Za sklic izredne seje DZ je sicer potrebnih 23 poslanskih podpisov, poslanec SNS Sašo Peče pa je napovedal, da se bodo v primeru, da jim potrebnih podpisov ne bo uspelo zbrati, z zahtevo obrnili na predsednika republike Janeza Drnovška. Ta ima namreč možnost, da sam zahteva sklic izredne seje DZ.
Kot je pojasnil predsednik in vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič, v stranki predlagajo, da bi DZ na izredni seji razpravljal o nerešenih vprašanjih morske in kopenske meje, jedrske elektrarne Krško, varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke, ekološko-ribolovni coni, finančnem povračilu za istrske železnice in letališče v Pulju ter zasegu slovenskega gospodarskega premoženja.
Med predlaganimi sklepi, ki naj bi jih na morebitni seji obravnaval DZ je na prvem mestu poziv, naj vlada v 45 dneh oblikuje strategijo za rešitev odprtih vprašanj s Hrvaško, pri čemer naj upošteva zgodovinska in ostala dejstva. Omenjeno strategijo naj bi nato obravnaval in sprejel DZ. V SNS tudi predlagajo prekinitev vseh uradnih pogovorov s hrvaško vlado do oblikovanja strategije.
Optimistični glede zbiranja podpisov
SNS v zahtevi predlaga tudi sprejem sklepa, po katerem bi DZ pozval predsednika vlade, da od Evropske unije zahteva pripravo in izvedbo mirovne konference o državah nekdanje Jugoslavije.
Jelinčič je še napovedal, da bodo v stranki zahtevali, da je izredna seja odprta za javnost, med drugim pa bodo predlagali tudi prisotnost zunanjega ministra Dimitrija Rupla.
Sicer pa so v SNS glede zbiranja potrebnih podpisov optimistični. Po besedah Pečeta so podporo sklicu izredne seje napovedali številni poslanci, javno pa naj bi jo doslej napovedali poslanci SLS. Z Drnovškom o morebitni njegovi podpori sklicu izredne seje še niso govorili.
Izredna seja DZ mora biti sicer, kot določa poslovnik, sklicana v 15 dneh po vložitvi zahteve zanjo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.