Poslanec SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je v državnem zboru napovedal, da bo njegova stranka prihodnji ponedeljek v DZ vložila svoj predlog resolucije o meji s Hrvaško.
Jelinčič je sicer v začetku marčevskega zasedanja DZ premieru Janezu Janši postavil poslansko vprašanje o tem, ali bo vlada odslej podpirala skupni vstop držav Zahodnega Balkana, torej Hrvaške, BiH, Srbije, Črne gore, Makedonije in Albanije, v EU ali pa bo "vztrajala na parcialnemu potiskanju Hrvaške v evroatlantske skupnosti".
Premier pa je v odgovoru pojasnil, da je EU glede širitve utemeljena na principu, da se vsako državo kandidatko obravnava posebej in je zelo malo verjetno, da bodo istočasno postale članice EU. Janša je tudi dejal, da je z vidika odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško v interesu Slovenije, da se nekatere zadeve rešijo v okviru pristopnih pogajanj Hrvaške z EU, saj obstaja kar nekaj področij, kjer so odprta vprašanja vezana na pogajalske sklope.
Mesić: Sporazum Drnovšek-Račan neuresničljiv
Medtem je hrvaški predsednik Stipe Mesić za Hrvšaki radio ponovil, da sporazum o meji med Drnovškom in Račanom nima nobenega pravnega učinka. Kot je dejal Mesić, takratni hrvaški premier Ivica Račan sporazuma ni nikoli podpisal, ampak so uslužbenci, ki so spremljali srečanje, parafirali dejstva iz pogovora nekdanjih premierov Hrvaške in Slovenije, Račana in Janeza Drnovška. Hrvaška vlada je nato sporazum zavrnila, tako da ni nikoli prišel v sabor, zato je povsem jasno, da sporazum ni uresničljiv, še posebej ko gre za mejo na morju, je dodal Mesić.
Po oceni Mesića bi bila sicer arbitraža o celotni meji, kopenski in morski, pri čemer vztraja Slovenija, nepotrebna, saj je po sklepih Badinterjeve komisije ostalo le še štiri do pet kilometrov nedoločene meje, o katerih pa po Mesićevih besedah lahko odloča Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ).
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.