Slovenija

SNS proti trajnemu mandatu sodnikov

Ljubljana, 10. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V poslanski skupini SNS menijo, da so razmere na področju pravosodja nevzdržne, za kar sta odgovorna predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger ter posredno tudi sistem trajnega mandata sodnikov. Zaradi tega se zavzemajo za ponovitev razpisa za predsednika vrhovnega sodišča.

Zmago Jelinčič Plemeniti
Zmago Jelinčič Plemeniti FOTO: POP TV

Zato je poslanska skupina SNS predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju posredovala pisno poslansko pobudo ministru za pravosodje Ivanu Bizjaku za ponovitev razpisa za predsednika vrhovnega sodišča. Kot je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik in vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič, se je stanje v pravosodju na vseh ravneh poslabšalo ravno v obdobju Deisingerjevega predsednikovanja.

"Mitja Deisinger v svojem mandatu ni naredil ničesar za izboljšanje stanja na področju pravosodja," je prepričan Jelinčič. "V obdobju njegovega predsednikovanja se je povečalo število sodnih zaostankov, pojavilo se je zavlačevanje nekaterih in "porivanje v ospredje" drugih sodnih postopkov, kriminalizacija nedolžnih in oprostitve kriminalcev. Posebno hud problem je kadrovanje sodnikov, ki je katastrofalno. Poleg Deisingerja je za problem kadrovanja posredno odgovoren tudi sistem trajnega mandata," še meni Jelinčič. Strokovno stanje kadrov sodišč na nekaterih območjih (na primer v Kopru, Murski Soboti) je zaskrbljujoče. Z napakami v delovanju teh sodišč - Jelinčič je med drugim izpostavil primer koprskega župana Borisa Popoviča - pa se dosedanji predsednik vrhovnega sodišča ni ukvarjal.

Večina vrhovnih sodnikov Deisingerjeve kandidature za predsednika ni podprla, torej ne uživa večinske podpore. Jelinčič se je še vprašal, zakaj nihče od vrhovnih sodnikov ni kandidiral za to funkcijo. "Mogoče je razlog v tem, da je Deisinger na vrhovnem sodišču javno objavil svoj namen, da bo znova kandidiral, že dan po objavi razpisa, ali je vzrok v poraznem stanju, ki je sad njegovega dosedanjega dela." Po mnenju poslanske skupine SNS je neprepričljiva tudi podpora, ki jo je Deisinger dobil na sodnem svetu. "Zaradi načina kadrovanja, napredovanja ter podaje pozitivnih mnenj v pravosodju in verjetno tudi zaradi tega primera je odstopila članica sodnega sveta Nevenka Šorli," je Zmago Jelinčič zapisal v poslanski pobudi.

V zadnjih letih je porazno tudi kadrovanje na vrhovnem sodišču, menijo v SNS. "Kakšna je strokovnost na vrhovnem sodišču, je razvidno iz pregleda sodne prakse za prvo polovico letošnjega leta. Objavili so le eno odločbo. Vrhovno sodišče pod vodstvom Mitje Deisingerja se prav tako nikoli ne odzove na poziv ustavnega sodišča, naj pojasni stališča do vložene ustavne tožbe, tako da Deisinger ustavno sodišče ignorira," je prepričan Jelinčič. "To pa ima negativne posledice na področju celotne pravne zaščite ter za Slovenijo kot pravno državo."

Predsednik SNS je okrcal tudi sistem t. i. trajnega mandata sodnikov, ki jim omogoča politično in ne strokovnega odločanja. "Sistema, ki bi sodnikom omogočal toliko privilegijev, ne poznajo nikjer na svetu," pravi Jelinčič. "Sodniki lahko sodijo pristransko ali celo kršijo človekove pravice, pa bodo še vedno ostali na svoji funkciji. Sodniki so se razdelili na LDS- in SDS-jeve in na tej osnovi tudi sodijo," je še dejal Zmago Jelinčič.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1