SNS meni, da so izjave vodje slovenske diplomacije glede sprejemanja zaščitnega zakona povsem neprimerne za korektno delo v zunanji politiki in mednarodnih odnosih naše države. ''Način, kako je Lojze Peterle 'po domače' pritisnil na italijanski parlament, ni vreden naziva diplomacija,'' je zapisal Jelinčič. Poudaril je, da sodobna praksa v mednarodnem okolju zahteva veliko mero prefinjenosti in ostro kaznuje vsako nepremišljeno izjavo. ''Minister je že v začetku svoje vrnitve na položaj vodje slovenske diplomacije dokazal, da zahtevam tega položaja ni dorasel,'' meni Jelinčič.
Jelinčič še poudarja, da SNS nikakor ne oporeka zagovarjanju manjšinskih pravic Slovencev v Italiji in dodaja, da je slovenska manjšina upravičena do vseh pravic, ki izhajajo iz mednarodnega prava, kot je na primer Okvirna konvencija Sveta Evrope o zaščiti nacionalnih manjšin. Obenem pa se je treba zavedati, da sprejemanje zakonodaje sodi pod notranjo suverenost vsake države, je prepričan Jelinčič.
Predsednik SNS sicer priznava, da slovenska manjšina na popolno uresničitev svojih pravic čaka že desetletja, obenem pa opozarja, da z diplomacijo moči Slovenija ne bo dosegla ničesar, saj po njegovem prepričanju ni v položaju, da bi lahko žugala italijanskim poslancem.
Poslanska skupina SNS je izrazila prepričanje, da je poseben položaj slovenske manjšine v Italiji vreden najboljše obravnave, saj ima lahko vsako napačno ravnanje za posledico le dodatno zapletanje vprašanja, katerega ureditev je tako v interesu manjšine kot tudi slovenske države. SNS zato zahteva sklic izredne seje OMO, na katero naj se povabi minister Peterle, da bi pojasnil razloge svojega ravnanja.