Poslanska skupina SNS je ministrstvo za notranje zadeve pozvala, naj pripravi spremembo zakona o orožju, ki bi omogočila nesankcionirano legalizacijo orožja. Kot so zapisali, pobudo dajejo zato, ker menijo, da treba poskrbeti za večjo varnost, preglednost in kontrolo nad ilegalnim orožjem, omenjeni predlog pa po njihovem "zagotavlja vse troje".
Kot navajajo v poslanski skupini, je bila takšna možnost doslej dana že dvakrat – prvič ob sprejetju zakona o orožju, drugič pa z novelo omenjenega zakona leta 2004. Prvi je omogočil legalizacijo orožja v obdobju od 7. januarja 2001 do 9. julija 2001, drugi pa v obdobju od 20. julija 2004 do 20. julija 2005.
'Državljani skrivajo orožje'
"Kljub navedenima obdobjema je število ilegalnega orožja v privatni lasti še vedno zelo visoko – gre za od 50.000 do 60.000 kosov različnih vrst orožja," ugotavljajo v SNS. Kot navajajo, policija sicer vsake toliko časa zapleni ogromne zaloge orožja in kaznuje tiste, ki ga posedujejo, vendar državljani, ki imajo doma orožje iz takšnih ali drugačnih virov, zaradi strahu pred sankcijami orožje skrijejo. To pa pomeni, "da na ta način orožje še vedno ostaja v ilegalni posesti in po vsej verjetnosti na ilegalnem trgu". Z njihovim predlogom pa bi se Slovenija, kot so prepričani v SNS, v veliki meri izognila problemu ilegalnega posedovanja orožja.
V poslanski skupini ob tem konkretno predlagajo, da bi lahko vsakdo, ki poseduje ilegalno orožje, to prijavil na pristojnih institucijah, pri tem pa mu ne bi bilo treba dokazovati izvora, prav tako pa tudi ne bi bil sankcioniran zaradi posesti orožja. V SNS so tudi prepričani, da bi zasebni zbiratelji marsikatere primerke odkupili za svoje zbirke, s tem pa bi država po njihovem prišla tudi do popolnega seznama oz. podatkov o orožju v privatni lasti.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.