Včeraj je skupina 31 poslancev iz strank SDS in SNS vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu o upravljanju kapitalskih naložb Republike Slovenije. Danes so poslanci SNS svoje podpise umaknili. Po besedah predsednika stranke Zmaga Jelinčiča so to storili zaradi prepričanja, da bi koalicija v primeru, da bi referendum uspel, opoziciji obesila odgovornost za morebitne napake na ramena opozicije. "Mislim, da je smiselno to, da se vpraša gospoda Pahorja, kdaj bo pripravljen se usesti skupaj z opozicijo in popraviti ta zakon, da bo dober in da se preprečijo morebitne zlorabe in morebitne napake pri njegovi uporabi," je za 24ur.com pojasnil Jelinčič. Pri tem je izrazil pričakovanje, da bo premier Borut Pahor tak sestanek sklical v kar se da kratkem času, "kajti tudi v opoziciji imamo kakšne pametne ideje," je še dodal.
Hkrati je zavrnil izjave Zvonka Černača, da so poslanci SNS podpise umaknili zaradi kakršnih koli pritiskov. "Šlo je predvsem za posvete z določenimi gospodarstveniki, ki so rekli, da je treba biti pri tej zadevi bolj pazljiv in predvsem previden," je zaključil Jelinčič.
Na vprašanje, ali se torej ne strinja s trditvijo, da bo zakon omogočal razprodajo javnega premoženja, kot to trdi Černač, pa je odgovoril, da bi zakon lahko omogočil, da nemške železnice odkupijo del slovenskih, kar je edino pravilno. "Res pa je, da v kolikor bo prišlo do pretirane prodaje, smo pa proti temu. Zato pa pričakujemo, da bo Pahor zmogel toliko moči, da bo na razgovor poklical tudi opozicijo, da mu povemo, kje naj te zadeve popravi," je v odgovoru pojasnil voditelj nacionalne stranke.
Černač: Zakon sprejet pod krinko uskladitev smernic OECD
Zakon o upravljanju kapitalskih naložb države je bil sicer sprejet pod krinko uskladitve s smernicami OECD, vendar pa po besedah Černača iz stranke SDS ne zagotavlja strokovnih mehanizmov in transparentnosti za učinkovito gospodarjenje z državnim premoženjem.
DZ je zakon, v skladu s katerim se bo ustanovila posebna agencija, ki bo upravljala državne kapitalske naložbe, sprejel na aprilski seji, po izglasovanju odložilnega veta v državnem svetu pa ga s potrebno večino vseh glasov vnovič potrdil 3. maja. Zakon bo torej uveljavljen, z njim pa bo omogočena netransparentna privatizacija oz. razprodaja državnega premoženja, ki se bo odvijala v ozkem krogu posameznikov pod patronatom vladajoče politike in na škodo davkoplačevalcev, je opozoril Černač.
"Zakon prepušča odločanje o razprodaji milijardnega premoženja ozkemu krogu posameznikov mimo jasno postavljenih pravil odgovornosti," je povzel Černač. V njem je namreč cel niz rešitev, ki bistveno rahljajo pravila razpolaganja z državnim premoženjem. Med drugim je spomnil na določbo, po kateri bo soglasje vlade potrebno le pri prodaji premoženja v vrednosti nad 20 milijonov evrov.
V ozadju sprejemanja tega zakona so bili očitno ves čas zelo močni politično kapitalski interesi in posledično zelo veliki pritiski, je še dejal Černač. To po njegovih besedah dokazuje tudi dejstvo, da so se v času procedure stališča posameznih poslancev spreminjala.
Kontič: SDS želi preprečiti članstvo v OECD
Kljub temu da je poskus SDS za razpis referenduma propadel, pa to kaže, da bi poslanska skupina te stranke storila vse, da Sloveniji prepreči članstvo v Organizaciji za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), je na rednem tedenskem pogovoru z novinarji danes povedal vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič. "Politični interesi, zgolj ozki politični interesi, so postavljeni pred interes države, kar je zame milo rečeno zelo sporno," je dodal Kontič.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.