o zaščiti delavcev. V prihodnjih nekaj letih bo namreč mnogo slovenskih podjetij zaradi prilagoditve evropskemu trgu prisiljenih odpuščati delavce. Ker ustreznih ukrepov na omenjenih področjih ni predlagalo, si negativno oceno po mnenju SNS zasluži ministrstvo za gospodarstvo.

Sašo Peče in Andrej Bajuk
Sašo Peče in Andrej Bajuk FOTO: Dare Čekeliš


V SNS pogrešajo program oziroma ukrepe za odpravo sodnih zaostankov. Počasno delo očitajo okoljskemu ministru Podobniku, izpostavili so predvsem stanovanjski program, prav tako je po njihovem neustrezen tempo dela na obrambnem ministrstvu. Peče je komentiral tudi pripravo rebalansa državnega proračuna, pri čemer je ocenil, da izvirni greh za nezavidljivo stanje na področju javnih financ nosi vlada LDS oz. vsi njeni finančni ministri. "Glede na napovedani rebalans pa je mogoče trditi, da bo sedanji finančni minister Andrej Bajuk ta greh še nadgradil," pravi Peče.

Po drugi strani so v SNS pohvalili ukrepe glede Vege in zavarovalnice Triglav, ne pa tudi NKBM, saj menijo, da bo finančni minister z "vtikanjem v delovanje" NKBM naredil veliko škodo. Kot pozitivno ocenjujejo stališče ministra za delo Janeza Drobniča glede zaposlovanja tujcev, da je potrebno najprej pristopiti k prekvalifikaciji slovenskih delavcev, šele kasneje pa pristopiti k zaposlovanju tujcev.

Sicer pa v SNS pričakujejo boljše sodelovanje med vlado in državnim zborom in opozarjajo, da so v prvih stotih dnevih nove vlade podali 80 pobud in poslanskih vprašanj, pa tudi vložili največ predlogov zakonov med poslanskimi skupinami. Tako jim dajejo upanje obljube s plenarnih zasedanj in zasedanj delovnih teles ob obravnavi zakonskih predlogov SNS, da bo vlada njihovo osnovno idejo upoštevala ob pripravi zakonov, ki naj bi bili v parlamentarno proceduro vloženi letos.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10